Zaplacené měsíční zálohy se mi vracejí nevyzvednuté

Vložil Zdeněk888, 12. Říjen 2016 - 10:24 ::

Jsem členem SVJ, které bylo založeno 12/2015 podle §24 z.č.311/2013 Sb. Ve stanovách nemáme stanoveno jakým způsobem ((bez)hotovostně) a kam platit měsíční zálohy na služby s příspěvkem na správu domu a pozemku. Taktéž o tom není žádná zmínka v zápisu ze shromáždění vlastníků. Když jsem v 4/2016 obdržel listinu, která se dá pokládat za předpis měsíčních plateb, začal jsem tyto platby posílat na poštovní adresu SVJ, protože ani v 5/2016 nebyl stále zveřejněn zápis ze shromáždění z 12/2015. Když jsem o něj požádal, tak mi ho odmítli nechat ofotit (ofotit mi ho umožnili až v 7/2016, když jsem pohrozil trestním oznámením).
Obdržel jsem dopisem od předsedy SVJ (dosazená figurka staronového správce tj. SBD), že si částku nepřevzal (nasledující platby také ne), že on není povinen peníze vyzvedávat a že není k tomuto podle stanov oprávněn a že jsem povinen platit prostřednictvím SIPO (tak jak to bylo před vznikem SVJ). Od 5/2016 mi žádné platby SIPO ani nejsou předepisovány (v 5/2016 nebyla žádná platba předepsána tak jsem SIPO v 6/2016 zrušil). Také zmíním, že jsem v 5/2016 požádal o zaslání platebních informací pro bezhotovostní platby na bankovní účet SVJ, ale naše SVJ bankovní účet nemá.

Mezi SVJ a staronovým správcem tj. SBD je uzavřena Smlouva o zajišťování správy společných částí domu. Ohledně plateb je v této smlouvě toto ujednání:
- 8. Správce se zavazuje vybírat platby od vlastníkú, případně další platby související se spravovanými nemovitostmi, na účet objednatele vedený u banky. Dispoziční práva k účtu se zřizují jak pro objednatele, tak pro správce.....

Protože ze mně výbor dělá pitomce (problémy s ofocením zápisu atd.) nechci si to nechat líbit a chci se zeptat:
a) je předseda SVJ oprávněn popř. i povinen mé měsíční platby převzít nebo mi to může být jedno jak si to společenství zařídí?
b) jsem povinen zasílat staronovému správci tj. SBD měsíční platby na základě smlouvy o správě mezi SVJ a SBD, přestože nejsem jednou ze smluvních stran? Dodám, že SBD (správce a zároveň 40% vlastník jednotek), si sám sobě jistě peníze neposílá, natož SIPem. SBD jistě vede/má peníze SVJ na svém nějakém podružném účtu, což je předpokládám porušením § 1414 NOZ.
c) porušuji stanovy, mám zaděláno na problémy s ohledem na vše výše uvedené?

Do přílohy příspěvku jsem vložil textový soubor s odkazy na dokumenty.

PřílohaVelikost
odkazy_dokumenty.txt427 bytů

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pozorovatel, 12. Říjen 2016 - 18:56

    Vy jste povinen přispívat jako vlastník jen SVJ a je zcela jedno zda li si SVJ zřídí účet nebo to budou všichni nosit hotově do pokladny SVJ. To si musíte určit na shromáždění vlastníků jak. Zmíněné SBD u Vás jen plní roli správce, které statutárním orgánům odlehčuje od povinností, nicméně naplnuje vůli SVJ. Klidně si Vaše SVJ může zvolit jiného správce na základě smluvního vztahu. I z toho je logické, že ten účet musí být vašeho SVJ kam posíláte peníze. Nikoliv správce tedy ve vašem případě SBD.

    Vložil Corunna (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 13:06

    Není podstatné, jakým způsobem budete platit (šekem, na adresu, v bitcoinech …). Podstatné je platit ve prospěch společenství vlastníků. Už se zde řešilo.

    Vložil Platil (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 11:15

    Postupujete správně. Pravidelně hradíte na adresu SVJ, čímž plníte svou povinnost. Budete-li vyzván k uhrazení nedoplatku, zaplaťte stejným způsobem. Potřebujete-li znát datum úhrady, pošta Vám sdělí, kdy byla částka připravena k vyzvednutí.

    Vložil vn (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 11:09

    Na předpisu plateb musí být uvedené číslo účtu, kam máte platby posílat. To, že musíte platit pouze prostřednictvím SIPO není pravda, předseda vykládá nesmysly. SIPO si nezakládejte, takovou povinnost nemáte. Aha, tak vy jste ten případ, kdy vaše SVJ nemá účet, vaše platby odcházi na účet toho zpropadeného SBD. V žádném případě tam platby neposílejte, pošlete toto oznámení SVj s dodejkou, ne předsedovi,ale svj, že posílat jakékoliv platby na účet SBD nemáte povinnost, že to dělat nebudete a striktně požadujete, aby vaše svj založilo v bance účet. Na tento účet pak platby posílejte převodem z vašeho účtu. SVJ tak oznamte, že pokud svj nezaloží účet, tak že so obrátíte na soud. Váš předseda je škůdce společenství. Znovu zdůrazňuji, nemáte povinnost posílat platby jinam, pouze na účet společenství. Všechny doklady o tom, že jste platby poslal a vrátili se vám si schovejte, nevyhazujte je, budete je potřebovat, až vás budou žalovat. A nebojte se, soud vyhrajte, ale musíte udělat to, co vám tady radím. Dát to SVJ písemně s DODEJKOU.

    Vložil Platil (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 11:35

    „pokud svj nezaloží účet, tak že so obrátíte na soud.“

    SVJ povinnost mít účet nemá.

    Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 11:50

    Platile,

    máte teoreticky pravdu, že SVJ nemá povinnost mít běžný účet.

    Na druhé straně, pokud by mne předseda nutil platit na účet, který nepatří SVJ, tak bych v tom viděl porušení § 159 NOZ. V případě insolvence správce by SVJ o tyto peníze přišlo. Škodným bych byl i já.

    Běhat na poštu pro peníze také považuji za hloupost.

    Takže i když neznám předpis, který přikazuje SVJ mít BÚ, z praktického hlediska to vidím jako jedinou reálnou možnost.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil asi tak (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 12:07

    Tady jenom člověk zírá, jaké mají lidi názory na to, kam posílat předepsané platby. Společenství hospodaří s příspěvky vlastníků a jsou takoví, co jim je úplně jedno, kam vlastní peníze posílají a ještě tady přesvědčují ostatní, že to je podle zákona, protože zákon neříká, kam je mají posílat. A tedy je to tak správně. No tě pic, to je síla. Příspěvky vlastníka patří samozřejmě na účet společenství, kam jinam by měly patřit.

    Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 12:43

    asi tak,

    neznám předpis, který by ukládal SVJ mít BÚ.

    Na druhé straně existuje § 4/1 NOZ a tak očekávám, že SVJ si účet zřídí, protože má členy, kteří uvedený paragraf splňují.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Zdeněk888, 12. Říjen 2016 - 15:11

    Staronový Správce a SBD v jedné osobě má v našem SVJ 40%. Pan předseda SBD je bůh, co řekne to "ovčané" schválí. Jsem jediný komu nezaložení vlastního bankovního účtu vadí, ostatním je to jedno.

    Vložil TN (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 11:31

    Neradíte správně. Pokud je na předpisu plateb vystaveném SVJčkem a podepsané odpovědnou osobou (statutárním orgánem) číslo účtu, nejsem jako plátce povinen zjišťovat, čí je to účet, ani k tomu nemám legální prostředky. Zákon nenařizuje právnickým osobám, že musí otevřít účet v bance. Je to řídké, ale přesto může právnická osoba používat účet jiné právnické osoby, byť to pochopitelně není doporučitelné. V případě SVJ, kterým dělá pověřeného vlastníka SBD, je to docela obvyklé. Čímž tuto praxi neobhajuji.

    Vložil JaVa, 12. Říjen 2016 - 12:19

    Pokud čtu, ve výše uvedeném příspěvku dobře,tak je tam tohoto SVJ uvedeno,Že je vlastník povinen hradit své platby na účet objednatele,čili SVJ.který je vedený u banky.O žádné povinnosti platit na účet cizí právnické osoby tam nikde nic není! JaVa

    Vložil TN (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 12:44

    JaVo, pro vlastníka jsou důležité stanovy a zákon. Smlouva mezi SVJ a cizí firmou vlastníka nezajímá.

    Vložil JaVa, 12. Říjen 2016 - 15:45

    Samozřejmě máte pravdu.Vlastník jednotky není v žádném právním vztahu vůči externímu správci,neboť smlouva je uzavřena mezi právnickou osobou SVJ a SBD(správcem).Ale jak si tedy představujete,že by měl externí správce „vybírat“ peníze od členů SVJ a pak je, dle dikce této smlouvy, ukládat na účet SVJ(objednatele) vedený u banky?Možná by stačilo, jednou měsíčně, obejít všechny vlastníky s kloboukem.I tak se dá vyložit slova „vybírat platby“. JaVa

    Vložil JaVa, 12. Říjen 2016 - 13:20

    Já ani ve stanovách nenalézám povinnost vlastníka(člena SVJ), hradit na účet cizí právnické osoby.Je zde V ČL.IV.odst.2 b) uvedeno,že člen společenství má povinnost včas hradit stanovené příspěvky na správu nemovité věci a odst.c) včas platit stanovené zálohy na úhradu služeb a uhradit nedoplatek z jejich vyúčtování nejpozději do 4 měsíců od doručení vyúčtování.Navíc je SVJ-účetní jednotka- povinno vést od svého vzniku účetnictví dle z.č.563/1991 § 4/1.Jak toho chce docílit,když se na jednom účtu scházejí peníze dvou právnických osob SBD a SVJ.§ 1414 z.č.89/2012 Sb.,říká,že správce nesmí mísit svůj majetek s majetkem klienta.JaVa

    Vložil Zdeněk888, 12. Říjen 2016 - 12:07

    Na předpisu plateb není uvedeno žádné číslo bankovního účtu, proto platím na poštovní adresu SVJ. Jeden z důvodů, proč jsem začal platit na poštovní adresu SVJ byla obava, že neplatím správné osobě, protože jsem neměl zápis ze shromáždění vlastníků z 12/2015. Domníval jsem se, že správu domu dělá SVJ, protože na shromáždění vlastníků v 12/2015 se žádná "Smlouva o správě nemovitostí .." s SBD neschvalovala. To, že jsem pak po několika měsících zjistil ze zápisu, že shromáždění zvolilo Správce (SBD) a pověřuje výbor k podepsání "Smlouvy o správě .." je krásná ukázka PODVODu, jak staronový správci (SBD) zakládají SVJ u ovčanů.

    Vložil vn (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 12:24

    Pane Zdeňku, už jsem vám tady napsal, co máte udělat, tak na co čekáte, nad čím pořád dumáte. Ten dopis s dodejkou pošlete ještě dnes. Napište tam, že máte povinnost posílat peníze POUZE na účet společenství, nikam jinam, na žádný cizí účet. A napište tam taky, že nemáte povinnost využívat služeb SIPO. Požádejte společenství písemně, aby účet založilo a doručilo vám jeho číslo. Žádejte taky doklad, že je to skutečně účet svj a ně jakéhosi SBD. Nenechte se napálit, neplaťte na účet SBD ani kačku.

    Vložil vn (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 11:39

    Že vy TN, jste z nějakého SBD. Když je to jedno, tak ty platby posílejte třeba na můj účet, já vám jménem dotyčného svj vystavím předpis. Vy taky parně budete škůdce nějakého společenství. Umíte myslet? Souhlasím s vámi v tom, že vlastníci posílají platby na nějaký cizí účet, to je v této zemi patrně běžné, ale taky zcela zcestné.

    Vložil TN (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 12:10

    „vn“, reagoval jsem na vaši radu, kdy vpodstatě tazateli radíte, aby neplatil. Vaše rada je chybná.

    Vložil vn (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 12:23

    TN vy evidentně nerozumíte psanému textu. Já nic takového tazateli neradím.

    Vložil Petr, 12. Říjen 2016 - 12:46

    „Obdržel jsem dopisem od předsedy SVJ, že si částku nepřevzal a následující platby také ne, že on není povinen peníze vyzvedávat a že není k tomuto podle stanov oprávněn a že jsem povinen platit prostřednictvím SIPO (tak jak to bylo před vznikem SVJ)“.

    Povinnosti jsou dané stanovami.

    Dle stanov, jistě i dle zákona o účetnictví musí být účetnictví dle zákona 274/2001 věrohodné. Snad by ani nevadilo, posílat peníze na účet SBD či správce (i když to pochopitelně považuji za hazardérství), nevím, nejsem účetní, jak to je potom ale s účetní přehledností (účetní závěrka vč. přehledů nákladů).

    Dotaz – co se stalo se zálohami, které předseda nepřevzal ? Vrátili se odesílatali ?

    Vložil Zdeněk888, 12. Říjen 2016 - 15:22

    Peníze se mi cca vždy po 1 měsíci od odeslání vrátí nevyzvednuté, tak si je vyzvednu zpět. Peníze posílám poštovní poukázkou C s doplňkovou službou "Dodejka" a "Dodání do vlastních rukou". Na Dodejce je od České pošty uvedeno "nevyzvednuto".

    Vložil Poznamka (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 20:20

    NOZ: Způsob plnění
    § 1926
    (1) Lze-li dluh splnit několika způsoby, pak se má za to, že volba způsobu plnění náleží dlužníku. Má-li právo volby věřitel, musí způsob plnění zvolit v ujednané době, jinak bez zbytečného odkladu tak, aby dlužník mohl podle jeho volby splnit.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".