Vyúčtování studené vody
Zdravím. Chci se jen ubezpečit, že budeme postupovat správně , když budeme nutit správce (LBD) k tomu, aby při výčtování a rozúčtování STUDENÉ VODY postupoval obdobně jako při rozúčtování TUV ( vyhl. 372/2001 Sb.). Máme instalované vodoměry (1999 – tedy jsou již nepřesné, plánujeme výměnu). Každý rok se objevuje stále větší a větší rozdíl naměřený na bytových vodoměrech a na vodoměru domovním. Kontrola v bytech byla neúspěšná, neboť pověřené osoby neměly odvahu vlézt lidem do bytu a smířily se s údaji nahlášenými samotnými majiteli bytů. Zjistili jsme, že LBD účtuje rozdíl, ke kterému se nikdo nehlásí, poměrně podle udané spotřeby (tj. neakceptuje rozdělení na 30% základní složku a 70% spotřební složku a nerozpočítává složku základní podle m2 podlahové plochy). Tvrdí, že na rozpočítání dle spotřeby mají program a dělají to tak každému domu. Dříve používali rozpočítání podle počtu nahlášených osob, ale tyto údaje jsou prý nepřesné, počet osob nelze účinně kontrolovat. Zřejmě od roku 99 (instalace vodoměrů) je úžíván výše uvedený klíč – tj. opakuji
- Složka „spotřební“, daná odečtem vodměru
- Zbytek spotřebované vody poměrně rozpočítán dle spotřeby každé jednotky
Podotýkám, že naše SVJ nikdy nehlasovalo o způsobu rozúčtování.
Děkuji Lenka B. lena@o2.blackberry.cz
Vážená paní Lenko B.,
pokud se vaše družstvo nebo společenství nedohodlo na vlastních „Pravidlech pro rozúčtování vodného a stočného“, tak váš správce postupuje správně, tj.rozdíl mezi součtem podružných vodoměrů a fakturačním vodoměrem rozúčtovává poměrem dle spotřeb.
Pro rozúčtovvání vodného a stočného není v žádném závazném předpise stanovena základní a spotřební složka. V oblastech/regionech, kde je vodné a stočné stanoveno jako dvousložková cena (za přípojku a za množství) se za přípojku hradí dle počtu jednote/bytů.
Tam, kde nejsou instalovány vodoměry se postupuje dle závazného předpisu č.428/2001 Sb. – K provedení zákona o vodovodech a kanalizacích (zde jsou uvedeny mimo jiné „směrná čísla spotřeby vody“)
Matějka
„V oblastech/regionech, kde je vodné a stočné stanoveno jako dvousložková cena (za přípojku a za množství) se za přípojku hradí dle počtu jednote/bytů.“
To odnikud neplyne. Pevná cena (za domovní přípojku) by stejně dobře mohla být rozúčtovávána:
v poměru náměrů bytových vodoměrů, podle spoluvlastnického podílu, podle počtu podružných vodoměrů.
Rozúčtování stejnou částkou na jednotku se nejeví vhodné, pan Matějka snad mlčky předpokládá, že v každé jednotce je jeden vodoměr, pak ano, pak je to třetí varianta, ale tak to zdaleka nemusí být. V nebytové jednotce nemusí být žádný, ve větším bytě jich může být několik.
Vážený pane Vlastimil,
část dvousložkové ceny = cena za přípojku je stanovena podle dimenze přípojky.
Dále je věcí majitele domu či společenství vlastníků, aby stanovilo ve svém vnitřním předpise způsob rozúčtování, který je pro každý dům většinou odlišný na základě technickým podmínek daného domu, tudíž nelze jednoznačně odpovědět.
Úvaha: jedná-li se o dům, kde každý byt má jeden podružný vodoměr 1/2", nezáleží na velikosti bytu, počtu obyvatel či množství vody, jelikož dodavatel účtuje dle dimenze/průměru domovní přípojky, je správné i pro podružné odběry rozúčtovávat dle dimenze (dimenze potrubí zaručuje dodávku určitého okamžitého maximální množství vody, skutečnost, že ji odběratel nevyužívá by nemělo hrát roli – proto každá jednotka stejným dílem).
Matějka
Dále typicky bývá odběr vody ve společných prostorách:
úklid, prádelna, sauna, kropení zahrady, ad.
Nekomplikoval bych to, být Vámi.
Jaký je rozdíl mezi 1 a 2?. Spotřeba jednotky = odečet vodoměru. Tedy žádný. Popsáno méně komplikovaně to znamená, že vám vlastně správce rozúčtuje celkovou spotřebu domu dle vodoměrů. A to je možné správné (a přitom jednoduché) řešení.
Druhá věc je, že vodoměry pozbyly platnost metrologického ověření (6 let u SV), nelze je tedy pro rozúčtování legálně používat. Vyřešte tento základní problém a nepouštějte se do vymýšlení spotřebních a základních složek u studené vody, když to nemá žádný smysl.
G.X.
dole, nebylo třeba reagovat. je tu trochu problém s registrací a s odesíláním příspěvků, proto se mi to ocitlo nechtěně mimo vlákno L
Studená (pitná) voda není TUV.
Pokud se domluvíte, můžete rozúčtovávat jak chcete, ale nejdřív musíte stanovit poměr složky základní a spotřební. Jak ? U studené vody nejsou stejné náklady jako u TUV.
Myslím, že postup správce je správný. Vám bych doporučil spíš pořídit pořádné vodoměry a kontrolovat je.
Lenka B.napsala:
"... LBD (...) neakceptuje rozdělení na 30% základní složku a 70% spotřební složku a nerozpočítává složku základní podle m2 podlahové plochy."
AnonymousX napsal:
"...nejdřív musíte stanovit poměr složky základní a spotřební."
Oba diskutující formulovali své názory tak, jako by dělení nákladů studené vody na složku základní a spotřební bylo jediné možné. Není tomu tak. Naopak, u nákladů na studenou vodu se většinou žádná "základní složka" nezjišťuje ani neúčtuje. Nečiní tak ani závazná vyhláška 372/2001 Sb. která stanoví pravidla rozúčtování pro studenou vodu k přípravě teplé vody.
Na druhou stranu nic nebrání SVJ, aby si odhlasovalo jakýkoliv způsob rozúčtování studené vody, nebude-li to zjevně nerozumné.
lake
Pane lake,
čtěte celé příspěvky na které reagujete.
Ve svém příspěvku jsem mimo jiné uvedl: „Jak?“, „U studené vody nejsou stejné náklady jako u TUV.“ a „Myslím, že postup správce je správný.“
Tak mi nepodsouvejte, že „formuluji své názory tak, jako by dělení nákladů studené vody na složku základní a spotřební bylo jediné možné“
Děkuji.
AnonymousX
to jsou opravdu rady jak do Receptáře a odpovědi ještě výživnější … zeptám se tedy, jak se vyúčtovává tam, kde chybí vodoměry. snad mi někdo odpoví tak, že to bude použitelné. a nakonec ještě jeden dotaz: pro ty, kteří spotřebu neohlásí, je možno použít trojnásobek poslední udané spotřeby?
Pane Anonymous,
rada z Receptáře zní: Neexistuje žádný závazný předpis, rozúčtujte jak je vám libo.
Doporučuji napřed použít funkci hledání (vpravo nahoře). Najdete i tuto diskusi. Nevím, zda je to pro vás dostatečně výživné.
Trojnásobek spotřeby při neumožnění odečtu vodoměru platí pouze pro teplou vodu podle vyhlášky 372/2001 Sb.. Pro studenou bude platit to, co si odhlasujete jako součást stanov nebo na shromáždění. Výživněji to opravdu říci neumím.
lake
a uvědomuju si, že LBD žádný extra program nepotřebuje, protože se prostě celková spotřeba podělí udanými spotřebovanými m3 a vyjde to nastejno … :o)
tak jako tak prosím ty, co vědí, aby mi posvětili (případně vyvrátili) postup, který chceme aplikovat. Dík
Poslední komentáře