Založení SVJ

Vložil Anonymous, 22. Červen 2015 - 12:27 ::

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu. Dělám domovníka v bytovém domě s šesti bytovými jednotkami a tím i šesti vlastníky. Dle ředitele bytového družstva, které nás spravuje, nemusíme být zapsáni v obchodním rejstříku jako právnická osoba SVJ. Můžete mi, prosím, poradit, zda je to pravda nebo musíme SVJ založit? Předem moc děkuji, s pozdravem, BV

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil spravexa. (bez ověření), 22. Červen 2015 - 12:42

    Dobrý den, aktuálně SVJ zakládat nemusíte, ale existuje tzv. donucovací ustanovení, které použije katastrální úřad při přepisu vlastnictví k jednotce. NOZ opouští myšlenku vzniku společenství vlastníků ze zákona a vlastníkům jednotek nově ukládá povinnost společenství vlastníků založit, a to (obdobně jako ve staré úpravě) v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků. Jako pojistku proti porušení povinnosti vlastníků jednotek založit společenství vlastníků zavádí NOZ takzvané blokační ustanovení, které znemožňuje převod vlastnického práva (respektive jeho zápis do katastru nemovitostí) k jednotkám, dokud není společenství vlastníků zapsáno v rejstříku společenství. Nabízíme vám kompletní servis při zakládání, vzniku a následném fungování vašeho společenství vlastníků. http://www.spravexa.cz

    Vložil Právo (bez ověření), 22. Červen 2015 - 15:21

    Zmiňované blokační ustanovení občanského zákoníku je protiústavní, neboť trest dopadá (i) na jinou osobu, než která se protiprávního jednání dopustila.

    Opradu se domníváte, že budoucí vlastník jednotky je tím, kdo má problém řešit, ač ho nijak nezavinil a ani k jeho odstranění není oprávněn?

    Vložil lake, 22. Červen 2015 - 15:58

    Pane právo, mám jiný názor.

    Blokační ustanovení není protiústavní, neboť respektuje svobodnou vůli vlastníkům jednotek k tomu, zda si přejí či nepřejí založení a vznik právnické osoby SVJ(2012).

    Mnohem horší z hlediska ústavního byla právní úprava podle ZoVB, kdy společenství vlastníků vznikalo jako právnická osoba automaticky bez toho, že by vlastníci jednotek k tomu měli možnost projevit svou (ne)vůli. Ale možná se Vám takové „řízení občanů shora“ líbí více, kdo ví?

    lake

    Vložil Počtář (bez ověření), 22. Červen 2015 - 16:15

    O jaké svobodné vůli píšete za situace, kdy vznik a založení SVJ je dáno §, od něhož není možné se odchýlit?

    Vložil lake, 22. Červen 2015 - 16:38

    Jste poněkud mimo realitu.

    Jste-li jedním ze spoluvlastníků budovy, nikdo Vás nenutí, abyste budovu rozdělil na jednotky. Uděláte-li to, nevymlouvejte se na Ústavu.

    Jestliže toužíte rozdělit budovu na jednotky, postaráte se ve vlastním zájmu, abyste si s ostatními spoluvlastníky budovy schválili také veškeré náležitosti stanov. Neuděláte-li to, možná Vaše jednotka bude neprodejná, nebo katastrální úřad odmítne zapsat nového vlastníka. O tom všem přece víte od počátku; nevymlouvejte se na Ústavu.

    Nejste-li jedním ze spoluvlastníků budovy, pak si pořizujete jednotku. Nikdo Vás ale nenutí, abyste tak činil. Nikdo Vám nebrání zjistit před koupí, zda SVJ již vzniklo. Takže si prostě nekupujte jednotku v domě, kde nevzniklo SVJ, a nevymlouvejte se na Ústavu.

    lake

    Vložil imma, 23. Listopad 2015 - 14:59

    Dobrý den, tato odpověď a následující dotaz mě inspiroval k položení podobného dotazu. Chystáme se koupit byt v osobním vlastnictví. Ovšem právě jsme zjistili, že dům nemá zapsané SVJ v obchodním rejstříku. SVJ vzniklo ze zákona (rok 2012–13), ale nebyla svolána ustavující schůze a nikdy nevznikla právnická osoba SVJ (toto mi odpověděli z bytového družsva, které stará o správu). O správu se stará původní bytové družstvo, které už ovšem vlastní pouze 21%. Nemá uzavřenou žádnou svmlouvu se SVJ (protože to nebylo nikam zapsáno a neexistuje jako právnická osoba) ani s jednotlivými vlastníky bytů. Znamená to tedy, že prodej de fakto nemůže být proveden, protože k převodu na katastru a zapsání nového vlastníka nedojde, minimálně do doby dokud SVJ nevznikne i jako právnická osoba? Děkuji za odpověď, imma

    Vložil lake, 23. Listopad 2015 - 15:18

    Immo, SVJ již vzniklo jako právnická osoba.

    lake

    Vložil imma, 23. Listopad 2015 - 16:03

    Děkuji za rychlou odpověď. Na můj dotaz na správním družstvu, kdo s nimi uzavřel smlouvy o poskytování služeb mi totiž odpověděli: Smlouva se správcem zatím není podepsaná, jelikož není status právnické osoby. CO znamená zatím nevím, protože převod rozhodujícího podílu z družstva proběhl už v červnu 2012. Navíc SVJ není v obchodím rejstříku, nemá stanovy, předsedu, nic. Brání to i takto zápisu do katastru? Děkuji I

    Vložil Lanc (bez ověření), 4. Říjen 2015 - 15:14

    Dobrý den.

    Rád bych se zeptal, jak mám postupovat v případě, kdy jem prodal byt v osobním vlastnictví jiné osobě. Máme podepsanou kupní smlouvu, je převedena voda, plyn i elektrika, já jsem obdržel sjednanou částku na bankovní účet a katastrální úřad v Ústí nad Orlicí odmítá z důvodu pokynu č. 44, ze dne 20.12.2013, čj. 25637/2013–22 převést vlastnické právo na nabyvatele. Jedná se o jednotku v domě v původním vlastnictví SBD, na kterou dopadá ustanovení § 24 zákona č. 311/2013 Sb., o převodu vlastnického práva k jednotkám a skupinovým rodinným domům některých bytových družstev a o změně některých zákonů. Vím, že podle ustanovení § 24 odst. 2 zákona č. 311/2013 Sb. vzniká povinnost založit SVJ v domě, ve kterém se sníží spoluvlastnický podíl správce (SBD) na společných částech domu na méně než jednu polovinu. Zde ovšem začíná můj problém. Dům zatím spravuje SBD (původní většinový vlastník) a nynější většinoví vlastníci žijící v domě nemají zájem založit SVJ i když je to povinnost ze zákona. Vědí, že jim za to nehrozí žádný postih. Prosím i případné právní kroky jak mám v tomto případě postupovat, neboť nabyvatel v bytě již bydlí a žije v nejistotě, že byt není jeho.

    Domnívám se, že tímto postupem dochází k omezení mých vlastnických práv. Mám tímto postupem zcela znemožněnou dispozici s mým osobním vlastnictvím.

    Děkuji za ochotu. Jiří Lanc.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".