Zásah do nosné stěny
Jak vlastnící bytů našeho SVJ se mají bránit proti postupu zahájení stavebního řízení,kdy zrušením z.č.72/1994Sb.,který nahradil nový občanský zákoník,stavební úřad nevyžaduje souhlas ostatních vlastníků bytů se zásahem do nosné zdi.Dříve bylo vyžadováno doložení práva založené smlouvou provést zásah,ve kterém vlastnící bytů souhlasili,nebo ne.Nyní v připomínkovém řízení musí být pádný důvod proč ne.Dokonce stavební úřad písemné zahájení stavebního řízení poslal jen půlce majitelů bytů a to proto,že šetří na poštovném.Z tohoto řízení se jednotlivci nedoví nic konkrétního ,jen že bude proveden zásah do nosné zdi o velikosti 800/200 mm. Nevíme co doložil k žádosti a jakým způsobem bude zásah realizován.Panelák má 40 roků je atypicky postaven na píscích , s nově zateplenou střechou a dá se říct slušně opraven.Byt je v pátém poschodí a nový majitel nás tímto obešel.Samospráva poukazovala na postup SÚ u správce SBD,které jako majitel 6 bytů je účastníkem řízení a čekali jsme podporu. Odpověď – kdyby to bylo na úřední desce ,tak o tom ani nevíte. Tudíž schválení nových stanov a vynaložené prostředky na notářku jsou k ničemu ,protože po vydání stavebního rozhodnutí se můžeme bránit jedině soudně.Je to správný postup?
Dobry den, chci zazdít dveře v nosní zdi, potřebuji k tomu stavební povoleni?
Po pravdě řečeno, není mi jasné k čemu může být takové okénko dobré. Ani k čemu by mohlo být špatné.
Proti postupu zahájení stavebního řízení se bránit nemůžete, neboť právě správní řízení slouží k tomu aby se zjistilo, že uvedená projektová dokumentace má všechny náležitosti aby mohla býti stavba povolena. Pokud nejsou, tak průběhu tohoto řízení by měly býti doplněny a eventuálně by se měly stanovit podmínky za kterých lze stavět.
Poradna Sally napsal(a): „Proti postupu zahájení stavebního řízení se bránit nemůžete.“
To si nemyslím. Úřad je povinen před zahájením ověřit, zda stavebník doložil k žádosti všechny předepsané přílohy (včetně dokladu, že ke dni podání žádosti má právo založené smlouvou provést stavbu). Nejsou-li předloženy potřebné doklady, SÚ vyzve stavebníka k doplnění žádosti a poskytne mu k tomu přiměřenou lhůtu.
Nedoplní-li stavebník žádost ve stanovené lhůtě, Stavební úřad má
povinnost podanou žádost svým usnesením odložit. Nedochází tedy vůbec
k zahájení stavebního řízení, protože nebyly splněny zákonem
požadované podmínky.
------------------------------------------------------------
Navíc se zde zaměňuje soukromoprávní oprávnění ke stavbě s veřejnoprávním povolením. To jsou dvě odlišné věci, které se posuzují odděleně.
lake
Mám jinou zkušenost.
Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), jinak se dále postupuje dle správního řádu Zákon č. 500/2004 Sb.
Správní řízení se zahajuje podáním žádosti … výstupem správního řízení může býti stanovisko, které je i zamítavé a však je v závěru i poučení jakým způsobem se lze odvolat.
Vlastník má právo a povinnost
- svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř upravovat svůj byt, jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníkovi jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části
- předložit včas výboru společenství stavební dokumentaci, upravuje-li vlastník stavebně svůj byt, pokud je podle právních předpisů dokumentace vyžadována a umožnit přístup do bytu, vše pro ověření, zda stavební úpravy neohrožují výkon vlastnického práva ostatních vlastníků jednotek nebo nezasahují společné části či neporušují statiku domu, k tomu musí být předem vyzván výborem společenství. Kde to stanoví zákon, provádět úpravy jen se souhlasem všech vlastníků.
Podle Vašich informací je zahájeno stavební řízení. Nevím co je podkladem pro toto řízení a SVJ má právo zastupovat členy v tomto řízení… tj seznamovat se s podklady .. např. jakým způsobem uvedený projekt řeší statiku domu. Nějaké statické posouzení – zatížení konstrukce jsem jsem již četl a za určitých podmínek, které je nutno dodržet .. lze určité práce provádět.
Doporučení:
- vstoupit do jednání
- seznámit se s projektovou dokumentací
- jaké jsou garance dodržení technologických postupů ( např. u panelového domu zákaz použití destruktivních metod … bouraní pneumatickým kladivem
- zhotovení výztuh
- doba provádění prací .. rušení klidu
- s ohledem na statiku není vhodné práce provádět svépomocí
- určitě bych se zkusil s úřednicí na stavebním úřadě nějak dohodnout že by bylo vhodné SVJ seznámit .. jinak bych podal stížnost proti postupu stavebního orgánu.
Na závěr:
Co je to za exota, že takhle se chová k sousedům a k tomu všemu se nebojí parkovat před domem.
Zkusil bych se s ním dohodnout. Po vydání stavebního rozhodnutí se můžete samozřejmě bránit soudně, požádal bych o vydání předběžného opatření zákazu provádění prací. Jako důvod bych uvedl že s ohledem na to že uvedené práce zasahují společné části a jsou obavy že můžou ovlivňovat statiku domu jste nebyly s uvedenou projektovou dokumentací seznámení a byli jste vyloučení ze stavebního řízení.
Poslední komentáře