Začalo se vytápět
Koncem srpna se začalo vytápět.
Plyne to tak z účinné právní úpravy, nebo to je nyní nad její rámec?
Je už topná sezona, nevadí, netopím, ventil stažen. Ale pokud si občané požádají, lze topit i dříve dle počasí. Jinak vizte normu.
Vůbec nechápu smysl Vašeho dotazu. Vám snad „vadí“, že se začalo vytápět (protože je / nebo bylo – chladno)?
Smysl snad má to, že když je chladno, tak se začne topit, aby byl zachován tepelný komfort uvnitř v jednotkách (řekněme kolem 22°C). Proč se potom dotazujete, zda je to „nad rámec“ nějaké právní úpravy? Snad nepotřebuje právní úpravu i na to, zda se můžete napít, když cítíte žízeň…
Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení musí být splněna ještě podmínka teplotní. Když teplota v lokalitě poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, může se topná sezona zahájit.
„Když teplota v lokalitě poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, může se topná sezona zahájit.“ (Vložil Káďa (bez ověření), 2. Září 2021 – 8:34)
Pane Káďo,
ty dva po sobě jdoucí dny s teplotami pod 13 °C musí být v období od 1. září do 31. května, tj. při poklesu teplot (jako letos) se začíná topit 3. září, a nebo mohou být i mimo uvedené období, takže při poklesu teplot (jako letos) se začíná topit už 1. září?
Pane Školáku, stačí neplést si otopné období podle § 2 vyhlášky č. 194/2007 Sb. s jakousi „topnou sezónou“ (neurčité označení které použil Káďa).
☀ Podle § 2 odst. 1 vyhlášky platí, že otopné období začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Z uvedeného plyne, že začátek a konec otopného období je určen pouze podle kalendáře. Nijak to nesouvisí s průměrnými teplotami venkovního vzduchu.
☀ Podle § 2 odst. 2 vyhlášky platí, že dodávka tepelné energie se zahájí v otopném období, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 °C ve 2 dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 °C pro následující den. Z uvedeného plyne, že zjišťování „průměrné denní teploty ve 2 dnech po sobě následujících“ není nijak vázáno na to zda je či není otopné období.
K Vašemu dotazu konkrétně: Pokud byla splněna podmínka poklesu průměrné teploty venkovního vzduchu ve dnech 30. a 31. srpna (a samozřejmě i podmínka očekávaného vývoje počasí), pak podle právní úpravy měla být zahájena dodávka tepelné energie pro vytápění dne 1. září (první den otopného období).
Justitianus
Káďa ovšem neuvedl to co je pro tazatele nejůležitější:
Podle § 2 odst. 5 vyhlášky č. 194/2007 Sb. platí, že v případě souhlasu nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů se vytápění uskutečňuje mimo otopné období, vyžaduje-li to průběh venkovních teplot a připouští-li to technické a zásobovací podmínky.
Z uvedeného plyne, že vytápění v srpnu může být v souladu s účinnou právní úpravou, ale nemáme jak to posoudit. Záleží pouze na tom co si v domě tazatele rozhodli vlastníci jednotek mezi sebou.
Justitianus
Pokud si odhlasují v SVJ vytápění v červenci, bude se topit i v červenci, o tom žádná. Předpokládal jsem, že tazatel je vytápěn dálkovým ústředním topením bez možnosti to ovlivnit…
Poslední komentáře