Vyúčtování

Vložil Viky (bez ověření), 14. Červen 2020 - 10:13 ::

Dobrý den, Potřebovala bych radu ohledně vyúčtování služeb. Majitel nemovitosti, ve které jsem bydlela téměř 6 let ( 4 roky v jedné bytové jednotce a 2 roky v jiné, ve stejném domě) Nyní, kdy jsem se odstěhovala jinam, mi má majitel vrátit kauci, půlku zaplaceného nájmu a vyučovat služby. Majitel po mě chce zaplatit nedoplatek za služby cca 15 000 Kč z bytu prvního, kde byl řádně nájem ukončen a žádné vyúčtování mi předloženo nebylo,ač jsem o něj žádala. Těchto 15 000 Kč si odečetl od kauce a půlky nájmu, co mi měl vrátit z bytu druhého. Předpokládám, že tento způsob není správný. Vztahuje se na toto 3 letá promlčecí lhůta? Čili po mně může požadovat peníze pouze za jeden rok z bytu prvního? Předem děkuji za odpověď. Hezký den

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 14. Červen 2020 - 11:45

    Viky, Váš popis situace je neúplný.

    Nepíšete zda se opakovaně sjednávaly nájemní smlouvy na dobu určitou. Nepíšete zda jste hradila náklady na služby paušálem, nebo na základě vyúčtování služeb. Nepíšete zda se při změně bytu sepsala nová nájemní smlouva.

    Pokud se při změně bytu sjednala nová nájemní smlouva, měla být vypořádána kauce z předchozí (již ukončené) nájemní smlouvy a mělo dojít k vyúčtování služeb (za dobu od počátku aktuálního zúčtovacího období do dne kdy jste předala byt pronajímateli). Termíny, které byl pronajímatel povinen dodržet pro vyúčtování služeb a vypořádání přeplatků/nedo­platků jsou stanoveny v zákoně č. 67/2013 Sb.

    Pokud náklady na služby nebyly hrazeny v nájemném, ani paušální platbou, pak při nedodržení lhůt podle zákona č. 67/2013 Sb. je možno vůči poskytovateli služeb uplatnit pokutu podle § 13 zákona. Jestliže Vám neprokáže, že došlo k většinovému ujednání s nájemci o výši pokuty, činí 50 Kč za každý den prodlení.

    Jestliže poskytovatel služeb Vám předloží vyúčtování služeb opožděně (po lhůtě stanovené zákonem), spočítejte si pokutu, kterou Vám je povinen uhradit. Vzájemné nároky je možno započíst. U starších nároků zpravidla dlužník namítne promlčení, viz § 629 a § 630 NOZ.

    Justitianus

    Vložil tomas 22, 14. Červen 2020 - 11:48

    píšete, že nemáte vyúčtování, začněte tím, že vyzvete pronajímatele, aby vám vyúčtování jež uplatňuje doručil a pečlivě zdokumentujte kdy jste ho dostala.

    zkontrolujte kdo ho vystavil a zda si ho „nesepsal sám“.

    pak má smysl pokračovat

    vzájemně si psát výzvy k platbě pokut je nyní kontraproduktivní.

    Vložil tomas 22, 14. Červen 2020 - 11:10

    Nemůže požadovat nic.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 14. Červen 2020 - 12:13

    Pronajímatel nic nepožaduje. Jen nechce vrátit kauci. Dotyčná má jedinou možnost a to soudit se což při částce bagatelní není zrovna výhodné. Chytřejší nájemci to řeší tak, že poslední tři měsíce nic neplatí a pronajímatel se zhojí z kauce. Ti slušní pak mohou dopadnout jako pisatelka.

    Vložil Hubert (bez ověření), 16. Červen 2020 - 18:56

    Realita je takova, ze zvlast u drobnych pronajimatelu je vetsinou kauce jiz utracena a plati pravidlo, nikomu se nechce platit, zvlast majiteli, ktery je ted znevyhodnen tim ze mu vypadl pravidelny prijem a musi sehnat jineho donatora.

    Vzdy je lepsi spor otocit, vycerpat kauci a doplatit jen prokazane náklady na sluzby. Vetsinou je pak v techto pripadech dohoda velmi rychla a ochotna.

    Vložil tomas 22, 14. Červen 2020 - 12:34

    ale nejdřív musí mít pohromadě podklady. vyhrožovat hned penále znamená, že pronajímatel přijde se svědkem který dosvědčí, že vyúčtování bylo předáno.

    a rady Justitiana, budou pro srandu…

    nejprve tedy vyžádat co nemá a s tím, že jej nedostala a proto o něj žádá.

    i tak budeme v oblasti tvrzení proti tvrzení a soudkyně se rozhodně zeptá, proč si o vyúčtování neřekla dříve.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".