vyúčtování nákladů na byt

Vložil J.Bořický (bez ověření), 15. Březen 2012 - 15:02 ::

Přistěhoval jsem se do bytu,který je teď v mém osobním vlastnictví.Správce mi předložil vyúčtování za rok 2011 a to jen konečné částky bez bližších údajů.Požadoval jsem informaci,jak byly čerpány peníze z fondu oprav.Na co byly použity,kolik to stálo a pod. Dále vyúčtování vztahující se konkretně na můj byt.Bylo mi odpověděno,že není nikde předepsáno žádným obecně závazným právním předpisem,jak má vyúčtování vypadat.Mám nějakou možnost kontroly,jak je nakládáno s mými penězi ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 16. Březen 2012 - 6:59

    pane „J.Bořický“

    …Výzva k vrácení by se nepoužila u dlouhodobé zálohy…

    • „fondu oprav“ říkejte nyní „příspěvky na správu“. Některé puritány to zde rozčiluje
    • upřesněte jak platíte měsíční zálohu – jako souhrnnou částku
      (součet předepsané zálohy za služby i zálohy dle §15/2) nebo každou zvlášť?

    …Dále správce poučte, že dnem, kdy mu výzva ke vrácení záloh za uplynulé zúčtovací období bude doručena…

    • mám za to, že tato čistě „salónní“ rada asi použít nepůjde – následné kroky nejsou ani nikdy zde nebyly řádně objasněny. Pokud totiž budete mít ve vyúčtování přeplatek – nikdo tedy NIKDO se s Vámi nadále bavit nebude. (k prozkoumání doporučuji §202/2 OSŘ a možnost, nepromeškát odvolání proti „platebnímu rozkau“).

    …proč stavíte proti sobě pojem „správce“ a pojem „SVJ“…

    • slovem „Správce“ se obvykle rozumí „externí správce“ tedy nikoliv SVJ. Přesto je v mnoha SVJ „správcem“ SVJ samotné, protože je zjevné, že spoluvlastníci mohou dle §11/4 změnit „prohlášení“ jistě i v bodě §4/2/h ZoVB.
    • upřesněte si tedy ke komu jste reklamoval – k SVJ nebo k externímu Správci ?

    …Mám nějakou možnost kontroly,jak je nakládáno s mými penězi …

    • možnost zde již zmíněna také byla.
      Já doporučuji platit pouze zálohy na správu avšak na služby je plaťte do Notářské úschovy (zálohy za služby nejsou sankcionovatelné) a zálohy za správu začněte platit také do „úschovy“ až do doby dokud Vám nebude předložen taxativní seznam toho z čeho se skládá částka dle §15/1 (podotýkám že je irelevantní zda byla schválena – podstatné jsou v §15/1 slova „…na náklady spojené se správou domu a pozemku…“ – kam jistě nepatří finanční „polštář“ pro neplatiče jak to v mnoha SVJ je)

    Neználek

    Vložil lake, 15. Březen 2012 - 20:40

    "Bylo mi odpověděno,že není nikde předepsáno žádným obecně závazným právním předpisem,jak má vyúčtování vypadat."
    Správce má nepochybně pravdu. Ale čtěte dál.

    Správce Vám tvrdí, že Vaše zálohy použil na správu domu. Podle českého práva platí, že ten, kdo tvrdí, je povinen také svá tvrzení prokázat. (Zákonné výjimky z tohoto pravidla se dají spočítat na prstech jedné ruky).

    Poučte tedy správce, že jste mu zálohově složil své peníze. Nedoloží-li Vám jak s nimi hospodařil, bude muset celou zálohu po ukončení zúčtovacího období nepochybně vrátit, protože mezi vámi není žádné jiné ujednání. Nechce-li vracet vše, co na zálohách od Vás obdržel, musí se hezky rychle naučit jak má vypadat řádné vyúčtování, abyste byl spokojen.

    Dále správce poučte, že dnem, kdy mu výzva ke vrácení záloh za uplynulé zúčtovací období bude doručena, začnete si počítat zákonné úroky z prodlení až do vrácení.

    -----------------------------------------------------------------------
    Výzva k vrácení by se nepoužila u dlouhodobé zálohy, která byla výslovně schválena ke spoření na výdaje "v dalších letech" podle § 15 odst. 2 ZoVB. Zde samozřejmě nepřichází v úvahu požadavek doložit čerpání prostředků, protože k němu má dojít v budoucnu. I u těchto záloh však máte právo znát roční vyúčtování vašeho "konta" (výši závazku SVJ vůči Vám) a také zda ostatní vlastníci jednotek plní svou část povinnosti hradit tyto zálohy.

    lake

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 16. Březen 2012 - 7:14

    …musí se hezky rychle naučit jak má vypadat řádné vyúčtování, abyste byl spokojen…

    • co plyne z předchozího tvrzení:
      „řádné vyúčtování“ = „takové se kterým je vlastník spokojen“
    • co bylo také uvedeno:
      souhlas s tvrzením že cit.„…nikde předepsáno žádným obecně závazným právním předpisem,jak má vyúčtování vypadat…“
    • co bych udělal jako externí správce:
      srdečně bych se zasmál a poslal bych do místnosti ochranku – nemusím se ničeho obávat, když není právní předpis jak to má vypadat
    • a jaký závěr z toho plyne:
      občas se najdou lidi které baví podávat neúplné nebo nepoužitelné rady nebo si dělat z druhých srandu :|

    Neználek

    Vložil Krupp, 15. Březen 2012 - 21:46

    Vlastník nemá se správcem co jednat. Musí se domáhat nápravy u výboru.
    Nedoloží-li Vám jak s nimi hospodařil, bude muset celou zálohu po ukončení zúčtovacího období nepochybně vrátit, protože mezi vámi není žádné jiné ujednání. Mezi vlastníkem a správcm není žádné ujednání.
    Dále správce poučte, že dnem, kdy mu výzva ke vrácení záloh za uplynulé zúčtovací období bude doručena, začnete si počítat zákonné úroky z prodlení až do vrácení. Z čích peněz by šly úroky z prodlení? Z peněz SVJ, nebo správce?

    Vložil lake, 15. Březen 2012 - 22:44

    Pane Kruppe,
    není mi zřejmé, proč stavíte proti sobě pojem "správce" a pojem "SVJ". Správcem domu ze zákona je přece samo SVJ, a to od okamžiku volby svého statutárního orgánu (viz rozsudek Nejvyššího soudu 22 Cdo 734/2008 ze dne 1. července 2009).

    Správcem domu ze zákona je původní družstvo, podle § 9 ZoVB platného před novelou č. 103/2000 Sb. ze dne 25.04.2000.

    Správcem domu je osoba "pověřená správou domu" podle § 4 odst. 2 písm. (h) ZoVB. Příslušná práva a povinnosti založené smlouvou mezi původním vlastníkem a tímto správcem přecházejí na všechny vlastníky jednotek.

    Ve všech těchto případech jedná vlastník jednotky s tímto správcem a je oprávněn domáhat se, aby mu správce podal informace o své činnosti a předložil vyúčtování.

    lake

    Vložil Krupp, 16. Březen 2012 - 13:19

    Zkuste i radu z těch rozumných. Pokud by takto postupovali všichni, znamenalo by to, při znalosti, jak se rozpočítávají náklady na správu, že by každý vlastník zaplatil úrok z prodlení sám sobě. Jirka

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 16. Březen 2012 - 14:12

    pane „Kruppe“

    nemyslíte, že by bylo vhodnější se Vámi kritizovanému postupu generujícího „…zákonné úroky z prodlení až do vrácení…“ jako sankci za svévoli těch spoluvlastníků, kteří zvoleni do statutárního orgánu SVJ mají za to, že právní normy a předpisy jsou jen bláboly a že nemusí nikomu skládat účty natož pak účetnictví
    (tedy v případě tazatele i jen verbální informaci, kam odtékají příspěvky na správu které zaplatil) a domnívají se, že je nikdo jejich drzosti nepotrestá, vyhnout?

    Možná že to u Vás nebo ve Vám známém okolí funguje jinak – to ale tazateli nepomůže.

    Vyhnout se vymáhání pohledávek lze tedy tak, že SVJ doloží vlastníkovi jak „usneseně“ naložilo s jeho příspěvky a jak uhradilo případné faktury za služby a to včetně doložení všech dokumentů které jinak zpracovává účetní poté co je doklad odsouhlasen k tmu určeným zástupcem SVJ. Uff. Co? Mám pravdu?

    Neználek

    Vložil Krupp, 16. Březen 2012 - 22:07

    Pane Neználku, nikde jsem nepsal, že schvaluji neposkytování informací o hospodaření. Jen nesouhlasím s uváděným postupem, jak to řešit. Jsem přesvědčen, že v první řadě je třeba se ozvat na shromáždění vlastníků. Tam je možno vyřešit řadu problémů. Rady neplatit, vymáhat úroky by měly nastoupit, až jsou vyčerpány všechny ostatní prostředky.

    Každý prostě může mít svůj názor. A hlavně. Položte si otázku, koho tím trestáte?

    Jirka

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 18. Březen 2012 - 5:32

    …nikde jsem nepsal, že schvaluji neposkytování informací o hospodaření…

    • a já jsem zase netvrdil, že to tvdíte, že.
    • pokud ale napíšete cit.:„…že by každý vlastník zaplatil úrok z prodlení sám sobě…“ jako reakci na návrh postupu jenž generuje sankce vůči tomu kdo je jejich původcem – pak podle mne moc vstřícný k postupu který jsem uvedl v posledním odstavci – nejste.

    Rady neplatit, vymáhat úroky by měly nastoupit, až jsou vyčerpány všechny 

    • pokud soudíte, že proti odpovědi „..Bylo mi odpověděno,že není nikde předepsáno žádným obecně…“ je „opravným prostředkem“ dovolávání se Shromáždění – tedy těch spoluvlastníků, pro něž může být a zjevně je prospěchem neposkytování informací, pak jste spadl z jahody.

    …Každý prostě může mít svůj názor…

    • nevím co tím míníte – jakou to má souvislost? Jaký svůj odlišný názor chcete mí na co?

    Položte si otázku, koho tím trestáte?

    • to je zcela jasné. Pokud může Výbor činit co činí (tj. u tazatele vytváří obstrukce a právní kličky za účelem bránění mu v kontrole hospodaření), pak toto zjevně zlotřilé jednání někdo toleruje – spoluvlastníci to tolerují Výboru a Výbor Správci pakliže sám jím není.
    • je Váš problém, pokud je pro Vás prostředek k vymožení kontroly „trestem“

    Neználek

    Vložil Krupp, 18. Březen 2012 - 9:08

    Každý to interpretujeme po svém. Tazatel pouze uvedl, co mu odpověděl správce. Nevíme, koho tím myslí. Nevíme, zda se obrátil na výbor. Neznáme odpověď. Nevíme, zda správu provádí výbor. Jedinou jistotou je právě to, že kdyby podle lakeho doporučení postupovali všichni vlastníci, zaplatí úrok z prodlení každý sám sobě. Tak praví matematika. Z toho i plyne pro koho je trestem. Jirka

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 18. Březen 2012 - 15:14

    …Každý to interpretujeme po svém. Tazatel pouze uvedl, co …

    • ano souhlasím, eufemistisky jde jen o „právní názor“ – Vás zřejmě asi člena Výboru
    • ano nevíme hromadu věcí co tazatel ještě neuvedl a uvést mohl – ale všem dnům není konec. Třeba je na základě této diskuse doplní nebo je použije.
    • jakákoli „vstřícná gesta“, „čekání na odpověď“, „dovolávání se spoluvlastníků“, „volání na ČOI“ …jsou zbytečné ztráty času a nervů

    …kdyby podle lakeho doporučení postupovali všichni vlastníci, zaplatí úrok z prodlení každý sám sobě…

    • ano, a právě proto je tento postup více než vhodný v situaci kdy tak všichni nepostupují
    • ano, a kdyby tak postupovala (ve vymáhání povinností, které na sebe vzali členové výborů dobrovolně a které často realizují externí firmy (=správci)) větší než malá část spoluvlastníků – > pozbyl by zdejší „vrba-server“ smysl své existence…

    Neználek

    Vložil lake, 18. Březen 2012 - 10:50

    Pane Kruppe, Vaše opakované poznámky o „trestu“ ukazují, že matematiku jste do svých úvah vůbec nezapojil.

    • Je-li správcem družstvo, VJ má nárok na plnou částku úroku z prodlení, která bude kryta z hospodaření družstva. Žádný „trest“ u vlastníka jednotky nenastává.
    • Je-li správcem SVJ, vlastník jednotky obdrží plnou částku a na správu pak uhradí pouze její zlomek ve výši jeho spoluvlastnického podílu. Totéž platí domáhají-li se úroku z prodlení i jiní. Každý obdrží více než kolik uhradí. Žádný „trest“ u vlastníka jednotky nenastává.
    • Jedině v případě, kdy by takto zareagovali všichni, bude se částka úroku přesně rovnat částce, kterou VJ musí na její krytí poskytnout. Výsledkem takové nepravděpodobné transakce bude účetní nula. Žádný „trest“ u vlastníka jednotky nenastává.

    Tak praví matematika. Pokud se domníváte opak, doložte jaký „trest“ tedy máte na mysli.

    lake

    Vložil Krupp, 18. Březen 2012 - 11:19

    No právě. Jak můžete tvrdit že bude tento náklad platit družstvo? Proč by mělo být správcem družstvo? Může to být i jiný správce. Známe jeho smlouvu se SVJ? Neznáme. Pokud bude platit úrok SVJ, zaplatí jej ostatní vlastníci. Kdo je tedy trestán? Oni. Pochopitelně za svou pasivitu. Netvrdím, že nesprávně ale tvrdím, že oni. Nikoliv výbor. Pokud dojde k poslední, nepravděpodobné variantě, je výsledek nulový. Jsem rád, že si to uvědomují všichni. Můj názor prostě je, obrátit se na výbor a pokud to nepomůže tak totéž na shomáždění. Jirka

    Vložil lake, 17. Březen 2012 - 9:30

    Pane Kruppe,
    Vaše rada je naprosto nepraktická a tazateli v jeho konkrétní situaci je k ničemu.

    Řekněme, že vyúčtování za uplynulý rok je právě teď, ale shromáždění bude až v listopadu. Radíte mu, aby se ozval až za třičtvrtě roku na shromáždění? Což ovšem znamená, že zmešká lhůtu pro reklamaci vadného nebo neurčitého vyúčtování.

    Až se shromáždění za čas sejde, uslyší VJ jen toto: "A proč jste si to nevyřídil hned v březnu??? Končit! Pojďme už domů, v televizi je fotbal." A vlastník by mohl čekat podle Vaší rady celý rok na příští shromáždění, viďte ...

    Radím mu aby si střežil svá práva vůči tomu, komu skládá zálohy. Požádat o vrácení nevyúčtovaných záloh a nedojde-li k němu, okamžitě provést vzájemné započtení pohledávek a přestat platit své zálohy do bezedné černé díry. (O započtení podle § 580 se zde psalo vícekrát.) Po shromáždění v listopadu, po zaplacení záloh na dalších 11 měsíců dalšího roku, by mu takový postup prakticky nic nepřinesl.

    O své peníze se musí starat především každý sám za sebe. Pouze v situaci kdy VJ chce předložit věc soudu (což není tento případ!!!), měl by si obstarat důkaz, že o věci bylo hlasováno na shromáždění, nebo že o zařazení do programu marně žádal. Pak teprve má smysl obrátit se na soud podle § 11 odst. 3 ZoVB.

    lake

    Vložil Ujasňovač (bez ověření), 18. Březen 2012 - 8:43

    …a nedojde-li k němu, okamžitě provést vzájemné započtení pohledávek a přestat platit své zálohy do bezedné černé díry…

    • bylo by dobré vysvětlit to „polopatě“ prosím. Řekněme,
      • že vyúčtování za uplynulý rok je právě teď, a na zálohách bylo vybráno 60.000 Kč
      • že existuje přeplatek z vyúčtování 600 Kč
      • že vlastník si je jistý, že nedostal všechny podklady pro kontrolu nebo jsou vadné
      • že reklamaci podal včas
      • že reklamace buď nebyla vyřešena vůbec nebo
      • že reklamace vyřízena BYLA ale s nic neříkajícím konstatováním, že „vše je podle právních předpisů a dobře“ a proto se reklamace zamítá
      • že vlastník se bude řídit návodem na „zápočet“ nezúčtovaných záloh dle §580 ObčZ

      Jaký je pak je způsob provedení „zápočtu“ ???:

      • každý měsíc nezaplatit zálohu na účet SVJ, který je ta „…bezedná černá díra…
      • ale zaslat ji do „notářské úschovy“ ?

      Co by třeba bylo vysvětlit, je:

      • zda se má ještě pravidelně informovat SVJ, že je prováděn „zápočet“
      • zda každoměsíčních 5.000 (což je součet příspěvků na správu a příspěvků na služby) jde na „zápočet“ nezůčtovaného předchozího účetního období nebo není placeno z důvodu zmíněné „černé díry“

    Neználek

    Vložil Krupp, 15. Březen 2012 - 23:17

    Jen jestli to tak myslel tazatel. Jirka

    Vložil MartinII, 16. Březen 2012 - 14:44

    Pane Bořický, je to mnohokrát probrané téma (také to lze vyjádřit expresivněji). Začtěte se do zdejší diskuse Vyúčtování záloh správy, Vyúčtování fondu oprav.

    V zákoně je pouze to, že

    "§ 15

    (4) Pokud vznikla právnická osoba (§ 9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek".

    Závazek každý (kromě některých správců, účetních a výboru) chápe, jako nutný k vyúpčtování.

    Jde také o to, co máte ve Vašich stanovách o hopodaření a vyúčtování.

    Ve vzorových "Čl. XVII

    Úhrada nákladů spojených se správou domu a pozemku a úhrada za služby (3) Zprávu o použití a stavu příspěvků na správu předkládá výbor ke schválení shromáždění spolu se zprávou o hospodaření a s návrhem na schválení účetní závěrky".

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".