Výpočet koeficientu za jednotku tepla
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak se spočítá koeficient, kterým se pak násobí kWh na měřiči tepla?
Máme nový byt v novostavbě, která je zateplená a má plastová okna (rok dostavby 2012) Pán, který to má na starost, spočítal číslo, které se nám zdá být dost vysoké,ale bohužel nejsme schopni to nijak vyvrátit.
Dům má vlastní kotelnu na uhlí. Víme jaká je spotřeba a koeficient za jednotku je tomu nepřiměřený. Je nám jasné, že se do čásky musí zahrnout i plat kotelníka, odvoz odpadu a elektrická energie, kterou kotle spotřebují, ale nevíme jak spočítat ten výsledný koeficient. Není na to nějaký vzoreček, který je srozumitelný i laikům :-) ? Ráda bych to přepočítala, abych měla něco, čím se hájit.
Předem moc děkuji za odpověď.
S pozdravem Hellgirl
Mám problém s vyúčtováním tepla. Bydlím v 7.patře pod střechou a na kraji panelového domu. Hlídám si spotřebu tepla a celá léta topím tak, abych neměla zimu, ale neprotopila příliš mnoho. Letos podle nového zákona 269… mi naúčtovali pokutu, že jsem se nevešla do průměru spotřeby v panelovém domě. Je zateplen, tak lidem stačí, když jim prochází trubky od topení bytem a mají teplo. Nemusí tolik topit, ale já tam mám ještě větrák a když fouká velký vítr tak mi to jde větrákem dovnitř. Oni mi nevěří, ale stačí dát ruku k větráku a poznáte to. Takže úniky tepla mám, ale na koeficientu to není nikde znát kromě světové polohy (severozápad). Jak jim mám dokázat, že mají špatný koeficient (všude mám 1 celá) což vidím jako chybný koeficient. Prosím poraďte mi, nebo na koho se obrátit? Děkuji a přeji hezký den.
Koeficientu k vyuctovani tepla je vice.
- Pokud mate na radiatorech nejake indikatory, tak typicky pro kazde meridlo musi existovat odborne urceny koeficient prepoctu dilku z tohoto indikatoru, aby byly srovnatelne s ostatnimi (velikost radiatoru, resp. jejich schopnost predavat teplo do okoli, je pochopitelne ruzna).
- Cele mistnosti jsou typicky modifikovany koeficientem podle polohy (orientace na jih, pocet/plocha sten misnosti, ktere z druhe strany maji nevytapeny prostor/pudu/zimu).
- Pro rozpocitani zakladni slozky je navic jeste potreba vypocist tzv. zapocitatelnou podlahovou plochu bytu – u nevytapenych mistnosti se bere v uvahu opet pocet sousednich vytapenych mistnosti, pripadne plochu neizolovaneho stoupaciho vedeni.
A nakonec jde o metodu, jakou se budou rozpocitavat extremne nizke/vysoke namery tak, aby celkove naklady nebyly dale, nez 40% od prumeru. (Tohle je naprosto umele omezeni, ktere zajistuje, ze nikdo nevypne topeni uplne, aby parazitoval na ostatnich. Tedy, vypnout ho muze, ale rozhodne nedosahne toho, aby neplatil)
Ve vyhlasce 372/2001 si muzete najit, co vsechno musi byt na vyuctovani. Pak byste mela mit pomerne presnou predstavu o tom, za co platite.
Dobrý den, studuji diskuzi a vídím, že jste určitě odborník. Můžu Vás poprosit také o radu? Snažím se pochopit vyúčtování tepla a zasekla jsem se u koeficientu polohy bytu. Firma počítá 0,85. Myslím, že je to hodně. Bydlíme v 10. patře, nad námi je z části střecha a na části jsou společné prostory, ve kterých jsou sice radiátory ale netopí se tam (resp. správce je zapíná pouze v extrémních mrazech). A také pod polovinou našeho bytu jsou společné prostory (komůrky) tam ani radiátory nejsou. Orientace oken jedna strana je JV a druhá SZ. Můžete mi prosím poradit? Nemůžu to z té vyhlášky vyčíst… DĚKUJI! Pavlina
Odbornik rozhodne nejsem – a jak jsou tyhle koeficienty stanovovany, resp. mely by byt, o tom nic moc nevim. U nas v dome jsme je zjevne zdedili po predchozim vlastnikovi (mesto) a tudiz zatim dokazu akorat rict, jak byly stanoveny – byty v prizemi (s nevytapenym sklepem pod) –0.2, byty pod strechou –0.3 (strecha je plocha, bez pudy), mistnosti na severni strane –0.1. (tzn. rozhodne to neni jeden koeficient jako celek, ale koeficient pro kazdou mistnost zvlast – a timhle koeficientem se koriguji namery indikatoru pro tu mistnost)
Opravdovi mistni odbornici Vam jiste reknou, zda si ty koeficienty muze SVJ schvalit libovolne.
Pokud jsou pod Vasim bytem komurky, ktere jsou jinak ze vsech stran obklopene vytapenymi mistnostmi, pravdepodobne neni duvod kvuli nim koeficient snizovat.
Dobrý den,
píšete, že se dělá korekce aby celkove naklady nebyly dale, nez 40% od prumeru. Chcete říct, že ten kdo šetří a stačí mu v místnostech 21st. a sousedi potřebují mít 28st. tak na ně budu doplácet? Zato, že přetápějí tak já to zaplatím navíc? Já nepotřebuji 28 stupňů,mi stačí 21 st.Příklad, mám zatím v bytě od 1.1.2013 celkem 500 dílků, vím, že soused nademnou a vedle mě mají již 2000 dílků! Kolik tedy mi firma Techem provádějící výpočet od sousedů připočítá ±. Máme měřiče teprveod 1.1.13 a ještě nevíme kolk budeme platit, ale co čtu mě děsí.Děkuji za odpověď.
Ano, presne to chci rict. Presne to totiz rika vyhlaska. Kdyz nekdo topi hodne, doplaci na nej vsichni. Do jiste miry opravnene, protoze on pres svoje vyhrate zdi topi i jim. A zrovna tak nekdo, kdo extremne netopi, zaplati dost proto, ze svym netopenim fakticky bere teplo ostatnim. Fyziku nepreperete.
Hellgirl,
Váš dotaz je nesrozumitelný. Zdá se, že pletete dohromady výpočet věcně
usměrněných nákladů na výrobu tepla v kotelně s jakýmsi blíže
neurčeným koeficientem, což ovšem může být cokoliv.
Napřed si zjistěte jaká jsou pravidla pro rozúčtování nákladů na vytápění ve Vašem SVJ. To je první a nutný krok. Pokud jsou k tomu používány koeficienty, nechte si předložit jejich seznam a vysvětlení (definici) každého koeficientu. SVJ je povinno předložit Vám ke kontrole rozúčtování:
- vstupní údaje ke kalkulaci nákladů,
- náměry pro celý dům,
- postupy výpočtů a korekcí,
- ukazatele či koeficienty používané při výpočtech.
Pokud nebudete něčemu rozumět, žádejte vysvětlení od členů výboru. Neptejte se nás, my nevíme jak to máte zařízeno. Až zjistíte o co jde a co se ve vašem SVJ děje při rozúčtování, pak teprve nastane čas na to, abyste položila dotaz.
lake
Dobrý večer lake,
děkuji za odpověď a děkuji i všem ostatním :-)
Zítra máme schůzku ohledně toho zakletého topení, tak uvidím jak to dopadne, snad budeme chytřejší.
Asi jsem se úplně špatně vyjádřila, za to se omlouvám. Šlo mi o to, že ve všech bytech i neb. prostorech (kanceláře, prodejna) stanovili, že se bude platit za jednotku tepla(kWh)2,90,– Kč, bez rozdílu. Každý byt i prostor má měřič na teplo a co natočí, to zaplatí. Nám to vychází skoro 3 000,– Kč měsíčně a to máme byt 66 m2 směrem na jih :-( (natočíme v průměru 30 jednotek denně). Topíme na 22,8 °C. To se nám zdá hodně. Proto jsem se chtěla zeptat, jestli někdo neví jak se počítá ta sazba za jednotu tepla. Podlahové plochy vůbec nezapočítali.
No, uvidíme zítra.
Hezký večer. Hellgirl
Rozúčtování nákladů na teplo se provádí dle vyhlášky č. 372 (znění viz. nahoře v sekci Legislativa), a jedná se o velmi složitý výpočet, do kterého údaj z měřiče vstupuje jen jako jeden z mnoha parametrů.
Něco jako koeficient, kterým byste vynásobila náměr měřiče, a vyšla by částka k úhradě, neexistuje.
G.X.
Pokud všichni mají stejné měřící zařízení. Tak je jedno v čem to měří, tak se z něj stává poměrový měřič a postupuje se podle vyhlášky 372/2001 Sb.
Jirka
Poslední komentáře