ZoSL - §13 - rozúčtování v SVJ ??
Dobrý den,
Zajímal by mne názor nejen účetních, jak se rozúčtuje „Pokuta a poplatek z prodlení“ dle §13 ZoSL pokud „…nesplní svoji povinnost upravenou tímto zákonem ve stanovené lhůtě…“ POSKYTOVATEL tj. SVJ?Asi nebude daleko pravdy, že většina SVJ toto zaplatí z jejich „FO“ a skutečný náklad vlastníkům nevyúčtuje vůbec.
- má být vyhotoveno dodatečné vyúčtování se službou:
„náklad dle §13 zákona 67/2013 způsobený některým příjemcům“
- a rozúčtováno dle §1180/1 NOZ tj. podle podílu
- nebo dle (§1180/2 NOZ + §17/b NV 366/2013) tj. na každého stejně
?
- Jak se taková pokuta kterou by muselo SVJ zaplatit reálně rozúčtovala …příklad (dle §1180/1):
poskytovatel (zastupující 30-příjemců) způsobí 5-pochybení 4-příjemcům v úhrnné době 60-dní pro každé jedno pochybení. To dělá úhrnem: 5-pochybení x 60-dní x 100-Kč = 30.000 Kč tj. hrubá škoda 1.000 Kč na každého člena SVJ. Je zjevné, že 3-členové budou příjemci částky 6.000 a 1-člen obdrží 12.000. Zároveň by ale měli být plátci (ručí za dluhy SVJ-POSKYTOVATELE) Obdrží tedy každý o 1.000 méně.Je takovýto příklad reálný a správný??
- pokud by pro SVJ(2000) skutečně platilo, že se na ně §1180 NOZ nevztahuje, jak zde tvrdí Don Quijote, jak by se tedy pokuta rozúčtovala a kam?
- má objektivní odpovědnost pouze Společenství nebo také zástupci SVJ, kteří ať již přímo nebo nepřímo pokutu zavinili? Bude se tedy moci nějakým způsobem zhojit vlastníci na nich, protože jsou odpovědní za škodní sankce…?
Neználek'
Objevilo se zde tvrzení teoretika:
„…Pokutu nelze na nikoho „rozúčtovat“, neboť se nejedná o náklad na správu domu…“
- dle zákona je poskytovatelem „společenství vlastníků jednotek“ a
dle §13 je TENTO poskytovatel (tj. Společenství) cit. „…je
povinen zaplatit druhé straně pokutu ve výši 100 Kč za každý započatý
den prodlení…“
Zopakuji merit otázky pro pomaleji chápající osoby
Z JAKÝCH PENĚZ uhradí poskytovatel (SVJ) „pokutu“ dle §13 příjemci ???- uhradí li ji z účtu Společenství, musí ji následně rozúčtovat a jak ?
- nebo ji uhradí a zúčtuje jak ??????
- vůči komu vznese příjemce nárok a jakým způsobem ? (zápočet?)
Neználek'
PS: jak vznese nárok poskytovatel vůči příjemci je jasné: prostě položku uvede do vyúčtování (zápočtem!) a buď o ni rovnou sníží přeplatek nebo zvýší výši nedoplatku. Jak je to ale naopak s nárokem příjemci vůči poskytovateli mně není jasné.
Dotaz je zmatečný. Pokutu nelze na nikoho „rozúčtovat“, neboť se nejedná o náklad na správu domu, ani o náklad na poskytování služby. Proto je také vyloučeno, aby se SVJ snažilo zaplacenou pokutu zahrnovat do vyúčtování. Pokutu uhradí pokutovaná osoba, což je SVJ. Jakýkoliv pokus o „rozúčtování“ této částky vlastníkům jednotek by byl protiprávní.
Odpovědnost za svou činnost či nečinnost samozřejmě má SVJ jako právnická osoba. Členové statutárního orgánu mají od 1.ledna 2014 (konečně) uloženu povinost jednat ve svých funkcích s péčí řádného hospodáře. Při neřádném hospodaření ručí členové výboru celým svým majetkem za dluh společenství, jestliže se nepodaří vymoci částku na SVJ – právnické osobě.
lake
pane Kruppe, pro pokuty vyrovnané zápočtem není žádná žaloba nutná. Jde pouze o vyčíslení nezpochybnitelně prokazatelného nároku.
Sám se zamyslete, kde Vy jako předseda vezmete na zaplacení Vašim
příjemcům za pochybení, která možná uděláte nebo která dopustíte. Vy
jako předseda zastupujete SVJ tj. poskytovatele a nepochybuji že se i u Vás
najde nějaký nespokojenec který Vám to vosolí…
pane Kruppe, máte už připraveno něco ve svém osobním „prasátku' nebo
máte "pojištění“ :),
protože dle Lake cit. „…Členové statutárního orgánu mají od
1.ledna 2014 (konečně) uloženu povinost jednat ve svých funkcích
s péčí řádného hospodáře…“… ?
Neználek'
Poslední komentáře