Zdanění příjmů z pro nájmu nebytových prostor
V našem domě jsou nebytové prostory (dále jen NP), které vlastní několik členů našeho SVJ: jedna právnická osoba (družstvo)s malým podílem, ostatní jsou fyzické osoby. Tito podíloví spoluvlastníci nezaložili žádné sdružení, protože se nenašel nikdo, kdo by chtěl být ve vedení. Zplnomocnili proto výbor našeho SVJ k uzavírání smluv o pronájmu těchto NP. Jako pronajímatel ve smlouvách jsou uvedeni všichni „podíloví vlastníci, zastoupení SVJ“ na základě plné moci. Smlouvy podepsal výbor SVJ. Spoluvlastníci NP se dohodli, že příjmy z pronájmu NP včetně zálohových plateb budou placeny na účet našeho SVJ a nejpozději po ukončení zdaňovacího období se příjmy z pronájmu podílově rozdělí mezi spoluvlastníky (po odečtení souvisejících nákladů). Účtárna vede za SVJ podvojné účetnictví. Nájemci platí na účet SVJ kromě nájmu i zálohové a pevné platby, vše se účtuje z banky na účet 311. Předpisy nájmů, které patří podílovým spoluvlastníkům, jsou účtovány na zvláštní analytický účet. A teď se stalo, že jeden nájemce nezaplatil nájem ani služby a nevíme kdy a zda dluh uhradí. Platby za služby tedy musí uhradit vlastníci NP. Můj dotaz ohledně zdanění zní: musí vlastníci NP – fyzické osoby zdanit hrubý příjem dle předpisu nájmu (t.j.výnosy, jako právnická osoba), nebo zdaňují pouze přijaté platby, které došly na účet SVJ v běžném roce a po odečtení nákladů se jim převedou na jejich účty? Účtárna uvádí, že když jsou podíloví vlastníci NP členem SVJ, musí zdanit hrubý příjem jako právnické osoby, i když peníze od nájemníka nedostali. Účtárna nevede zvlášť daňovou evidenci pro NP. Děkuji předem za radu.
„nebytové prostory, které vlastní někteří členové SVJ“
Pokud máte v domě nebytové jednotky, které jsou ve vlastnictví některých členů SVJ, tak SVJ koná pro tyto členy jakýsi servis. Domnívám se, že by tento pronájem neměl vůbec do účetnictví vstupovat, příjmy a výdaje z pronájmu jsou věcí vlastníků, to že jsou vlastníci zároveň členy SVJ je pouze shoda okolností, a jen oni si musí stanovit, jak s majetkem hospodařit. Pokud jim majetek spravuje SVJ zadarmo, pak tím všichni členové SVJ tratí, na druhé straně ale tato správa není správou společných částí domu. SVJ není oprávněno podnikat a tedy brát odměnu za tuto správu cizího majetku.
Pokud ale pronajímáte prostory ve společných částech, pak příjem i výdaje z jejich pronájmu náleží všem členům SVJ podle podílu na nemovitosti.
Jak je to tedy ve skutečnosti?
Potřebuji zjistit, zda fyzické osoby, jako pronajímatelé nebytových jednotek (nikoli společných prostor), zdaňují svůj zisk z nájmu jako fyzické osoby – tedy pouze z přijatých částek, nebo jako právnické osoby – tedy z předepsaných částek. Účtárna obhajuje zdanění předepsaného (i když nezaplaceného) nájmu i pro fyzické osoby s tím, že jsou právě členy SVJ a nájemné se posílá na účet SVJ, které vede podvojné účetnictví. Vlastně v případě pronájmu společných prostor SVJ, kde by nájemník neuhradil nájem, se může vyskytnout stejný problém. Vlastníci zdaňují předpisy nebo skutečné příjmy(po odečtení souvisejících nákladů)?
Hlavní město Solnohrad je Solnohrad
Fyzická osoba daní jako osoba fyzická
Vezměte Přiznání k dani z příjmu fyzických osob, vyplňte Přílohu číslo 2 a do řádku 201 vyplňte příjem z pronájmu za celý rok, tj. peníze, které jste skutečně inkasoval. Dále v přiznání pokračujte podle návodu.
Před zahájením pronájmu je nutno se přihlásit na finančním úřadě, jinak se budou zlobit.
Kupodivu se to týká všech vlastníků, kteří inkasují z pronájmu společných částí, i když výdělek ponechávají SVJ třeba v dlouhodobé záloze. Typické je to u příjmu z pronájmu střechy pro mobilního operátora a pod.
Jak se člen Svj dozví, kolik má přiznat, když SVJ nemá povinnost to členu oznámit?
Co je lepší pr svj resp vlastníky – pronájem střechy nebo smlouva o umístění zařízení?
Ano, je to tak. Někteří vlastníci ale žádné daně platit nebudou, protože ten příjem je pravděpodobně tak malý. že se s nim vejdou do daňového odečtu. Takže daň určitě nebudou platit důchodci. Ostatní se s tou daní z pronájmu musí vypořádat sami podle své individuální příjmouvé situace podle zákona o daních. To pak už není problém svj ale každého vlastníka individuálně. Obecně platí, máš příjem, platíš daně. Zda se to na tebe vztahuje taky si musíš zjistit sám.
ne že danit nebudou. ale ne každý musí podat přiznání a přiznat je přesné. Není pravda, že určitě nebudou danit důchodci. Důchodce, který má povinnost podat přiznání z titulu např. §8, 9, 10… tak pak musí přiznat i ten mizivý nájem svj a daň samozřejmě může vyjít. naopak pracující, pokud výše nájmu nezaloží povinnost podat přiznání, z téže částky neplatí nic a ani nic nepřiznává. a ještě k tomu hlášení FÚ, jak tu kdosi strašil a tvrdil, že je to povinnost a chytrolíni mínusovali, když jsem ho opravila. ZOS registrační povinnosti fyzických osob omezilo pouze na činnost podle §7. Povinnost tak nemá ten, kdo má jen příjem z nájmu. Registrace kvůli příjmům z nájmu, které mnohdy dosahují takových částek, že nezakládají povinnost podat přiznání – platí zejména pro členy SVJ, která pronajímají společné prostory, administrativně zatěžují jak poplatníky tak správce daně.
Poslední komentáře