Klice od susarny
Dobry den, chci se zeptat ci je povinny spravce poskytnut klice od susarny na vyzadani vlastnika (jsou tam dokopy 4 susarny). Bylo mi receno ze klice kolujú po panelaku a stale ich ma nekto iny, no podle mne klice ma jedna osoba ktora si z teto susarni dela sklad a nechce mi ich ako novemu vlastnikovi bytu poskytnut. Preto se chci zeptat jake mam prava, pripadne na keho se mam obratit se staznosti. Dekuji
Praním prádla v bytě ničíte byt i nábytek.
Martine, normální člen výboru Vám jakožto novému vlastníkovi klíč od sušárny normálně předá. Ne ke všem, ale k jedné, stačí. Blbej člen výboru se bude ošívat a hledat výmluvy proč by Vám klíč dát neměl, ale nebude to správné. Sušárna je společný prostor a Vy byste k němu měl mít normálně přístup, pokud to chcete využívat normálním způsobem k tomu uzpůsobeným. Pokud na klíč máte skutečně nárok dle Vašich stanov, můžete podat oficiální žádost nebo stížnost a nebo nenápadně hodit na souseda deku a sjednat si pořádek po svém… ;-) Další věc je, že na shromáždění vlastníků bude určitě vhodná chvíle přednést svůj požadavek a dožadovat se svých práv i před ostatními. Pokud si ze sušárny dělá výbor svůj osobní kumbál, určitě to nebude vhodné vůči ostatním…
- RK (bez ověření): „… normální člen výboru Vám jakožto novému vlastníkovi klíč od sušárny normálně předá.“
Ne, většinou nic nikomu nepředá. Nevím, proč jste se rozhodl Martinovi plést hlavu, když ani Vy, ani on neznáte obsah jejich prohlášení, ani obsah jejich stanov, ani případné rozhodnutí shromáždění, které závazně určilo způsob jakým se budou vlastníci jedntek střídat v užívání společné sušárny.
Zde se jen mlátí prázdná sláma, dokud Martin konečně nenapíše jaká jsou pravidla užívání sušáren. My nejsme jasnovidci, my to netušíme.
Justitianus
„dokud Martin konečně nenapíše jaká jsou pravidla užívání sušáren“
Někdo potřebuje pro užívání sušárny pravidla.
Jiný užívá sušárnu obvyklým způsobem.
Lidé jsou různé.
A jaký je ten obvyklý způsob užívání sušárny bez pravidel, který radíte Martinovi? Když mu bylo řečeno, že klíče kolují po paneláku a stále je má někdo jiný, tak to má obcházet byty, aby našel dotyčného, který klíč momentálně má a je ochotný mu je zapůjčit?
V případě, že prohlášení a stanovy pouze určují, že je sušárna společný prostor a žádná pravidla využívání sušárny nebo nároku na klíč neobsahují, by měla být stanovena pravidla využívání sušárny.
V případě poskytnutí klíče všem nebo více osobám může být namítáno, že nelze určit zodpovědnou osobu při krádeži prádla. Pravidla by mohla např. upravit používání omezeného počtu či jednoho klíče zapůjčením a nějakou evidencí osob, kterým byl klíč zapůjčen.
Pokud by se výbor odmítl zabývat se rozumnými pravidly, mohou vlastníci, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, svolat dle § 1207 o.z. sami shromáždění s programem „pravidla využívání sušárny“, na kterém sami předloží návrh pravidel a nechají o něm hlasovat.
Pane Pilný,
v našem domě a okolo domu se krade. Jaká pravidla proti krádeži podle Vás pomohou?
Naše advokátka tvrdila, že je třeba především stanovy upravit podle občanského zákoníku…
O krádeži zde pilně píšete Vy, pane Pilný. Teď píšete, že krádeže neřešíte. Tak se nějak pilně rozmyslete.
A není to už trochu přehnané mít speciální pravidla ještě na používání sušárny? Vždyť drtivá většina dnešních sušáren se pro účely sušení stejně používá pouze zřídka. Námitka ve stylu „prevence proti krádeži prádla“ mi zní jako výstřel do blázince – je to společný prostor, takže je logické, že někdo může něco ukradnout. S tím rizikem jde do sušárny sušit prádlo asi každý ne? Stejně jako venku parkujete auto – taky ho může někdo ukradnout. Nedokážu si představit, že mi někdo řekne pravidlo stylu „ty můžeš využívat sušárnu v pondělí, tamten zase pouze v úterý.“ Přehnaná korektnost dnešní doby, kdy si lidi musí vymýšlet speciální pravidla i na takovéto banality mi docela mrzí – namítnout tohle někdo u nás v domě, tak ho rychle umlčím, ať mě potom radši přehlasují. Kdo je vlastník, měl by mít přístup, ať se tam chová zodpovědně a ne že si budeme určovat pravidla navíc…
„jake mam prava“
Máte právo v prádelně prát, v sušárně sušit a v mandlovně mandlovat a přitom užívat blízké sociální zařízení.
- „Preto se chci zeptat jake mam prava, pripadne na keho se mam obratit se staznosti.“
Nevíte jaká máte práva? Přečtěte si prohlášení a stanovy SVJ. Se stížností se obraťte na shromáždění.
Justitianus
Mám se stížností podle vás obrátit na shromáždění, tj. jako že mám čekat téměř rok na shromáždění vlastníků?
- „… jako že mám čekat téměř rok na shromáždění vlastníků?“
Krucinál, Vy nečtete co Vám bylo napsáno. Napřed si přečtěte Vaše práva v prohlášení a ve stanovách. Konsumaci těchto práv Vám musí zajistit SVJ. Samozřejmě je nutné, abyste sdělil právnické osobě SVJ co přesně z obsahu prohlášení či stanov od ní požadujete.
Pokud se domníváte, že je Vám i pak upíráno nějaké právo, obraťte se na shromáždění. To je oprávněno přikázat právnické osobě SVJ (tedy nepřímo statutárům) co a jak mají činit, není-li to upraveno v prohlášení nebo ve stanovách.
Je mi úplně jedno, zda na svolání shromáždění budete čekat téměř rok. Jste vlastníkem jednotky. Zvykejte si jak to chodí. Na soudní řešení byste čekal dvakrát až čtyřikrát déle.
Justitianus
„… na svolání shromáždění budete čekat téměř rok. … Na soudní řešení byste čekal dvakrát až čtyřikrát déle.“ (Vložil Justitianus, 20. Listopad 2024 – 18:15)
Které soudy postupují takto neobvykle rychle?
Poslední komentáře