JaVa napsal jste:
„1)Jak chcete tu tzv.„pokutu“,dát do účetnictví.když je právnická osoba(poskytovatel služby) povinna na tyto služby vybírat od odběratelů(vlastníků jednotek) předem stanovené zálohy?“
Ve svém dotazu uvádíte nepravdu. V § 4/67/2013 Sb. se hovoří o právu požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby. Nepleťte si prosím právo s povinností.
JaVa, napsal jste:
„2)Jaké náklady právnické osobě vzniknou zajištěním služby „úklid společných prostor?“
Jde o odměnu, kterou zaplatí SVJ smluvní osobě za provedení úklidu za vlastníka/vlastníky, kteří nemají zájem uklízet.
JaVa napsal jste:
„Můžete nám zde uvést odkaz na § znění zákona,dle kterého lze účtovat službu-úklid společných částí domu a pozemku právnické osoby SVJ(§ 5 odst.d)z.č.67/2013 Sb.,),pouze některým vlastníků jednotek v domě,bez 100% souhlasu, všech vlastníků jednotek.“
Podle § 5 zákona č. 67/2013 Sb. o rozúčtování nákladů na služby rozhodne společenství. Podle § 1206 NOZ rozhoduje společenství většinou hlasů přítomných vlastníků jednotek na usnášeníschopném shromáždění ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů. Jak jste přišel na to, že je potřeba 100% hlasů?
Shromážděním schválený způsob rozúčtování služby úklid samozřejmě může stanovit rozúčtování jen mezi vlastníky, kteří úklid neprovádějí. Rozúčtování všem vlastníkům v případě, kdy někteří službu úklid nevyužijí, protože si uklízejí sami, by bylo v rozporu s dobrými mravy. V krajním případě (kdy úklid provádějí dobrovolně všichni vlastníci) nebude potřeba zajistit úklid smluvní osobou a náklady na úklid (odměna za úklid) budou nulové a rozúčtovávat nebude vůbec potřeba.
Poslední komentáře