Různé příspěvky na opravy
Mohl by někdo prosím poradit, zda je možné, aby různí členové SVJ měli různě stanovený příspěvek na zálohy na budoucí opravy (někdy hovorově zvaný FO)? V našem domě jsme poctivě spořili a nyní máme tuto rezervu dostatečnou. Rádi bychom podstatně snížili pravidelné měsíční příspěvky, ale část majitelů nechce z toho důvodu, že zhruba čtvrtina spolumajitelů je nová, nepodíleli se tedy na vytváření této rezervy a byli by výrazně zvýhodněni. Je možné řešit situaci tak, že majitelé, kteří byt získali do určitého data budou platit tyto zálohy menší než ostatní? Děkuji
Váš spolek nějakým způsobem spořil do nějakého fondu. Ponechme stranou formálné správnost takového konání. Pokud někdo ze spolku odešel, vyplatili jste mu jeho podíl na tomto spoření. Nebyl přeci důvod, aby vám nějaké peníze nechával. Odcházející člen spolku tyto peníze daroval novému členu a ten je uložil zpět do onoho fondu.
No a všechno se to stalo v jediné milisekundě a ani si toho nikdo nevšimnul.
Tak kde je problém?
Já tam tu nespravedlnost nevidím. Je-li v domě nový spoluvlastník, pak přece za jeho byt přispíval onu vyšší částku majitel předešlý. Vaše snaha by narušila základní princip, a sice že se přispívá dle spoluvlastnického podílu.
Vlastník jednotky přispívá na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech, jinými slovy, podle velikosti bytu, podle m2. Pokud máte na mysli tento rozdíl, potom to je nejen možné, ale je to tak správně.
Vy ale asi máte na mysli jiný případ. Hráli jste si na spořitelnu a poctivě jste spořili pro strýčka Příhodu. Ze zdánlivé výhody se teď stává noční můra. Kdo naspořil víc, kdo míň, kdo koho okrádá?
Podle mého názoru tento problém vzniká tehdy, když se ignoruje § 1186 odst. 1 NOZ: „Při převodu vlastnického práva k jednotkám nevzniká osobě odpovědné za správu domu povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat.“ Kdyby tu povinnost SVJ měla, potom by se každý nový vlastník musel ke dni převodu vypořádat s vlastníky starými a jednorázově doplatit (nebo inkasovat) rozdíl. SVJ ale tuto povinnost nemá a proto se případné takové rozdíly řeší při jednání o ceně bytu.
Že není výhodné plést si fond oprav se spořitelnou svědčí ještě jeden fakt. Za rozdíl od záloh na služby, kde se provádí každoročně vyúčtování se známými přeplatky nebo nedoplatky, u příspěvků na správu domu a pozemku se takové vyúčtování nedělá, a zůstatek na účtu se převádí do příštího roku.
Jinými slovy, co jste si uložili jako příspěvek do fondu oprav, to v něm budete mít uloženo bezúročně prakticky navždy, až do vyčerpání na opravy.
Aby můj příspěvek nebyl úplně pesimistický, vezměte v úvahu, že nejvyšším orgánem společenství je shromáždění vlastníků a jestliže to rozhodne, že se provede mimořádné vypořádání fondu oprav, udělejte to. Doporučil bych ale, abyste stanovili kvórum 100 %-ní souhlas s výsledkem vypořádání od všech vlastníků (ne jen vlastníků přítomných na schůzi).
Jaká bude konkrétní forma takového vypořádání, to záleží na usnesení shromáždění.
ivanq
pak by jste si vybrané a nepoužité zálohy měli vrátit a to i těm co aktuálně byt nevlastní. Vybírali jste je vlastně bez účelu a tedy neoprávněně. A pak můžete vybírat nově stanovené zálohy. Samozřejmě podle platných pravidel tj. zakládací listiny a stanov. Pokud jste ovšem platili příspěvky pak je postup složitější.
Vážený abc, píšete nesmysly. Neexistuje nic, co by se nazývalo „příspěvek na zálohy“. A už vůbec neexistuje „fond oprav“. Až budete vědět na co se vlastně chcete zeptat – zda na platby záloh na správu, nebo na platbu příspěvků na správu – zeptejte se.
lake
abc – pokud se dohodnete na shromáždění a ta dohoda nebude zásadně proti stanovám a bude to podle stanov řádně schválené tak možné je samozřejmě vše ale osobně je to absolutní nesmysl. Příspěvky na na dlouhodobou zálohu na úhradu nákladů na správu a údržbu společných částí domu a pozemku ( fond oprav) je nejlépe vybírat podle velikosti spoluvlastnického podílu . No a co , že jsou tam noví spolumajitelé.
To co jsi napsal je nesmysl ale i nesmysl jde řádně schválit ale mysli na to, že takový nesmysl budete muset obhajovat u soudu pokud se nový majitel bude cítit dotčený.....
pokud to vezmete z pozice byt. jednotek, tak jste „spořili“ i spotřebovávali pravděpodobně všichni dle podílů, samozřejmě se ale nikomu se nic nevracelo, když byt prodal. Tedy nespotřebované peníze na zálohách jistě zůstaly (normální SVJ o tom vede evidenci). Pokud někdo BJ prodával, mohl se s novým vlastníkem dohodnout na vyrovnání této částky v prodejní ceně (no a nový vlastník by měl tedy „naspořeno“ podobně jako vy ostatní). My jsme si dokonce takto „naspořené peníze“ původně určené na výtah „vrátili“ a použili na výměnu oken či „refundaci“. A to jsme tu měli také nové vlastníky …
Poslední komentáře