Výměna stoupaček

Vložil Anonymous, 30. Červen 2008 - 12:02 ::

Dobrý den, chtěla bych jen upozornit všechny, kteří se chystají na výměnu stoupaček. Je velmi nutné tyto rozvody uzemnit. Některé firmy, které provádějí výměnu stoupaček Vám nesdělí, že je potřeba stoupačky uzemnit. Petra

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petra (bez ověření), 30. Červen 2008 - 13:07

    Promiňtě, špatně jsem se vyjádřila. Jsou to věci v jádře jako vana, baterie apod.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 30. Červen 2008 - 12:10

    Neuzemňují se stoupačky ale kovové předměty v jádru, typicky vana, baterie, pračka apod. Uzemnění naopak nahrazuje původní kovové trubky.

    Po výměně stoupaček by se měla provést revize elektřiny.

    P.L.

    Vložil Janina, 30. Červen 2008 - 12:07

    To máte na mysli uzemnění jako např.u hromosvodů ? To snad néé…

    Vložil Bobikx (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 8:14

    Odborně se tomu říká pospojování. Je to pro Vaši (a ostatních) bezpečnost (stejně tak se při rekontrukci elektřiny používá koupelnový chránič). Jsou to sice další výdaje (nikoliv příliš velké), ale pamatujte, že elektřina není vidět, a když je cítit, tak už je pozdě. Jak to udělat Vám poradí rozumný elektřikář, případně revizní technik. (Nejlépe ještě před rekonstrukcí)

    Vložil Anonymou (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 8:25

    Toto pospojování má naopak smysl pro staré koupelny bez proudového chrániče, typicky s kovovou vanou apod.

    Pro nové koupelny s plastovou vanou, proudovým chráničem v rozvodu pospojování ztrácí smysl protože jaksi ani není co „pospojit“!

    P.L.

    Vložil KarelJ (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 10:04

    Proudový chránič je dostupný ve dvou variantách: Je součástní zásuvky (každé v koupelně), je součástí jističe umístěného v rozvaděči (pro koupelnový okruh). Je v tom z hlediska funkčnosti nějaký rozdíl? Děkuji.

    KarelJ

    Vložil Bobikx (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 10:25

    P.L. odpověděl, já doplním, že se proudový chránič vyžaduje při výměně kotle (mám v koupelně). To lze vyřešit takovouto zásuvkou, pokud nechci dělat nové rozvody, případně dávat nový spec. koupelnový rozvaděč.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 10:17

    Rozdíl v tom trochu je. Proudový chránič v rozvaděči chrání celý rozvod.

    Tedy pokud teoreticky bude někde vedení v půlce cesty mezi rozvaděčem a zásuvkou probíjet někam do zdi (hřebík v kabelu) tak to chránič vyhodí. Když bude chránič v zásuvce tak toto nemusí „poznat“.

    Chránič v zásuvce tedy chrání jen „chyby“ za zásuvkou, např. fén ve vaně apod.

    P.L.

    Vložil Bobikx (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 8:49

    O tom jestli pospojovat novou koupelnu je spíše odbornější diskuse na www.elektrika.cz . Zde se shodněme, že pokud rekontruujete koupelnu, bude to nejspíš včetně elektřiny – a tak když už tam bude někdo, kdo tomu (opravdu) rozumí, ať navrhne co a jak. (na výše zmiňovaném serveru jsem viděl i „nástavec“, který se dá namontovat na plastovou trubku před baterii, aby pospojení šlo udělat)

    Vložil Bobikx (bez ověření), 1. Červenec 2008 - 8:56

    Nějak jsem se dostal od tématu. Př. mám plechovou vanu a železné rozvody, které jsou „uzemněny“ ve sklepě. Pokud vyměním stoupačky za plastové, vana přestane být „uzemněna“, pokud tam nebude zvláštní kabel právě za účelem pospojení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".