Vyúčtování služeb - nesprávná cena studené vody ve vyúčtování
Dobrý den, v našem vyúčtování služeb je v položce „Vodné, stočné“ uvedena cena vodného a stočného, která je již navýšena o rozdíl mezi spotřebou studené vody odečtenou firmou Veolia na fakturačním vodoměru a součtem spotřeb bytových vodoměrů. Myslím ale, že se nejedná o správný postup, ve vyúčtování by měla být uvedena pravdivá cena studené vody za minulý rok a – pokud je to nutné – i korekce v Kč, kolik je nutné připlatit za výše uvedený rozdíl. Přitom to takto firma, která připravuje vyúčtování, dělá prý již od roku 1992. Přesto, nejedná se o špatný postup, který nám vlastníkům zatemňuje, jaká byla cena studené vody a kolik musíme uhradit za ztráty? Děkuji za odpověď Vlastník Kladenská
Smyslem vyúčtování je rozpočítání celkového nákladu spotřeby vody na jednotlivé spotřebitele. Při tom by se mělo kontrolovat i měření odběru, jak v příspěvku naznačujete, ale podle mně není to úkolem vyúčtování. Ke kontrole využívají celkové údaje za zúčtovací jednotku. Měření spotřeby za celek a za rok zúčtování:
- úhrn dle bytových vodoměrů
- úhrn dle domovních vodoměrů (vlastní odečet)
- úhrn vykázaných ve fakturách
Zkoumá se rozdíly a zvažují možné důvody vzniku:
- mezi 1)/2): nestejné časy odečtů, únik vody v bytech (kapající kohoutky, podtékající záchody), krádež vody neevidovaným odběrem, chybný domovní/bytový vodoměr, manipulace s vodoměrem, neplatná kalibrace vodoměru
- mezi 2)/3): nestejné časy odečtů, zahrnutí/chybějící fa do/ve vyúčtování z hlediska časové příslušnosti, chybný domovní vodoměr, neplatná kalibrace domovního vodoměru.
Takovou kontrolu by měl udělat pracovník odpovědný za vyúčtování nebo člen výboru SVJ a v případě zjišťování problému hledat důvod vzniku a najít řešení. My takovou kontrolu děláme a výsledky zjišťování/opatření zveřejníme v zápisu výboru.
Ono je to trošku jinak, pane AsiTak. Vyúčtování není rozúčtování.
Napřed je rozúčtování, což je rozdělení celkového nákladu služby (podle účetních dokladů, odečtů, koeficientů atd.) na jednotlivé odběratele neboli konečné spotřebitele. Provádí se souhrnně pro všechny konečné spotřebitele v odběrném místě, zpravidla v tabulce.
Pak se sestaví vyúčtování, což je individuální přehled uhrazených záloh konkrétního spotřebitele porovnaný s částkou která na něj připadla podle rozúčtování. Vyhotovuje se pro každého konečného spotřebitele zvlášť a předává se mu. Výsledkem vyúčtování je přeplatek který se vrací, nebo nedoplatek. V tom případě bývá vyúčtování také výzvou k úhradě dlužné částky.
Součástí vyúčtování bývají povinně i informace o možnosti reklamovat a některé vybrané údaje, které byly použity v průběhu rozúčtování.
O tom, že rozúčtování není vyúčtování, se ke své škodě
přesvědčil spotřebitel, který v bytovém domě pro seniory reklamoval
rozúčtování nákladů na vytápění (z důvodu chybně změřených ploch
místností). Soudy jeho žalobu zamítly, aniž by se zabývaly jejím obsahem. Rozsudky potvrdil následně Nejvyšší soud: Právem konečného spotřebitele je pouze reklamovat své vlastní vyúčtování, nikoliv však rozúčtování nákladů všech konečných spotřebitelů v domě. K tomu oprávněn není. |
lake
Jednotkové ceny mají názvy podle toho jak jsou stanoveny nebo z čeho
jsou spočítány a ne „skutečná“, „pravdivá“ atd..
Jednotková cena fakturační/ceníková/dodavatele –
stanoví dodavatel ceníkem a slouží pro výpočet objemu dodávky vody
dodavatelem při fakturaci.
V ročním vyúčtování se počítá:
Jednotková cena nákladová dle bytových vodoměrů =
účetně evidovaný roční náklad pořízení vody / celková spotřeba
v bytech (+spol prost.) dle bytových vodoměrů
obdobně lze spočítat:
Jednotková cena nákladová dle domovních vodoměrů =
účetně evidovaný roční náklad pořízení vody / celková spotřeba dle
domovních vodoměrů
Náklad připadající na jednotku (byt) nebo spol prost.
s odběrem = jednotková cena nákladová dle bytových vodoměrů *
spotřeba této jednotky (bytu) nebo spol prost. s odběrem dle bytových
vodoměrů
Má-li nebytový prostor uživatele/nájemce, pak je obvykle i plátcem
odběru vody jako byt.
Je-li nebytový prostor ve spol. uživání, pak náklady odběru vody jde
k tíži SVJ.
Cena vody od dodavatele (vodné + stočné v Kč/m3) musí povinně být uvedna ve Vašem vyúčtování (vyhláška č. 372/2001 Sb. § 7 odst. 2 písm. b). Stejně jako množství dodané vody a celková fakturovaná částka za zúčtovací období. Pokud to tam není, reklamujte vyúčtování jako vadné. Správnost uvedených tří údajů zkontrolujete podle vzorce
(jednotková cena) = (účtovaná částka) : (množství v m3) |
Mezi vlastníky se rozděluje vždy účtovaná částka v Kč. Někteří rozúčtovatelé na to jdou trojčlenkou, jiní oklikou přes „vnitřní cenu vody“, která se vypočte podle vzorce
(vnitřní jednotková cena) = (účtovaná částka) : (součet vodoměrů v domě) |
Tato druhá (vnitřní) cena je pouze pomocná hodnota. Nemusí být ve vyúčtování uvedena a nenahrazuje cenu vody určenou podle dodavatelských faktur.
lake
Vážený pane Lake, napsal jste: „(jednotková cena) = (účtovaná částka) : (množství v m3) mezi vlastníky se rozděluje vždy účtovaná částka“ . Platí toto prosím Vás i pro vyúčtování vlastníka (SVJ) vůči nevlastníku – nájemci nebytových prostor? Má tento nájemce platit náklady fakturované SVJ dodavatelem studené vody i s rozdílem mezi náměrem patního vodoměru a součtu podružných vodoměrů vlastníků? Tedy, že se odečet vodoměru v nebytovém prostoru, kde je nájemce, nebere jako ukazatel množství, ale jako poměrový ukazatel pro rozpočítání skutečných nákladů na jednotlivé jednotky? Moc Vám děkuji
SVJ není vlastníkem. A pokud jde o ceny služeb poskytovaných pronajímatelem nájemci, musíte si přečíst nájemní smlouvu. Já ji neznám.
lake
Ano SVJ není vlastníkem, ale předkládá nájemci vyúčtování služeb, což by měl, jak o tom přemýšlím, asi pronajímatel, kterými jsou podílový spoluvlastníci. V nájemní smlouvě je jen úhrada za služby spojené s nájmem – vodné a stočné a že nebytový prostor má svůj podružný vodoměr, který bude odečítán 1× za rok. Cena za tuto službu není, je jen na ni vyčíslená záloha. Moc Vám děkuji za Váš názor.
Nájemní smlouva je neurčitá a neobsahuje co má podle zákona obsahovat: buď pevnou částku za službu, nebo způsob stanovení její výše.
lake
V našem společenství vlastníků máme problém, že ve vyůčtování služeb máme cenu za měrnou jednotku 1m3 94,1614Kč. A Veolia nám fakturuje 75,00Kč/m3? Ve vyůčtování SV našeho SJV je zahrnuta ztráta 1000m3 SV. Může se ztráta SV ůčtovat zvýšením ceny za jednotku a nebo musí být někde v korekci samostatně?
Vyúčtování neřeší měřené rozdíly množství dodávky vody dodavatelem (domovní vodoměry) a odběratelem (bytové vodoměry). Rozdílně naměřené množství signalizují rozdílné jednotkové ceny fakturační a nákladová. I při existenci rozdílů nelze považovat automaticky vyúčtování za nesprávné. Odečty bytových vodoměrů nevstupují do vyúčtování jako ukazatele množství, ale jako poměrový ukazatel rozvrhové základny pro rozpočítání skutečných nákladů na jednotlivé jednotky.
Ve vyúčtování není zahrnuta žádná „ztráta“. Rozúčtují a vyúčtují se vždy náklady fakturované dodavatelem. Jakým způsobem – to se zde už psalo. Rozdíly přes 20% mezi náměrem předávacího vodoměru a součtem podružných vodoměrů znamenají, že pokud se nenajde příčina odchylky ani dodatečně, celé rozúčtování může být kýmkoliv napadeno jako nevěrohodné.
lake
Poslední komentáře