ZASKLEŇÍ LODŽIE
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,bydlíme v přízemí jednopatrového bytového domu.Chceme si zasklít lodžii,která vede na předzahrádku která je v našem vlastnictví(takže je na zemi),máme ji napsanou k bytu v kupní smlouvě a zaplatili jsme ji.Chceme ji ale vybetonovat podlahu o metr ven a nechat zasklít tak že bude zasklená část vyčnívat ven o 1 metr Chci se zeptat jestli musíme mít souhlas všech vlastníků domu tj 100%,jelikož měníme vzhled domu,nebo nám stačí 75%hlasů jelikož lodžie je naše a tudíž se nepočítá do společného vlastnictví.Naše předsedkyně nám tvrdí,že potřebujeme souhlas 100% vlastníků,jelikož se změní vlastnický podíl,protože si chceme tu lodžii vytáhnout o ten metr ven.Já jsem vyčetla tady na vaši diskusi,že lodžie ani balkon se nemůže brát jako místnost.Děkuji za odpověď Jirková
Paní Jirková,
Za prvé:
Chystáte se nejen zasklít lodžii, nýbrž chcete ji půdorysně zvětšit. Podle popisu jde jednoznačně o stavební úpravu, měnící vzhled domu a potřebujete tedy souhlas všech vlastníků jednotek. O tom, zda jde o změnu vzhledu, rozhodne s konečnou platností stavební úřad.
Za druhé:
Chystáte se pro lodžii zabrat pozemek který není pod domem. Musíte tedy věc vyřešit s vlastníkem tohoto pozemku (zřejmě smlouvou o věcném břemenu, nebo odkupem). Jsou-li vlastníci jednotek rovněž spoluvlastníky tohoto pozemku, pak musí smlouva být uzavřena ve VŠEMI.
lake
K bytu náleží předzahrádka cca 100 m2, která je v našem vlastnictví. Lodžii chceme půdorysně zvětšit ale bez použití zděných příček,konstrukce bude z bílého plastu a skla.
Jirková
Není rozhodující, zda použijete zděné příčky nebo montáž. Pod stavební zákon spadají oba druhy konstrukcí.
Podle § 2 odst. 3 StavZ stavbou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání.
Ve vašem případě jde podle popisu o změnu stavby (přístavba), kterou se mění její vzhled. Jste povinna podat stavebnímu úřadu žádost o stavební povolení. Podle § 110 odst 2 písm. (a) StavZ k žádosti stavebník připojí doklady prokazující jeho vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření anebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí; (...).
Vaše vlastnictví pozemku si stavební úřad sám ověří v katastru. Ovšem vlastníkem stavby nejste a musíte proto doložit právo založené smlouvou provést stavbu. Smlouva (podle mne) znamená, že souhlasit musí všichni spoluvlastníci. Jiný výklad slova "smlouva" neznám.
Je otázkou, zda stavební úřad povolí trvalou přístavbu na pozemku předzahrádky, která pravděpodobně není stavebním pozemkem.
lake
Neco podobneho jsem resil, patrne by mohlo jit spise o zmenu uzivani (casti) stavby. Spoluvlastnicke podily se ale pritom nezmeni (aspon dle vykladu mistniho stavebniho uradu). Jestli to zmeni vzhled domu proberte s vasim stavebnim uradem. Pokud je predsedkyne rozumna, spokoji se se 75% souhlasem, protoze ziskat souhlas vsech je leckdy vyloucene nejen proto, ze by ho dotycni nechteli udelit. Exaktni odpoved a vyklad, kdy je ve vasem pripade treba 100% a kdy je treba 75% neexistuje, kazdy stavebni urad si tato ustanoveni vyklada jinak, dost podstatna cast clenu SVJ si to pak vyklada naprosto svevolne (viz nektere prispevky zde zejmena o zmene vzhledu).
Cas
Stavíte na vlastním pozemku. Odpověď tudíž nehledejte v bytovém zákoně, ale ve stavebním zákoně. Ten vyžaduje souhlas vlastníka sousední nemovitosti. Pokud byste stavbu navrhla tak, že byste se vyhnula stavebnímu řízení, i tak se souhlasu souseda podle občanského zákoníku nevyhnete.
Radil Antonín
aby nepodléhala stavebnímu řízení. Pokud se úprava dotýká sousedního domu nebo pozemku je nutný souhlas vlastníka. Ve vlastním domě je pak velmi vhodné všechny obejít a nechat si souhlas podepsat. Měla by stačit polovina pokud to nemáte ve stanovách přísněji. Vždy se ovšem může najít šťoura (musel by se obrátit na soud), který bude tvrdit, že se jedná o zásah do vzhledu, půdorysu atd. Pak rozhodne soudní znalec.
Poslední komentáře