Z jakého právního titulu můžeme užívat dětské hřiště?

Vložil Anonymous, 20. Květen 2010 - 12:35 ::

Dobrý den,

dovoluji si požádat o radu.

„Jsme“ bytový dům (společenství vlastníků A). Se sousedními dvěma bytovými domy B, C, máme mít dle slibů developera a dle pokynu v kolaudačním povolení společné dětské hřiště. Z katastru jsem zjistila, že dětské hřiště spojí na pozemku bytového domu B. My jako bytový dům A v ruce nedržíme žádný právní titul – např. kupní smlouvu na pískoviště, nemáme věcné břemeno / na druhé straně nemáme ani žádnou povinnost se o hřiště starat, např. na pískovišti i teď po roce bydlení není písek a nikdo to neřeší. „Kromě toho, že hřiště fakticky stojí, o něm nic jiného nevíme“.

Psala jsem dotaz na stavební úřad, bylo mi sděleno: „Povinnost vybudovat dětské hřiště k byt.domu A byla stanovena i ve stavebním povolení na tento dům, po dohodě s investorem bylo v kolaudačním rozhodnutí stanoveno, že před vydáním kolaudačního souhlasu na oba dva domy B,D bude vybudováno centrální hřiště o velikosti dostačující třem bytovým domům – A,B,C. Tento bod kolaudačního rozhodnutí Vás samozřejmě opravňuje jako vlastníky bytů v byt. Domě A užívat toto dětské hřiště.“ K této verzi se přiklání i developer, který tvrdí, že hřiště můžeme užívat a že „to nemáme řešit.“ Což se mi prostě nějak nezdá..

Můj dotaz: Z jakého titulu můžeme náš bytový dům ve výše popsané situaci užívat dětské hřiště? Je to tak, jak píše vedoucí stavebního úřadu? Z titulu bodu v kolaudačním souhlasu?

Podle mě až se vlastníci z bytového domu B rozhodnou, že nás z A na dětské hřiště nepustí (nebo třeba že si oplatí svůj pozemek), tak s ním nic neuděláme… Myslím si, že mi vedoucí ze stavebního úřadu odpověděla nesprávně….(doufám, že se pletu..). Případně jak to řešit? Děkuji, Havelková.

p.s. A to neřeším: „dostačující třem bytovým domům“ (v A 69 b.j., v B 12 b.j., v C 24 b.j.) = jedno pískoviště bez písku, jedna houpačka a jedna skluzavka.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 20. Květen 2010 - 19:05

    Teremín "kolaudační rozhodnutí" se v novém stavebním zákoně nevyskytuje. Od r. 2007 se uděluje kolaudační souhlas.

    Podle § 122 odst. 1 StavZ stavba (...) může být užívána pouze na základě kolaudačního souhlasu. Souhlas vydává na žádost stavebníka příslušný stavební úřad.

    Podle § 122 odst. 3 StavZ při závěrečné kontrolní prohlídce stavební úřad zejména zkoumá, zda byla stavba provedena v souladu s ohlášením stavebnímu úřadu, podle vydaného stavebního povolení a ověřené projektové dokumentace a zda jsou dodrženy obecné požadavky na výstavbu (...). Jestliže stavební úřad nezjistí závady bránící bezpečnému užívání stavby nebo rozpor se závaznými stanovisky podle odstavce 1, vydá do 15 dnů ode dne provedení závěrečné kontrolní prohlídky kolaudační souhlas, který je dokladem o povoleném účelu užívání stavby.

    Z uvedeného vyplývá, že stavební řízení nijak neurčuje vlastnická ani uživatelská práva k pozemkům. Kolaudační souhlas je pouze tím, čím je: souhlasem úřadu s užíváním stavby. Neřeší se kdo ji bude užívat ani za jakých podmínek. To měl zajistit developer pomocí věcného břemene.

    Můžete požádat obec, aby hřiště označila za "veřejné prostranství" ve smyslu zákona 128/2000 Sb. o obcích. Tím by byl zajištěn vstup veřejnosti na hřiště bez ohledu na vlastnické poměry.

    lake

    Vložil zub (bez ověření), 17. Březen 2011 - 16:40

    Dobrý den. Čtu náhodou Vaši odpověď a volně navazuji dotazem, jakým způsobem označí obec ten který pozemek veřejným prostranstvím? Územním plánem? Děkuji za názor

    Vložil Havelková (bez ověření), 20. Květen 2010 - 20:25

    Děkuji za opravení. Tuto změnu ohledně kolaudačního souhlasu jsem bohužel nezaznamenala :-/

    Dále Vám velice děkuji za zhodnocení celé situace a za vyjádření možnosti jejího řešení.

    D Ě K U J I

    Vložil právník (bez ověření), 21. Květen 2010 - 12:31

    Doporučuji, aby výbory SVJ předmětných domů zahájily jednání s obcí (městskou částí) o převzetí dětského hřiště do péče obce (MČ). Písek na hřišti nejen že musí být, ale musí být desinfikován, atrakce opravovány atd.. Z vlastní zkušenosti vím, že když se tento „problém“ otevře veřejně (např. na jednání zastupitelstva), obec po nějaké době a nátlaku vše dotáhne do zdárného konce… a ještě se tím (dětským hřištěm) pochlubí ve svých novinách.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".