založení sdružení za účelem odkupu domu - prosím pomoc
dobrý den, v rámci privatizace domů ve vlastnictví obce jsme nuceni založit sdružení, nikoliv obvyklejší a výhodnější družstvo. bohužel nevíme, kde sehnat konkrétní informace – především ohledně dokumentů. prosím, máte někdo zkušenost s privatizací formou sdružení?
Vážení diskutující,
někteří jste trochu mimo mísu.
- 1. Po odkoupení domu sdružením musí být byty do 6 měsíců převedeny do osobního vlastnictví (dle Pravidel prodeje.)
- 2. Byt s nájemníkem bude ve vlastnictví jedné fyzické či více fyzických osob, tedy těch, které zaplatili podíl daného bytu na ceně domu.
- 3. Stávající nájemníci v obecních bytech mají v drtivé většině regulované nájemné. Chcete tvrdit, že na regulovaném nájemném se za 6 měsíců dá podnikat-uskutečňovat výdělečná činnost? /Náklady: mimo správy domu, vypracování Prohlášení vlastníka a smlouvy o Převodu jednotek./
Matějka
- Mohu pouze souhlasit s tím, že někteří diskutující jsou opravdu trochu mimo mísu.
- Tvrzení „Po odkoupení domu sdružením musí být byty do 6 měsíců převedeny do osobního vlastnictví (dle Pravidel prodeje.)“ může někde platit (tazatelka do neuvedla), ale jinde mají rozumné zastupitelstvo, které pouze prodává obecní domy a nepředepisuje, co s nimi kupec provede. Např. u nás jsme od obce koupili dům jako družstvo a bolševickou direktivu, co máme dělat se svým majetkem, si nikdo nedovolil ani navrhnout do smlouvy. Ale zastupitelstvo je obrazem svých voličů.....
- Tazatelka uvádí, že po odkoupení domu se byty prodají 3–4 členům. Prodej musí být za obvyklou cenu jinak rozdíl FÚ doměří. A tak jsou dvě možnosti, prodat za pořizovací cenu a dopustit se krácení daně (§148 TrZ), nebo prodat za cenu obvyklou a mít výdělek tj. porušit zákon 83/1990 Sb..
- Opakuji, že za situace uvedené tazatelkou je forma o.s. nevhodná.
Hezký den!
Pavel
Vážení diskutující,
družstvo je výhodné v případě, že bude déle trvat – několik let.
V případě privatizace domů obecních, kde je ve smlouvě (návrhu smlouvy o prodeji) uvedena podmínka, že do 6 měsíců od prodeje domu musí být byty převedeny do osobního vlastnictví …, tak je založení družstva a posléze jeho likvidace FINANČNÍ obludnost.
Matějka
- Podmínka převedení do „osobního“ vlastnictví je nesplnitelná, protože osobní vlastnictví český právní řád nezná.
- Za současného ZoVB je dobrovolný vznik SVJ velmi nerozumný. Důvody lze vyčíst nejen na tomto portálu a jsou zejména právní, účetní a daňové.
- O.s. by šlo založit, pokud by do něho vstoupili všichni nájemníci. Pokud jich do o.s. vstoupí cca polovina, tak by o.s. nemělo být registrováno pro rozpor s 83/1990 Sb.
Hezký den!
Pavel
Asi se má jednat o sdružení podle 83/1990 Sb. To je ale nevhodné pro odkup domu.
Nevhodné je také s.r.o.
Nejvhodnější je bytové družstvo.
„Založit“ SVJ nemůžete. To by musela obec Prohlášením vlastníka rozdělit budovu na jednotky a byty prodávat jednotlivě. Pak by SVJ vzniklo ze zákona. Navíc je SVJ v současně platné legislativě mimořádně nevhodné.
Hezký den!
Pavel
V dotaze není uvedeno o kolik bytů v domě jde. Jestliže splňujete počet pět, tak nic nevymýšlejte, ale prodávající je povinen zajistit SVJ. Bližší v z.č.72/1994Sb.
komplikaci prave je, ze ac je v dome 7 bytu, ne vsichni maji o odkup zajem a hlavne neni jiste, jak to bude v nasledujicich mesicich s najemnimi smlouvami nekterych najemniku! takze na druzstvo je nas malo (v soucasnosti 3–4 osoby), podilove spoluvlastnictvi je nevyhovujici z toho duvodu, ze kdyz si nekdo svuj nezajem rozmysli a chtel by se pridat, uz nas bude 5, a to neni u podil.spoluvlastnictvi mozne :( takze zbyva jen to sdruzeni, kde staci 3 zakladajici clenove a zbyvajici mohou vstupovat a vystupovat??? jen prave nevime, jak sepsat stanovy a vubec jak vse provest :(
To sdružení nebude vhodné např. s ohledem na § 1/3/b 83/1990 Sb.:
(3) Tento zákon se nevztahuje na sdružování občanů
b) k výdělečné činnosti nebo k zajištění řádného výkonu
určitých
povolání,
Pronájem 3–4 bytů nečlenům sdružení vidím jako výdělečnou činnost, takže by sdružení asi ani nebylo zapsáno.
Pokud by šlo pouze o 3–4 společníky, bylo by možné i s.r.o. Tam je problém mj., že při vyšším počtu dochází k neustálým změnám v OR.
Ale stále se mi jeví bytové družstvo jako nejlepší. Ve stanovách by pravděpodobně šel ošetřit počet členů, např. za rodinu by tam byli manžel+manželka nebo rodič+dítě. Chce to nahlédnout do ObchZ.
Hezký den!
Pavel
dekuji moc za reakci. ackoliv tomu stale nerozumim – tato sdruzeni preci v ramci procesu privatizace „bezne“ (ne tak casto, jako vyhodnejsi druzstva,ale preci) vznikaji a jsou na MV registrovana bez problemu – a pri registraci nikdo nezkouma, kolik jej v dome najemniku, a kolik bude ve finale clenu, nebo se mylim? v nasem pripade by sdruzeni dlouhodobe na najemnem nevydelavalo, co nejdrive po odkupu by se udelalo prohlaseni vlastnika, vyclenily se jednotky a nasledne hned rozprodaly. a je to opravdu tak jednoduche, u toho druzstva? tj. stacily by 2 manzelske pary + 1 dalsi najemnik? da se takto „umele“ navysit pocet clenu? tj. stale bychom byli tri zajemci,ale v podstate uz dost lidi na zalozeni druzstva?? to by byla skvela zprava!!!
- To že se něco dělá často neznamená, že se to dělá podle práva, např. jízda v obci nad 50 km/hod.
- Pokud založíte o.s. s cílem rozprodat jednotky, tak to je výdělečná činnost, která je v rozporu s 83/1990 Sb. Pochybuji, že je rozprodáte za pořizovací cenu. Navíc několik nájemníků byty koupit nechce, tak bude o.s. trvale pronajímatelem.
- Jaký máte důvod pro vytvoření SVJ? Víte, že budete muset podle nového ZoVB velmi pravděpodobně předělávat Prohlášení vlastníka, stanovy atd.?
Hezký den!
Pavel
Sdružení, které je založeno s cílem převzít od obce dům, rodělit jej na jednotky a tyto převést do vlastnictví členů (i nečlenů), nemá žádnou výdělečnou činnost.
V zadání je, že několik nájemníků nechce byty koupit, tj. majitel je bude pronajímat. Pronájem považuji za výdělečnou činnost.
I kdyby se po nějaké době tito nájemnící rozhodli byty dodatečně odkoupit, majitel je velmi pravděpodobně prodá s výdělkem. To je realita.
Hezký den!
Pavel
V zadání není o pronajímání bytu ani slovo. Cílem je převést byty z vlastnictví obce.
Poté pravděpodobně dojde k rozdělení budovy na jednotky, k převodu vlastnictví jednotek, vzniku SVJ a zániku sdružení.
vidím, že kolik lidí, tolik názorů:( zájemci (3–4 osoby) chtějí byty pouze zprivatizovat a ty volné byty (3–4) ihned po zápisu na katastr převést na sebe – tj. pro zjednodušení – na každého zájemce sdružení převede 2 byty, a to za pořizovací cenu, bez výdělku, a sdružení zanikne. následně tito zájemci budou „vydělávat“ na pronajímání obsazených bytů, ale to už v rozporu s cíly sdružení není, ne??? a jak je to tedy s tím družstvem – opravdu lze ze tří nájemníků (z toho 2 manželských párů) družstvo vytvořit? lze takto obejít min. počet 5 členů?
Poslední komentáře