Výměna oken

Vložil Pavla (bez ověření), 2. Leden 2018 - 14:19 ::

Dobrý den, jsem jediným vlastníkem bytové jednotky.Funguje tady společenství vlastníků, které chce požádat o dotaci na zateplení fasády. Nemám vyměněna původní okna.Bohužel na to nemám finanční prostředky,ale i kdybych měla,je to pro mne zcela nereálné z velmi vážných zdravotních důvodů.Žiju sama a s mnoha věcmi jsem závislá na pomoci jiných, navíc trpím mj.těžkým imunodeficitem. Okna jsou součástí bytu a tedy mým vlastnictvím. Mám obavy, aby mne Společenství nějak neperzekuovalo, snad jim to vysvětlím…doufám, že k zateplení může dojít i bez výměny oken.Nechci přidělávat problémy, ale jde o moje zdraví.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil eěšěš (bez ověření), 4. Leden 2018 - 9:37

    Záleží jak máte napsané prohlášení, pokud tam jsou okna uvnitř bytu tak se nejedná o okna v obvodových zdech.

    Vložil janica, 3. Leden 2018 - 13:51

    Paní píše o tom, že nemá vyměněná okna, ale nepíše o tom, zda všechny byty už tu výměnu mají. Jestliže SVJ chce pravděpodobně požádat o dotaci IROP, tak výměna oken by mohla být zahrnuta do žádosti. Jsou to uznatelné náklady. Dotace se stejně vyplácí ex-post, tedy až po zaplacení veškerých faktur a vyúčtování. O tom, jak se naloží s penězi z dotace rozhodne shromáždění. Možná, že by to bylo řešení i pro paní Pavlu. V našem domě jsme okna vyměňovali ještě za doby SBD, ti, co si nechali vyměnit okna z vlastních prostředků, dostali refundaci. My jsme též dostali dotaci IROP na zateplení a využili jsme ji k zasklení lodžií, i když s doplatkem.

    Vložil Vladimir B., 3. Leden 2018 - 0:16

    Dobře nechápu jak mohou níže uvedení pisálci odpovídat na uvedený dotaz, který je naprosto nesrozumitelný.Paní je vlastnicí bytu a v domě je SVJ a tam jsou také vlastníci bytů , takže ona je buď družstevnice nabo též členka SVJ.Co z toho vybrat. Okna jsou součástí obvodového pláště a ten je vždy společnou částí domu, proč by něco měla platit.

    Vložil levape, 3. Leden 2018 - 9:27

    Pane Vladimíre B. mýlíte se. Okna nejsou vždy společnou částí domu. V našem prohlášení vlastníka jsou okna uvedena ve vlastnictví vlastníka jednotky !!!. Změny lze dosáhnout jen změnou prohlášení vlastníka a ne všichni se ochotně vzdají svého majetku, zvláště když si již zaplatili výměnu oken za nová.

    Vložil tep (bez ověření), 3. Leden 2018 - 7:25

    Okna bytu jsou společnou částí domu, ale ve výlučném užívání vlastníka bytu, Vladimíre. NOZ platí už od 1.1.2014, tak se probuďte. Pokud všechny byty v domě mají stejný počet stejně velkých oken, tak zaplacení jejich výměny z příspěvků na opravy nečiní žádný problém. V jejich domě mají ale rozfázovanou výměnu oken, někteří si nová okna už hradili ze svého, tak by totéž měli udělat i zbývající vlastníci. Rozumný je zde návrh zaplatit výměnu oken z dlouhodobých příspěvků na opravy a zvýšit dočasně výši příspěvků na opravy těm, kterým se to takto uhradilo, dokud výměnu oken nesplatí. Je to lepší než brát úvěr, který se prodraží, a za který beztak ze zákona musí ručit všichni vlastníci bytů. Je to zřejmě i lepší než nutit paní, aby si brala sama úvěr a dostala se pak třeba do platební neschopnosti – na to též mohou doplatit ostatní vlastníci bytů v domě, když by paní přestala hradit i příspěvky na služby a o příspěvku na opravy a správu domu už ani nemluvě.

    Vložil Hermína (bez ověření), 3. Leden 2018 - 10:23

    Tepe,

    v § 1180 se o oknech nic nepíše.

    Vložil tep (bez ověření), 4. Leden 2018 - 15:54

    Chytrému napověz, cituji proto z § 1180: Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad. Konec citátu. Já jsem tam našel i okna našeho bytu, protože sousedé je užívají, jen pokud chtějí k nám nahlédnout z ulice. Máme ale za nimi záclony a žaluzie, takže si moc našich oken neužijí. Otvírat se okna dají z ulice jen kamenem, ale to už pak zavání § jiného zákona a ne NOZ.

    Vložil ... (bez ověření), 3. Leden 2018 - 7:30

    Tepe, nepište tady nesmysly. Vlastnictví oken se řídí Prohlášením vlastníka. Je to tak, i kdybyste tady napsal 100 paragrafů.

    Vložil tep (bez ověření), 4. Leden 2018 - 16:13

    V Prohlášení vlastníka, které vzniklo před 1.1.2014, o společných částech domu ve výlučném užívání vlastníka bytu nic nenajdete, § 1180 zavedl až NOZ. Pokud si SVJ překopírovalo z Prohlášení vlastníka paragrafové znění vytvořené na základě zrušeného ZoVB do stanov, pak znění stanov je v rozporu s NOZ a tedy podle NOZ je neplatné. Pokud ve stanovách o společných částech domu ve výlučném užívání vlastníka nic není, tak se stejně musíte řídit NOZ. Ať jsou okna bytu společnou částí domu či nejsou, v každém případě jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu. Na tom trvám, tak si i vysvětluji aplikaci § 1180 na podmínky našeho domu a nikde zde na portálu jsem dosud nečetl věcný argument, který by mi toto vyvrátil.

    Vložil ... (bez ověření), 3. Leden 2018 - 7:16

    Okna nejsou vždy společnou části domu.

    Vložil tep (bez ověření), 4. Leden 2018 - 16:47

    Nejsou-li okna bytu společnou částí domu v prohlášení vlastníka, tak je prohlášení vlastník přinejmenším neúplné a neúplnost doplňuje Nařízení vlády č. 366/2013 Sb., kde jsou společné části domu pro ty, kteří nepoužívají logiku, definovány.

    Vložil asi tak (bez ověření), 4. Leden 2018 - 19:29

    Pokud jsou okna v Prohlášení vlastníka ve vlastnictví majitele bytu, tak vláda není svým nařízením oprávněna měnit tento vlastnický vztah. Vlastník nemá povinnost „věnovat“ svá okna do společných částí domu podle Nařízení vlády v nějakém novém Prohlášení, jak se domnívá tep.

    Vložil tep (bez ověření), 5. Leden 2018 - 8:12

    Kdo podle Prohlášení vlastní okna bytu, financuje si jejich opravy odjakživa sám. Od 1.1.2014 podle § 1180 NOZ si opravy oken bytů, které jsou sice společnou částí budovy, ale jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu, taktéž financuje vlastník bytu sám – došlo k sjednocení způsobu financování. To je vše, co tvrdím, okna jsem neznárodňoval – to o mě tvrdí ten, kdo nepochopil, co jsem napsal (asi tak).

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 2. Leden 2018 - 17:28

    Bohužel, co je vaše si hradíte sama. Ale můžete si vzít úvěr, požádat potomky, rodinu a jiné o půjčku, i dar. Zda by šlo zateplit bez výměny oken se ptejte firmy, co bude zateplovat. Určitě to jde, ale jestli to má význam. Oproti jiným více protopíte.
    „ale i kdybych měla,je to pro mne zcela nereálné“ Proč nereálné, vy nic nebudete dělat, jen tam pustíte řemeslníky a uklidit. Otázka páru hodin.

    Vložil Slavina (bez ověření), 2. Leden 2018 - 17:45

    Také jsme zateplovali fasádu a tomu, kdo neměl vyměněná okna jsme je dali vyměnit. Vlastníci si je mohou zaplatit tak, že jim dle domluvy zvýšíme tzv. fond oprav a až splatí, vrátí se na původní výši. Zkuste se domluvit s SVJ na této variantě.

    Vložil . (bez ověření), 2. Leden 2018 - 17:55

    A kdo bude ručit za dluh za okna? Ostatní vlastníci. Pěkná pakárna.

    Vložil Hermína (bez ověření), 2. Leden 2018 - 17:59

    „Pěkná pakárna“

    Ano, SVJ je pěkná pakárna. Napište to na MMR, nejlépe paní JUDr. Schödelbauerové, podepíšu. Už jsem psala.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".