Výměna radiatorů v topné sezoně
V našem domě jeden byt koupil mladý pár, který si jej svépomocí předělává. 15/9 nám začala topná sezona, všichni jsme rádi, protože večer bylo již v bytech chladno. A dnes my ti dva napsali jako předsedkyni napsali email – „Potřebujeme zastavit stoupačky a nevíme kde se nachází, jednalo by se jen o malou chvilku, než radiátor sundáme a zaděláme. Pak by se tato akce opakovala asi i o den později, až budeme nasazovat nový.“
Nejsem osoba s technickým vzděláním a ani z oboru topenářství, ale jako laik mám pocit, že pro výměnu by se musela vypustit stoupačka vedoucí teplou vodu do topení, že? Že ji nejde jen uzavřít.. Vůbec se mi nelíbí, že by něco takového měli dělat nyní po zahájení topné sezony, kor když byt předělávají již od srpna.. Jaký na to máte názor vy? Dá se to udělat i bez toho, abychom museli vypouštět tu stoupačku apod? Hrozí baráku nějaké riziko, že to budou dělat v topné sezoně?
Díky.
Pani /pane Alishka … ve Vašem přehledu z výpisu PV jsou uvedeny radiátory jako součást bytu… no a radiátor = topné těleso. Není tedy na čím bádat. Není důvod odstavovat a vypouštět při výměně topných těles stoupačky.. profitopenáři mají k disposici zmrazovací hlavice, kterými přívodní potrubí do topného tělasa zmrazí, proběhne výměna radiátoru a pak se hlavice odstaví a je hovovo. U nás zásadně požadujeme, aby si vlastník bytu zajistil topenáře, který toto zařízení vlastní… žádné odstávky a VYPOUŠTĚNÍ STOUPAČEK UT.
Milý pane,to že jsou radiátory uvedeny v PV, jako vybavení bytu,ještě neznamená,že jsou ve vlastnictví majitele jednotky.Prosím, nepište sem nepodložené úvahy,někdo by se mohl hodně spálit.Děkuji.JaVa
Tak a mám už prohlášení vlastníka – díky jedné sousedce, která má pečlivě dokumenty schované (původní majitel mého bytu jej prostě už neměl, takže já osobně jej nemám) – aspoň nemusím na katastr..
Nicméně z toho moc moudrá nejsem, zda topná tělesa patří do společných částí či do vlastnictví majitele bytu.. V prohlášení je totiž napsáno:
„Součástí jednotky jsou veškeré vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, kanalizace, plynu, elektroinstalace kromě stoupacích vedení vč uzavíracích ventilů). K vlastnictví jednotky dále patří – nenosné příčky, dveře a okna, nacházející se uvnitř jednotky.“ Dále je psané vybavení bytu: „umyvadlo, WC mísa s nádrží, vana, míchací baterie, radiátory“
a pak také:
" Společnými částmi domu jsou:
- základy včetně izolací
- obvodové a nosné konstrukce
- střecha včetně krytiny a klempířských prvků
- vchod a vstupní chodby
- schodiště
- výtahy
- okna a dveře přístupné ze společných částí
- rozvody kanalizace, studené a teplé vody, plynu, elektřiny, elektroinstalace, odsávání a rozvody telekomunikací mimo bytovou jednotku
- sklepní prostory
- výměník
- úklidová komora
- elektrorozvodna
"
A prostě z toho mi není moc jasné, kam samotné radiátory spadají? Do vlastnictví bytu, když jsou vypsané jako vybavení?
Zdravím paní „Alischko“.Více v tom PV není?Mohla by jste,prosím, uveřejnit celé PV,které máte k dispozici.Samozřejmě mimo osobní údaje a stavební dokumentaci k jednotce a domu.
Jedna část, se mi totiž jeví více jako tzv.„pasport“k bytu, než PV.
Děkuji.JaVa
Každopádně je tam vypsáno jak je která jednotka velká, co má ve vybavení, pak je tam zvlášť část s vymezením, co patří do společných částí domu, jak se hradí náklady na správu domu apod.. Má to asi 60 stran..
Zdravím paní "Alishko.Jste velmi šikovná.Vyhledejte si vše, co se týká vaší bytové jednotky nebo ještě lépe vše, co se týče dotčené jednotky vlastníků ,kteří chtějí radiátory svévolně měnit a vše, co je vypsáno jako společné. U jednotky bývá napsáno: Popis jednotky:… Vybavení jednotky:… Výměra podlahové plochy je … Součástí bytu je …
K vlastnictví jednotky dále patří …
Pokud zde(k vlastnictví jednotky patří) nejsou uvedeny také radiátory,tak by měly být společnou částí domu a pozemku dle z.č.366/2013 Sb.,i když nejsou v PV jako společné uvedeny a jakýkoliv neoprávněný(neodborný)zásah do společných částí je dle § 1175 z.č. 89/2012 Sb., je nepřípustný.
Vy jim tento opis, můžete kdykoliv předložit k nahlédnutí a oni se budou muset podřídit platným zákonům a PV.
Přeji Vám hezký zbytek dne.
JaVa
Nemám jej elektronicky, jen papírově. V pondělí jej v práci budu skenovat, tak to sem pak nějak vložím, pokud to jde (ještě jsem sem přílohy/soubory nevkládala)..
Pár obecných upozornění:
Celá „operace“ bude něco stát, u nás (BD) si ten, kdo mění radiátor na vlastní náklad (tj. ne z havarijních důvodů, kdy to hradí a organizuje BD) hradí i cenu vody, která se musí do soustavy napustit, hradí tedy nejen odměnu topenáře. Kromě toho musíme žádat o povolení výměny a BD nám vystaví povolení s pokyny – tím se BD zichruje, že když se něco nepovede (druhotná havárie, hlučný provoz, dlouhodobé odstavení…), tak řešení a financování tohoto všeho padá na hlavu dotyčného. V povolení jsou také uvedeny specifikace výkonů, které je jako přípustné nainstalovat, doba (hodiny od – do), kdy se mohou tyto práce provádět atp. Pokud chcete přesněji, pohledám.
Pokud se nejedná o akutní havárii,kdy je nutná výměna radiátoru, z důvodu vzniku škod většího rozsahu na společných částech domu a pozemku,tak je taková manipulace se společnou části domu a pozemku protiprávní.Ve většině případů je celá otopná soustava včetně radiátorů, společným majetkem všech vlastníků jednotek v domě (§ 6 písm.e),z.č.366/2013Sb.,)a bez jejich souhlasu, nemůže tento „mladý pár“ žádný radiátor demontovat.Vy osobně,jako"předsedkyně SVJ", by jste měla zabránit jakémukoliv neodbornému zásahu do hydraulicky vyváženého otopného systému. Jak můžete vykonávat funkci předsedkyně SVJ,aniž by jste znala obsah prohlášení vlastníka k budově?Víte vůbec, co to vlastně je?
http://www.portalsvj.cz/…opnych-teles
JaVa
Milý JaVo,
ano, vím co je to, jenže bohužel skoro rok nám trvalo dát dohromady papíry po bývalé předsedkyni, která agendu vedla sama, protože místopředseda a třetí člen představenstva byli jen papírově oficiální osoby, které se o celou agendu vůbec nestaraly..
Takže za ten rok jsme našly s druhou paní, která je místopředsedkyně (zůstal jen třetí člen, kterého chceme nahradit nějakou aktivnější osobou), spoustu nepořádku v papírech, začaly jsme konečně právně řešit dlužníky v domě, které předchozí předsedkyně neřešila, protože jí vždy slíbili, že to budou splácet apod..
Takže se ani nedivím, že prohlášení v dokumentech, které jsme přebrali, není. Každopádně již jsem dohodnutá na katastru, že se stavím pro kopii..
A bohužel – spoustu věcí se učím za pochodu. Ale za rok našeho působení jsme dali dohromady vymáhání dluhů, poplatek na správu domu (vůbec nebyl rozdělen dle podílů, ale byl jednotný pro všechny byty bez ohledu na velikost podílu, protože se to tak ústně dohodlo s dřívější předsedkyní, ale zápis o tom nikde a navíc to pak zcela popíralo prohlášení vlastníka), opravy rozpadlého schodiště před domem apod..
Milá paní, na tomto portálu, jste již tři roky a pokud mě paměť neklame,tak „Lake a nejen on“, již před dávnými lety doporučoval všem členům SVJ,aby si omezenou kopii prohlášení vlastníka, pořídili současně s nabytím své jednotky!
Prohlášení vlastníka 11
Vložil lake, 28. Září 2009 – 2:49
Ve věci společných částí domu má Prohlášení vlastníka přednost před jakýmkoliv usnesením shromáždění. Prohlášení je (spolu se Stanovami společenství) veřejnou listinou.
Pokud si SVJ odhlasovalo změnu Prohlášení, týkající se
- změn velikosti spoluvlastnických podílů,
- změn v určení společných částí domu,
měla by taková změna být zanesena do katastru formou Dodatku k prohlášení vlastníka. Co není v katastru, neplatí.
Nesmíte si všechno brát hned osobně.Představte si ,že zaplatíte výměnu otopných těles a prací s tím spojených, z peněz Vám svěřených a dle prohlášení vlastníka budou radiátory v majetku vlastníka jednotky.Nebo naopak.Proto Vám doporučuji, si nejdříve opatřit kopii prohlášení vlastníka a teprve poté, povolit odborný zásah do otopného systému ve vašem domě.Samozřejmě s přesným vyčíslením nákladů,které bude SVJ vymáhat po vlastníkovi jednotky,poněvadž se zjevně nejedná o havarijní stav vaší soustavy!
P.S.To,že víte, co je prohlášení vlastníka je zřejmé i z toho výše uvedeného :
Cituji:… všechny byty bez ohledu na velikost podílu, protože se to tak ústně dohodlo s dřívější předsedkyní, ale zápis o tom nikde a navíc to pak zcela popíralo prohlášení vlastníka), opravy rozpadlého schodiště před domem apod..
JaVa
JaVo, to máte pravdu.. Nu, pozdě ale přece si dokument obstarám, abych věděla, co přesně se v tom našem zapsalo..
Každopádně moc děkuji všem – vlastníci mi po mých připomínkách napsali, že to budou řešit po topné sezoně, takže se na to máme čas připravit:)
A osobně si to neberu, jen mě mrzí, že se někteří vyjadřují stylem, jako kdyby mě měli za debila..
Myslím, že je dobré, že se snažím.. Chápu, že učit se za pochodu není snadné, ale lepší než nic..
Musí se vypustit, a ještě větší práce je s následným napouštěním a opakovaným odvzdušněním. Zvlášť pokud nemají všechny radiátory v domě odvzdušňovací ventilek, takže se musí dohodnout aby všichni najednou otevřeli ventily a vyhánět vzduch přes stoupačku, to je pak „zábava“. Pokud to chtějí dělat nadvakrát, tak je pošlete rovně, kdo by se s tím dělal. Je možné, aby si na odvodní trubku nainstalovali uzavírací šroubení, pak se to dá udělat jen na jedno vypuštění, neboť při nasazování nového radiátoru už to budou mít zavřené jen u sebe.
Také je možné trubky zmrazit, pak se nemusí vypouštět nic, ale nemám s tím zkušenosti a jestli je to použitelné ve Vašem případě.
Také je možné, že ve Vašem domě je centrální rozvod tepla a každý byt je na něj napojen v jednom bodě, v tom případě se uzávěr bytu nachází právě tam. Pokud máte klasické stoupačky procházející místnostmi, tak to není ten případ.
Každopádně by tu práci měl dělat topenář a ne Pat & Mat, to můžete vyžadovat, neb je to zásah do společné topné soustavy. Také si vyžádejte doklad, že nový radiátor má stejný výkon jako starý, a že pokud si budou měnit i termostatický ventil, že bude nastaven na stejný průtok kv jako ten starý (doložit dle dokumentace k ventilu). A pokud jsou radiátory společná část domu, tak o takové výměně rozhoduje výbor (nebo Vy, pokud jste na to jediná…)
Děkuji všem za odpovědi, kontaktovali jsme přímo bytový podnik, který nám spravuje odečty atd a ti nám dali kontakt na topenáře.
V topné sezoně vzhledem k tomu, že máme teplo dodávané dálkově, to není možné dělat s vypouštěním, protože pak to samotné napuštění by bylo značně problematické, jak i Vy píšete. Napsala jsem jim o možnosti zmražení, ale to mi samotný topenář řekl, že ne vždy to jde použít. Také jsem zdůraznila, že chceme ta potvrzení a že případné zavinění havárie nebo poškození soustavy si berou na triko oni, takže ať si to nechají udělat u profesionálů.
To, jestli topná tělesa jsou součástí společných částí – to bohužel zatím nevím, po zemřelé předsedkyni nemohu najít prohlášení vlastníka a na katastr se v nejbližší době nedostanu, aby mi vystavili kopii.. Ale myslím, že v našem domě je to součást bytu.
„jestli topná tělesa jsou součástí společných částí – to bohužel zatím nevím“
Dočtete se to v § 1160 občanského zákoníku.
Ani při dálkovém vytápění není vypuštění a napuštění stoupačky při výměně radiatoru žádný problém, pokud máte v domě normální a ne nenormální rozvody. Neuvěřitelně si vymýšlíte, protože tomu vůbec nerozumíte.
Vážený pane, já jen říkám, co mi bylo sděleno topenářem, takže ty kecy o tom, že si vymýšlím si nechte pro sebe :)
Je třeba udělat odečty poměrových měřidel- jsou-li na stávajících tadiátorech a objednat i namontování a nastavení měřidel na nové radiátory – obojí zaplatí vlastník bytu.
Poslední komentáře