Využívání (zneužívání) spol. prostor
Jsme nové SVJ a v domovním řádu jsme odsouhlasili, že ve spol. prostorech nebude nic co nepatří k vybavení domu. Bohužel po 2 měsících platnosti DŘ, začali někteří majitelé umisťovat do chodeb botníky, skříně, velké květináče, do spol. garáží velké uzamykatelné skříně atd..Prosím o zaslání názoru jak postupovat při zneužívání spol. prostor, je nějaký právní předpis, kterým se tato problematika upravuje ?. Děkuji za odpověď Jan.
V našem domě vždy zafunguje informace o požární kontrole a možném postihu. Chodby musí splńovat bezpečnost a nebylykolaudována jako skladovací plocha.
Dobrý den, plně chápu váš dotaz.U nás v domě si zase lidé do slepů umísťují zeleninu z chat a chalup.Jedna paní si dokonce ve sklepě dává zelí do sudu a to pak máte cítit ten smrad. Máme ve sklepě spoustu krys,stále se tam dávají nějaké tablety na hubení,ale kdo ví,kdo tam co má a proto se tam zdržují.Také si nevíme s takovými lidmi rady.
Chodby bytového domu, které byly bezesporu zkolaudovány bez odložených skříní, botníků a velkých květináčů jsou projektem dané a zkolaudované požární únikové cesty, které nesmí ani v budoucnu nic zúžit či jinak bránit v evakuaci při požáru. Dnes je závažnou překážkou i nástěnka o hloubce 5 cm. Na paka (tak nazývám vlastníky, kteří si z chodeb dělají odkládací prostory) bude asi v druhé možnosti (po selhání projednání na shromáždění vlastníků) pozvat hasiče.
Dobrý den. Poradí nám někdo jak postupovat v případě, když se výbor SVJ neřídí usnesením Shromáždění, které si paradoxně sám předseda navrhuje?
Každý člen SVJ má podle zákona možnost do 6 měsíců od vzniku usnesení shromáždění podat u soudu žalobu na jeho neplatnost. Stejně tak se domnívám, že pokud se výbor SVJ neřídí pokyny Shromáždění, může být dána žaloba k soudu (nejprve ale zkuste dohodu). Shromáždění je totiž podle zákona nejvyšším orgánem SVJ. A ještě je tu možnost dosavadní členy výboru na svolaném shromáždění odvolat. Nemusíte čekat, až shromáždění svolá 1× za rok výbor, ale můžete požádat sami o svolání. Jen v tuto chvíli netuším, kolik % vlastníků o to musí požádat.
Osobně doporučuji upozornit výbor, kde se dopouští chyb a vyžadovat nápravu. Nejlépe s použitím výpisu konkrétních paragrafů ze ZoVB 72/1994 Sb. Nedojde-li ani potom k nápravě, použít čl.7/5 vzorových stanov 371/2004 Sb.
(5) Shromáždění musí být svoláno též, požádá-li o to s uvedením návrhu pořadu jednání nejméně takový počet členů společenství, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů, a to do 30 dnů od doručení této žádosti. I o této alternativě informujte výbor předem.
S tou žalobou máte pravdu, jen nevím, jak tuto přesně formulovat. Dle mého názoru se jedná o žalobu na určení, zda je usnesení shromáždění platné či nikoli – tedy žalobu určovací. Ale jistý si nejsem, poněvadž jsem k této věci nenalezl žádné materiály. Víte o něčem?
Bude se jednat o žalobu určovací, neboť se člen bude domáhat u soudu určení neplatnosti usnesení shromáždění. Každopádně se u soudu bude muset prokazovat právní zájem dle § 80a o.s.ř. Další věcí je, aby byla žaloba podaná v zákonné lhůtě, což je 60 dní od konání shromáždění.
Z obecně závazných právních předpisů snad jedině požární předpisy by to mohly upravovat.
Pokud ale máte řádně schválený Domovní řád, který něco ukládá a s nímž byli členové SVJ seznámeni, je tu možnost soudu.
Doporučuji ale, až když selže domluva, protože se tím velmi zhorší situace v SVJ.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře