zřízení bankovního účtu
Dobrý den, na shromáždění vlastníků jsme se dozvěděli, ze zprávy výboru o hospodaření SVJ, že výbor v lednu 2016 zřídil spořící účet, kam převedl několik milionů z běžného účtu. Shromáždění jsme měli v dubnu 2016 a tam se o spořicím účtu nic neuvádělo,nebyl ani na programu jednání. Letos o něm byla jen věta ve zprávě o zůstatku na bankovních účtech. K dotazu vlastníků, kdy nějaké naše shromáždění rozhodlo o zřízení dalšího bankovního účtu, výbor odpověděl, že je to v jeho kompetenci. Že mu to potvrdila účetní správce, která účetnictví SVJ vede, takže shromáždění nemá co odsouhlasovat. V § 1208 OZ jsem o bankovním účtu nic nenašla, naše stanovy o tom také nemluví.Může si výbor s penězi na účtech opravdu dělat, co chce?
Pokud je účet veden na jméno a IČ společenství a nejsou s ním spojeny náklady nad úroveň, o níž má výbor pravomoc rozhodnout a současně pokud jsou prostředky umístěné na spořícím účtu standardně součástí účetnictví, potom není nic, co by zakládalo byť jen podezření z nekalého nebo jen neoprávněného jednání výboru.
To je na odvolání celého výboru SVJ. Finanční záležitosti vč. účtů jsou prioritním segmentem hospodaření SVJ-POKUD VÝBOR NEPODÁVÁ průběžně INFO, tak je nespolehlivým orgánem.
Sorry, ale to rozhodně není ani vzdáleně podobné nějakému oprávněnému důvodu k odvolání výboru a váš příspěvek je typickým projevem scestné reakce bez byť jen základního odůvodnění.
Naše SVJ si na revitalizaci půjčilo peníze od ČSOB, která nám vinkulovala skoro 100000 Kč na zajištění půjčky. Proto výbor u téže banky zřídil spořicí účet, kam vinkulované peníze převedl. A představte si, že nyní má ČSOB na spořicím účtě nižší úroky než na běžném účtu!
Výbor se zachoval správně, je to plně v jeho kompetenci. Teoreticky – kdyby Shromáždění jasně odhlasovalo, že všechny peníze musí být na běžném účtu a nikde jinde, musel by se tím Výbor řídit. Ale proč by to dělalo, že? Zůstatky na účtech musí být v účetnictví, každý vlastník se na to může podívat.
K otázce, jestli si Výbor může s penězi na účtech SVJ dělat, co chce: Ano, v rámci zákona. A je to tak v pořádku, jinak by těžko mohl vykonávat svou funkci.
Výbor má všechny kompetence, pokud zákon, stanovy či usnesení shromáždění nesvěřuje nějakou kompetenci do pravomoci jiného orgánu. Sama píšete, že jste nikde nic nenašla, z toho vyplývá, že je zřízení spořícího účtu v kompetenci výboru. Naopak výbor se choval s péčí řádného hospodáře.
a pokud by výbor postupoval proti stanovám či usnesením shromáždění..a vlastníci by to dali k soudu..bude se zkoumat:
- byl někdo rozhodnutím výboru poškozen ?
- výbor tak činil záměrně, aby se obohatil (jde o trestný čin)?
- výbor tak činil z nedbalosti (nejde o trestný čin , náhrada škody však bude na místě)?
To,že vše neproběhne jak má… je celkem obvyklé..jsme jenom lidé a v této branži ještě k tomu z velké části amatéři,kteří se tím zabývají po práci.. Ale nikdy by nemělo dojít k tomu,že díky počínání výboru dojde ke škodě..
Otázka : Může si výbor s penězi na účtech opravdu dělat, co chce?
Odpověď : Nemůže
Tento úkon nepředstavuje hospodářské riziko. Riziko vzniká uložením finančního majetku na účet poskytovatele finanční služby a to tím, že peníze SVJ dáme k dispozici jinému subjektu. Má-li výbor omezení na dispozice s penězi (obvykle 1000/člen) pak toto omezení by mělo platit i pro první klad na nový účet. Vyšší objem by mělo schválit shromáždění. Založit účet u Kampeličky se sídlem v Tichomoří na ostrově KouřícíSopka je stejné riziko jako objednat a předem zaplatit střechu bramak u StřechyZRákosu s.r.o. A o přijetí nebo nepřijetí takového rizika by měl možnost rozhodnout každý člen.
Děkuji za reakce. Právě, že výbor má oprávnění disponovat financemi do výše 50 000,–Kč(máme 5 členů)a on převedl téměř 15 mil. do ČSOB a nezdá se to hospodářsky lukrativní, výdaje spojené s vedením účtu jsou o 1 000,–Kč nižší než získaný úrok, který není vůbec zajímavý. U jiných fin. domů je to lepší.Ale hlavně, proč se k tomu shromáždění nemá vyjadřovat? Jednak jestli máme tak velký zůstatek za 3 roky, tak bych očekávala snížení příspěvků na správu a provoz domu, protože o ty se jedná především a za druhé, o hospodaření SVJ rozhoduje shromáždění, tak jak to, že někdo může „odklonit“ tolik milionů a nám ostatním do toho nic není? O zřízení běžného účtu jsme byli informováni předem a vybírali ze 3 peněžních ústavů (na shromáždění) a byla nám předložena smlouva před podpisem, ale tady se jedná o podivnou akci,o které jsme se dozvěděli jen při čtení zprávy o hospodaření a dotazu, kde jsou peníze. Žádnou smlouvu o podmínkách otevření účtu jsme neviděli a ČSOB bychom asi neschválil, když běžný účet máme jinde.
Eliško, múj dotaz nesouvisí s převodem peněz na spořící účet. Ale odpovězte mi, k čemu potřebujete mít na účtu, na jakémkoliv účtu 15 mil. korun.
Pletete jabka a hrušky. Oprávnění disponovat s nějakou výší nesouvisí s přesouváním financí na účtech SVJ. Každý člen SVJ má právo navrhovat nějaká řešení. Nicméně odpovědnost má statutární orgán. Pokud se Shromáždění jasně usnese na tom, že se daný Spořící účet zruší a peníze se převedou jinam, je takové rozhodnutí pro Výbor závazné. Přijde mi ale, že hledáte problém tam, kde není.
Dobrý den, je vidět, že nejsme jediné SVJ, které má problémy s vysokým zůstatkem na bankovním účtu. I my jich tam máme moc, protože jsme 3 vysoké paneláky, kde je 480 jednotek, ale privatizováno v r. 2013 bylo méně. Byli jsme šťastní, že nám byty radnice privatizovala, nevěděli jsme nic o nějakém prohlášení, které nám nikdo nikdy nedal, já se o něm dozvěděl na tomto portále a začal „bušit“ do výboru, ať ho obstará. Poté jsem zjistil, že nám správce dělá vlastně bývalé OBPH, které se přejmenovalo, ale dále hospodaří jako dřív, takže máme stálé problémy, členy výboru dosadila radnice, atd.Ale problém je jiný: jde změnit způsob hospodaření rozhodnutím shromáždění a nevyužité příspěvky vrátit vlastníkům? V prohlášení máme totiž uvedeno, že… správce a vlastník jednotky se dohodli, že vzniklý fond oprav se stává součástí jednotky a tím i budovy. Fond oprav je společný a nedílný fond všech vlastníků jednotek, který se nevyúčtovává a převádí se do hospodaření SVJ pro následující roky…Nikdo nikdy se s námi vlastníky nedohodl.Bohužel tuto formulaci přepsal výbor i do stanov a my, „hloupí“, jsme to odsouhlasili. Takže dnes máme také tak vysokou částku jako paní Eliška a my, starší, ji chceme vrátit, protože ztratíme stanoveným kurzem převodem Kč při zavedení eura, úroky na účtě nejsou, pokud banka zkrachuje, tak to nikdy celé nedostaneme zpět, žádná rekonstrukce nás nečeká, protože nám dali nová oka a paneláky byly zateplené už při privatizaci, takže proč tolik peněz v bance? Navrhli jsme to výboru, aby to dal na shromáždění, ale ten řekl, že to nejde, že je to v prohlášení a to nejde změnit. Děkuji za názor
Jakýsi fond oprav nemůže být součástí ani jednotky ani budovy. A už jsme zase u fondu oprav, pod kterým si každý představuje něco jiného podle vlastní fantazie. Proč tedy vybíráte do toho vaše fondu oprav tak vysoké částky, proč si je nesnížíte? Paneláky byly zateplené, máte nová okna a na co tedy šetříte. Vlastníci bezdůvodně vkládají své peníze na účet, předpokládám společenství, snad ne někoho jiného. Vlastníci okrádají své rodiny. Nepochopitelné. To fakt nikomu nevadí? Asi mají všichni nadbytek peněz.
Pokud máte 15 mil jako Eliška, tak to je cca 31 tis na jednotku. To není tak ohromující částka. Určitě budete např. opravovat či měnit výtahy. Vklady u bank jsou pojištěny na 100%, jen je musíte rozdělit do několika bank. Nevím, kde jste zjistil informace, že „ztratíme stanoveným kurzem převodem Kč při zavedení eura“. V každém případě by to chtělo sestavit reálný plán oprav s výhledem např. na 10 let a jednat až podle plánu oprav.
řada vlastníků si myslí , že bydlí v domě , kde je všechno v pořádku a v nejlepším možném technickém stavu. Opak bývá však často pravdou… a běžní vlastníci si nedokáží představit,jaké náklady představují akce jako například výměna výtahu (1 mega) či výměna stoupaček (30 tisíc byt)… U nás jsme řešili v jednom vchodu výměnu vstupních dveří , náhradu domovního telefonu… dveře se solidním bezpečnostním zámkem vyšly na nějakých 70 tisíc a nový domovní telefon se zvonky na 30 tisíc…Vchod u nás má 9–20 bytů. U tohoto vchodu těch bytů je 12… tudíž 8333 Kč/byt…a to je detajl.. výměna výtahu v tomto vchodě vyjde na 83.333 Kč/byt…
to u nás byla nejnižší nabídková cena. Každý dům je jiný… někde stačí odstranit papundekl , někde musíte bourat a poté zazdívat jako diví…jsou domy , kde je 10 bytů nad sebou a jsou domy,kde jsou 3 byty nad sebou..jsou domy, kde rozsah potrubí mezi hlavním uzávěrem a samotnými stoupačkami je minimální a jinde je to zase o desítkách metrů potrubí.
Poslední komentáře