Způsob doručení vyúčtování v SVJ
Zajímalo by mě, zda vlastníkům v rámci SVJ stačí roční vyúčtování doručit vhozením do schránky, anebo zda je nutné to učinit poštou a doporučeně, případně vlastníky vyzvat k osobnímu převzetí. Nikde jsou nenašel, jak to má správně být. Jde o to, že naše správcovská firma (když zdůvodňovala, proč vyúčtování nezaslala v zákonném termínu do 30.4.) tvrdila, že z důvodu úspory nákladů na poštovní služby vyčkávala, až bude mít pohromadě všechny dokumenty od dodavatelů. Děkuji mnohokrát za případnou reakci.
Dobrý den.
Předseda nám zaslal, protože v domě nebydlíme, vyúčtování – ale ne normální zásilkou, ale na dobírku cca 100 Kč – a to bez předchozího upozornění (očekávali jsme normální zásilku, dobírku nejde hradit kartou, hotovost jsem neměl a pošta je v jiné obci). Dobírku jsme nezaplatili jako nevyžádanou, nic jsme neobjednali, zásilka se vrátila. Až následně jsme zjistili, co to asi bylo (jen spekulace) a od koho.
Byl to Nejspíše podraz od předsedy.
Otázka: existuje judikát, zda je takové vyúčtování považováno za doručené?
Jde o to, že nyní, až opravdu mám vyúčtování, tak ho nemohu reklamovat, protože už bylo zasláno tehdy – na dobírku a nepřevzato! Toto tvrdí advokát předsedy.
Rád bych si ověřil, zda je taková argumentace v pořadku, děkuji za jakoukoliv radu, jak se vypořádat s podobnou situací.
Ps: vyúčtování je chybné, předseda odmítá vyúčtování za jednotlivé roky zasílat, nechci hodnotit, zda je to šikana anebo co, ale přijde mi to poněkud nestandardní.
Mad, přečtěte si vaše stanovy. Je zbytečné abyste se ptal nás. My přece netušíme co máte ve stanovách uvedeno o doručování.
Justitianus
To jsou zase fantazie, Justitiane.
Nesdílím Váš názor, že stanovy mohou vlastníkovi jednotky uložit přebírání zásilek na dobírku.
Člověk s průměrným rozumem na dobírku nic nepřevezme, leda že by si zásilku na dobírku sám objednal.
- Příjemce vyúčtování (bez ověření) napsal: „To jsou zase fantazie, Justitiane. Nesdílím Váš názor, že stanovy mohou vlastníkovi jednotky uložit přebírání zásilek na dobírku.“
Lituji Vás. Je zřejmé, že nejste schopen porozumět jednoduchému textu v českém jazyce. Nikdy a nikde jsem nenapsal, že by stanovy snad mohly uložit vlastníkovi jednotky povinnost přebírat si poštovní zásilky. Toto tvrzení je pouze Vaše fantazie.
Vlastník jednotky (ostatně jako kterýkoliv příjemce zásilky) si může zásilku nepřevzít. To je jeho právo. V tom případě se ovšem taková zásilka považuje za doručenou. S doručením jsou pochopitelně spojeny právní následky doručení (ve zde popisovaném případě nastal počátek běhu třicetidenní lhůty pro podání námitky k vyúčtování služeb, viz § 8 odst. 2 zákon č. 67/2013 Sb.).
Například Nejvyšší soud ve svém rozsudku 26 Cdo 2734/2012, ze dne 28. 5. 2013, potvrdil, že zásilky s jednostranným hmotněprávním úkonem (jednáním) je třeba považovat za doručené okamžikem, kdy se adresát měl možnost s jejich obsahem seznámit a nikoliv okamžikem, kdy byl adresát ochoten tak opravdu učinit. Tyto závěry jsou platné i za účinnosti nového občanského zákoníku.
Zcela shodná je i konstantní judikatura Ústavního soudu:
„(…) [U]stálená soudní praxe, jakož i odborná literatura vykládají (…) jednostranný hmotněprávní úkon, který je nepřítomné osobě doručen – tj. dostane se do sféry její dispozice ve smyslu § 45 odst. 1 občanského zákoníku – v okamžiku, kdy má daná osoba konkrétní možnost seznámit se s jí adresovaným právním úkonem. Tuto možnost přitom může získat též vhozením oznámení o uložení zásilky obsahující právní úkon do její poštovní schránky, pokud tak nabyde objektivní příležitost seznámit se s obsahem zásilky; naopak není rozhodné, zda této příležitosti využije či ne a jaké subjektivní důvody ji k tomu vedly (rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 26 Cdo 278/2011 ze dne 8. 6. 2011, sp. zn. 26 Cdo 238/2008 ze dne 19. 11. 2008 či sp. zn. 864/2004 ze dne 16. 3. 2005).“ Citováno z nálezu Ústavního soudu I.ÚS 2474/13 ze dne 1. 10. 2013 |
Stanovy SVJ samozřejmě mohou určit způsob doručování vlastníkům jednotek. Mohou (například) určit, že se doručuje do vlastních rukou v domě proti podpisu, nebo vhozením písemnosti do poštovní schránky adresáta v domě. Není vyloučeno, aby vlastníci jednotek – jestliže požadují doručování písemností na jinou adresu prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb – měli povinnost za tento speciální způsob doručení zaplatit. Platba se může realizovat i prostřednictvím dobírky spojené s doručením písemnosti. Proto jsem tazateli poradil, aby si přečetl stanovy.
Pane „Příjemce vyúčtování (bez ověření)“, příště raději nepište o věcech, o kterých víte prd.
Justitianus
To všechno jsou snadno na internetu dohledatelné informace.
Opět vzorek specifické skupiny obyvatel české kotliny usazené ve výborech esvéjé. Ano, vlastník by měl náklady za doručení písemnosti uhradit, ale určitě ne formou dobírky, dobírka je obchodní balík. Vyúčtování normální statutár pošle doporučeně a náklady započítá a vybere jinou formou za předpokladu, že sám během roku žádnou cizí stokorunu zbytečně neutratí například za výměnu nepoškozené rohožky ve vestibulu apod.
Statutáři, přestaňte otravovat lidi v jejich domovech, mají svých starostí dost i bez vás. Nazdar.
Pane Anynomous, je zřejmé že nerozumíte pojmu „dobírka“.
Dobírka není obchodní balík, jak se směšně domníváte. Dobírka je způsob úhrady, spojený s převzetím zásilky. Tou zásilkou ovšem nemusí být pouze obchodní balík, Vy balíku. Může se jednat o jakoukoliv zásilku, i listovní (dopis).
Místní blbečci zřejmě netuší, kolik stojí poslání jednoho dopisu od SVJ vlastníkovi jednotky. Základní cena je 54 Kč, k tomu dodejka 18 Kč a avizování příjemci 3 Kč. To už jsme na částce 75 korun, ale ten dopis stále ještě není na poště. Někdo musí nadepsat obálku, vložit do ní lejstro, olíznout ji, zalepit, odnést na poštu, vyplnit podací lístek, podat zásilku. I kdyby si za to všechno předseda účtoval jenom 11 Kč, jsme na částce 86 korun. SVJ si to může nechat zaplatit rovnou dobírkou (za 14 Kč).
A jsme na částce rovných 100 korun českých.
Vám se na tom něco nelíbí? Tak si změňte stanovy tak, aby vylučovaly zasílání písemností na dobírku. Vyřešeno.
Jak jsem už napsal: nikdo blba-kverulanta nenutí aby si zásilku na dobírku vyzvedl. Účinky doručení nastanou v každém případě: buď je listina doručena okamžikem kdy uplynula úložní doba, nebo okamžikem kdy blb odmítl zásilku převzít.
Pak se může donekonečna divit, že zmeškal lhůtu …
Justitianus
Tady se pleteš zase ty, protože
“ SVJ si to může nechat zaplatit rovnou dobírkou (za 14 Kč).”
to je poplatek za službu a ještě musíš připočítat poplatek za složenku… takže cena je ještě daleko vyšší.
Místo toho, aby SVJ poslalo dopis datovou schránkou za 15 Kč (dříve 18).
Dotaz zněl na to, zda se zásilka na dobírku lze považovat podle tvých judikátů za doručenou, když stanovy nic nestanoví? Protože pokud ano, tak mohu vymyslet milion způsobů, třeba zaslání faktury, výpisu znúčtu, výpovědi ze zaměstnání aj. na dobírku – a teď prav, je platně doručeno (i když nepřevzato)? Ano nebo ne?!
———
problém s dobírkou je zejména tento: doporučenou zásilku i s dodejkou
doručí Česká pošta na adresním místě komukoliv, i sousedovi, pokud je
to v místě zvykem.
Ale zásilku na dobírku? Kdokoliv nebude pravděpodobně ochoten platit, takže se výrazně zvyšuje šance nedoručení neobjednané zásilky na dobírku. To je celý efekt.
V tehdy platných stanovách nic o dobírce není. O zaslání na dobírku SVJ nic předem nesdělil
Bude tedy v tomto případě posuzováno podle judikátů!?
V pozdějších stanovách je, že se následně poštovné vyúčtuje.
mrkněte zda můžete použít §7/1 zák. 67/2013 (neexistence dosacadních pravidel tuto oblast upravujících) a konejte. Tj. napište SVJ že Vám nedorušilo vyúčtování a že si na nich v září (po termínu pro vyrovnání) „zchladíte žáhu“ :)
Správní firma nesplnila to, k čemu se zavázala ve smlouvě. Tak se nemůže vymlouvat. Hlavně ji vyměňte. Už jste to udělali ? Důvod ukončení smlouvy snad ve smlouvě máte.
ZoVB to neřešil, NOZ to asi také neřeší, ve stanovách to pravděpodobně také nemáte.
U nás to řešíme tak, že přeplatky oznamujeme obyčejným dopisem, nedoplatky oznamujeme doporučeným dopisem.
Hezký den!
Pavel
Řeší to zákon, Stanovy? A co tak doručit prostě vhozením do schránky??
Upravte si stanovami, že vyúčtování se oznamuje a že oznámeným vyúčtováním se rozumí např. takové, které bylo vloženo do schránky a současně zasláno na e-mailovou adresu toho, kdo sdělí společenství svůj e-mail.
U nás to máme tak, že předseda předává vlastníkům vyúčtování proti podpisu. Těm, co si vyúčtováním nemůžou vyzvednout nebo nebydlí v domě se posílá poštou. Problémovým vlastníkům, takové máme, doporučeně. Ostatním obyčeným dopisem. Zatím nikdy nebyl problém.
Doporučuji předávat roční rozúčtování zálohových plateb vlastníkům bytových jednotek, bydlících v domě, výhradně proti podpisu. Externím vlastníkům rozúčtování zasílá „správce“ doporučeným dopisem. Pro tento případ je v zálohových platbách zřízena položka „poštovní náklady“, kterou hradí externí vlastníci /u nás 5,–Kč/měs/. Pozor na případy, kdy externí vlastník doporučený dopis nepřebere z různých důvodů /na př. na adrese nebydlí/, dopis se vrátí správci a jeho příslušný „úředník“ dopis založí do spisů, aniž by o tom informoval výbor SVJ.
Problémový vlastník jednotky je ten vlastník jednotky, který má vyšší právní vědomí, ve společenství řídícím se vzorovými stanovami.
No, u nás je problémovým vlastníkem firma sídlící v Minsku, nepřebírající poštu a pronajímající byt osobám, které v nočních hodinách navštěvují maskovaní příslušníci PČR a beranidlem ruší noční klid.
Pokud vám firma nepřebírá poštu, platební rozkaz by mohl být vystaven do cca. 3–6 měs., nepřevezmou, nedostaví se na první nařízené jednání, následuje kontumační rozsudek.
Obecně, tento problém (Minsk,mafie,drogy,beranidla) samozřejmě nesouvisí s „holým vlastnictvím bytu“.
Pokud budete vlastnit řadový rodinný dům, potkat vás může naprosto to stejné.
Poslední komentáře