vytah
prosim o radu musi se podilet financne na novy vytah ten kdo bydli v prizemi je tu 18 bytu a suma na jeden byt je kolem 75 tisic zda se mi to nesmysl proc budu platit neco co nikdy nepouzivam je to velka castka ve fondu oprav nemame zadne nasporene penize
Stále dokola – jistě vždyť přeci střechu si také zaplatí jen ten v posledním patře, vy v přízemí jí vlastně ani nepotřebujete. Někteří lidé by se neměli potkat s majetkem – zlaté družstvo – dyť oni to dřív všecho platili za nás. Pokud máte takovouto představu o spoluvlastnictví, tak si svou jednotku vyškubněte z domu a postavte si jí na vlastní pozemek – sousedi aspoň budou mít terasu a Vás už výtah jistě nebude trápit, tedy možná až do té doby, než to s Vámi jednou „šlukne“ (nepřeji Vám to) a k sousedovi ze šestého, který by Vám pomohl nedojedete, protože ostatní si pořídí do výtahu čipy, aby jim chytráci vychcánci nehuntovali draze zaplacený výtah. RK
---RK------ super názor ALE pozor na tomto portále se za pravdu upaluje( Pane Bože, ještě že nejsou lidovci u moci – to by bylo upálených…)
Vážená/ý Anonymous,
je potřeba váš dotaz upřesnit: jedná se o rekonstrukci stávajícího nebo o nový výtah, kdy v domě výtah nikdy nebyl?
V případě, že se jedná o rekonstrukci stávajícího výtahu naleznete odpověď v „Prohlášení vlastníka“ vašeho domu. Jelikož se jedná o společnou část, podílí se všichni dle velikosti spoluvlastnického podílu v souladu s ustanovení zákona č.372/1994 Sb. v platném znění.
Provozní náklady ale nehradíte.
Matějka
Odpověď pana Matějky podle mého, v závěru je chybná. Provozní náklady/opravy,servis a pod,/ hradíme v našem SVJ z fondu oprav,kam přispívají všichni vlastníci s vyjímkou vlastníků bytů v přízemí a 1.patře. Je to pozůstatek vládního nařízení,které již neplatí cca 5 let,ale dosud jsme nerozhodli/na shromáždění vlastníků/že do fondu oprav budou platit všichni vlastníci bez ohledu na to,v kterém patře bydlí. Stále se k tomu nemůžeme odhodlat,ale vzhledem ke zvyšujícím se platbám za servis a opravy, k tomu přistoupíme.
Vážený pane Vladislave,
vše, co neřeši ZoVB je ošetřeno v OZ.
Ustanovení OZ jednoznačně konstatuje, že má-li někdo neoprávněný prospěch, musí ho vrátit. V daném případě „výtahu“ má většina vlastníků prospěch na úkor vlastníků v přízemí.
Takže jaký máte zákonný důvod chtít hradit provozní náklady výtahu po vlastníkovi jednotky v přízemí, který výtah neužívá či po vlastníkovi jednotky-garáže, který v domě nebydlí a do garáže je přímo vjezd a vchod pouze z venkovního prostoru.
Děkuji za informaci.
Pozn.: pouze dle spoluvlastnického podílu by jste asi neuspěl.
Matějka
Základní hledisko pro rozpočítávání ve společenství je spoluvlasnický podíl (s několika málo výjimkami, jakými jsou teplo, teplá voda, a případ 100 % dohody všech).
Výtah žádnou výjimkou z rozpočítávání podle spoluvlastnického podílu nepředstavuje (není-li dohoda všech).
Stejně tak byste mohl tvrdit, že střechu užívají pouze jednotky v nejvyšším patře.
Vzorové stanovy/nařízení vlády č.371/2004 Sb./ v části 2,čl.III-správa domu…se rozumí: písmeno d/revize a opravy společných částí tech.sítí,…výtahů… Naše SVJ-jeho výbor, je současně správcem.Proto vybírá od všech s vyjímkou výše uvedených vlastníků paušál za užívání výtahů.Jde o společnou část tech.vybavení domu. Druhý argument je ten,že shromáždění SVJ je nejvyšším orgánem společenství. Naše praxe je taková, že když nám realný život přinese nějaký problém,tak jej řešíme právě na shromáždění,kde již před řadou let jsme přijali usnesení,že přijaté usnesení shromáždění je povinen plnit každý vlastník.Nikdo neupírá právo,aby nesouhlasící vlastník se proti usnesení odvolal k soudu. Za lO let se nestalo,aby se někdo odvolal,protože usnesení jsou přijímána většinou vlastníků a jsou ku prospěchu většiny.
Poslední komentáře