výměna stupaček
Dobrý den bytové družstvo mi teď oznámilo ,že budou provádět výměnu trubek ve stupačkách a všichni musíme být doma.Můj problém je ,že mám už měsíc zaplacenou dovolenou do zahraničí.Bohužel nemám nikoho kdo by mě v této chvíli zajistil zpřístupnit můj byt.Telefonicky jsem oznámila ,že v tomto termínu tu nebudu.Chci se jen zeptat jestli mě můžou nějak finančně postihnout ,když tu nebudu.Zájezd nelze zrušit s navrácením plné částky .
Na stoupačky se často zapomíná, hlavně se to vůbec zapomíná čistit, takže často je to zanesené až hrůza. Dobrý článek sepsali na: http://maveizol.cz/…aste-otazky/. Mají tam podobných článků víc, třeba by uměli pomoct.
Stoupačky nejsou můj obor, takže mohu přidat jen zkušenost z našeho domu – jsme SVJ, vyzdívaný skelet,7 pater,síla želbet.desek(stropy) 4–5 cm. V domě si vloni předseda ve třetím patře, jak se dodatečně ukázalo vyměnil všechny stoupačky vody (ocel), i kanal.svody (litina) a to plastem. Protože se proboural k sousedovi pod ním, donutil jej tak,aby si rozvody vyměnil také.Nový stav údajně vyhovuje, nikdo jej neviděl. Nicméně tentýž předseda nyní tlačí,aby si výměnu z peněz SVJ provedl celý dům. Pokud k tomu někdo zkušenější něco dodá, vítám.
Mluvíte o vertikálních stoupačkách a kanalizaci, nebo o rozvodech (většinou horizontálních) v bytě?
Dovedu si dost obtížně představit, jak někdo potajmu mění kus stoupačky. Kromě obtíží při napojování litina/ocel na plast to znamená vypnout vodu, případně zajistit, aby nikdo nad Vámi nespláchl, když máte kanalizaci rozebranou. Toto provést v sedmipatrovém domě tak, aby to nikdo nevěděl, no nevím.
Mimochodem, litinovou kanalizaci máme v domě taky a po četných haváriích se jí postupně zbavujeme. Vřele to doporučuji. Staré litinové trubky zevnitř zarůstají, jejich průřez se zmenšuje a pak se ucpou (většinou v nevhodnou domu, jak už to tak bývá). Pokud byste je chtěli zachovat, je možné udělat kamerou kontrolu, ale stojí to dost peněz.
Litinové stoupačky, pokud jde o průměr 100 a vyšší, doporučuji ponechat. Nic tak kvalitního už v životě nebudete mít. Velký průměr zpravidla nezarůstá a pokud ano, je to řešitelné tzv. frézováním. Velký průměr se používá na záchod, kde není nic, čím by to zarostlo. Průměr 60mm se používá v koupelnách a kuchyních a zaroste obvykle mastnotou, frézovat jej nelze a když zaroste, je opravdu nutná výměna. Plastové stoupačky mají ovšem odhadovanou životnost 50 let, zatímco u litinových je prakticky neomezená.
Odborník na stoupačky nejsem, nicméně naše litinové, společné pro záchod, koupelnu a kuchyň měníme kvůli opakovaných haváriím po 60 letech. Pokud plastové vydrží těch 50 let, budu spokojen.
Odbornější debata o stoupačkách je k nalezení třeba zde: http://forum.tzb-info.cz/…inove-odpady (mimochodem, cituji: „Viděl jsem litinový odpad DN 100, jehož světlost byla po cca 40 letech sotva 50 mm. Takový stav způsobuje problémy při odtoku a větrání kanalizace.“)
Abychom se příliš nevzdálili od původního dotazu: „Nejlépe by bylo vyměnit odpad (stoupačku) ve všech podlažích současně. Není-li to možné, pak provést výměnu v takovém rozsahu aby pozdější zásahy do již rekonstruovaného podlaží byly co nejmenší.“
Finanční postih nic neřeší. Ono dost dobře nelze měnit stoupačky až „někam“, pak to napojit na staré a zase pokračovat novými. To je DOST krkolomné a nepraktické. Nejlépe je opravdu byt nějak zpřístupnit pomocí rodičů, známých, kamarádů atd. Je to i ve Vašem zájmu.
Poslední komentáře