Zdaňování příjmů SVJ
11.12.2007 jsem si zde přečetl odpověď na dotaz ohledně pronájmu prádelny. Protože odpověď mohla být zavádějící, přikládám názor daňového odborníka na tuto problematiku. Snad se bude mnohým hodit. (Zdroj: Verlag Dashöfer)
Zdaňování příjmů SVJ 28.11.2007, Ing. Tomáš Dostálek, daňový poradce ev. č. 4063
Dotaz: SVJ uzavřelo smlouvu o pronájmu společné části domu za 15.000,– Kč/rok. Správce domu tuto částku rozpočítal podle spoluvlastnických podílů (cca 800,– Kč/byt) a všem vlastníkům ji oznámil s tím, že si každý vlastník musí tento příjem ošetřit z hlediska daně z příjmu. Je to tak správně, nebo se má SVJ zaregistrovat k dani z příjmu a podat daňové přiznání?
Odpověď: Příjem z pronájmu společných prostor domu je příjmem jednotlivých vlastníků jednotek. Společenství vlastníků jednotek („SVJ") tento příjem zpravidla členům SVJ vyplácí, a to na základě jejich spoluvlastnických podílů. Shromáždění vlastníků jednotek však může rozhodnout, že tento příjem bude ponechán SVJ (např. jako záloha na činnosti spojené se správou SVJ) a nebude vlastníkům jednotek vyplácen. Z daňového hlediska však není podstatné, jakou z výše uvedených variant SVJ zvolí. V obou případech vlastníkům jednotek vzniká příjem z pronájmu (dle § 9 zákona o daních z příjmů). Samotné zdanění tohoto příjmu však závisí na ostatních příjmech konkrétního člena SVJ. Povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob (a současně i povinnost zdanit příjem z pronájmu) totiž nevzniká, například pokud: • člen SVJ po celý rok pobíral pouze příjmy od zaměstnavatele, u kterého podepsal tzv. prohlášení kdani zpříjmů ze závislé činnosti, a jeho ostatní zdanitelné příjmy (včetně příjmu zpronájmu) nepřesáhly částku 6000 Kč, • celkové roční příjmy člena SVJ (kromě příjmů osvobozených a příjmů zdaňovaných srážkovou daní) nepřesáhly 15000 Kč. Odlišná situace nastává u osob, které musí z jakéhokoliv důvodu daňové přiznání podat (např. osoby samostatně výdělečně činné nebo osoby se dvěma souběžnými pracovními poměry). V takovém případě ke zdanění příjmu z pronájmu u vlastníků jednotek dochází. Lze tedy konstatovat, že postup uplatněný správcem Vašeho domu je správný. Příjem z pronájmu společných prostor domu je příjmem jednotlivých vlastníků jednotek, a proto SVJ nevzniká povinnost registrovat se k dani z příjmů právnických osob ani povinnost podat daňové přiznání.
Poslední komentáře