Vlastník jednotky přispívá na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech, jinými slovy, podle velikosti bytu, podle m2. Pokud máte na mysli tento rozdíl, potom to je nejen možné, ale je to tak správně.
Vy ale asi máte na mysli jiný případ. Hráli jste si na spořitelnu a poctivě jste spořili pro strýčka Příhodu. Ze zdánlivé výhody se teď stává noční můra. Kdo naspořil víc, kdo míň, kdo koho okrádá?
Podle mého názoru tento problém vzniká tehdy, když se ignoruje § 1186 odst. 1 NOZ: „Při převodu vlastnického práva k jednotkám nevzniká osobě odpovědné za správu domu povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat.“ Kdyby tu povinnost SVJ měla, potom by se každý nový vlastník musel ke dni převodu vypořádat s vlastníky starými a jednorázově doplatit (nebo inkasovat) rozdíl. SVJ ale tuto povinnost nemá a proto se případné takové rozdíly řeší při jednání o ceně bytu.
Že není výhodné plést si fond oprav se spořitelnou svědčí ještě jeden fakt. Za rozdíl od záloh na služby, kde se provádí každoročně vyúčtování se známými přeplatky nebo nedoplatky, u příspěvků na správu domu a pozemku se takové vyúčtování nedělá, a zůstatek na účtu se převádí do příštího roku.
Jinými slovy, co jste si uložili jako příspěvek do fondu oprav, to v něm budete mít uloženo bezúročně prakticky navždy, až do vyčerpání na opravy.
Aby můj příspěvek nebyl úplně pesimistický, vezměte v úvahu, že nejvyšším orgánem společenství je shromáždění vlastníků a jestliže to rozhodne, že se provede mimořádné vypořádání fondu oprav, udělejte to. Doporučil bych ale, abyste stanovili kvórum 100 %-ní souhlas s výsledkem vypořádání od všech vlastníků (ne jen vlastníků přítomných na schůzi).
Jaká bude konkrétní forma takového vypořádání, to záleží na usnesení shromáždění.
ivanq
Poslední komentáře