Vymáhání extra výdajů po nedokončené rekonstrukci WC
Na našem domě probíhaly rekonstrukce stoupaček. Kvůli tomu bylo nutné rozmlátit záchody a tak bylo ve smlouvě součástí prací znovu-uvedení místnosti se záchodem do stavu odpovídajícího před rekonstrukcí nebo lepšího (za příplatek).
Dle ústní komunikace s předsedou jsme měli být první na řadě u koho se začne s rekonstrukcí stoupaček (spodní byt) a tak jsme se odstěhovali, jelikož jsme v tu dobu zrovna měli doma novorozence.
Přestože se však začalo bourat prvně u nás, dokončení samotného záchodu bylo bez mého vědomí, pravděpodobně proto, že jsme u toho nebyli, odsunuto až na konec, nejspíše ve snaze dohnat termíny dokončení stoupaček. Všechny práce se však celkově protáhly, až se nakonec zastavily a záchod u nás nebyl nikdy dokončen.
Během měsíce a půl urgování předsedy, aby zajistil dokončení WC stavební firmou, jsem obdržel jen sliby, avšak nic se ve skutečnosti neudálo. Z důvodu narůstajících nákladů a nečinnosti jsem si nakonec sám narychlo zajistil společnost, která WC promptně dokončila, což však s sebou přineslo navýšení ceny, která nyní přesáhla odsouhlasený rozpočet.
Nyní tak mám o 10 tisíc větších prokazatelných nákladů na dokončení WC (oproti rozpočtu 20 tisíc). Předseda však odmítá proplacení těchto extra nákladů z důvodu, že to byla naše vlastní iniciativa.
Kromě toho z celkového prodloužení prací o 3 měsíce také vyplynuly extra životní výdaje nad rámec obvyklých výdajů.
Rád bych se vás zeptal, zdali je možné po SVJ něco z toho nárokovat? Co se týče těch extra životních nákladů, tak by v mém zájmu bylo proplacení „pouze“ výše zmíněného měsíce a půl jako pokrytí období kdy stavební firma bez oznámení přestala pracovat a předseda nebyl schopen přijít s řešením.
Děkuji
“Předseda však odmítá proplacení těchto extra nákladů z důvodu, že to byla naše vlastní iniciativa.”
Mohl byste sem alespoň tu zamítavou odpověď přesně citovat? Nevíme co, jak a proč jste nárokoval, ani co a jak vám bylo původně slíbeno.
To se bouraly WC u všech bytových jednotek?
A pokud jste dostal rámec 20.000 Kč za “rozbitý WC”, tak na obklad, zazdění stoupačky a nový geberit i s mísou a ytongem a vším materiálem stačí v pohodě, ale chápu, že dnes dělníci berou 2000/hodinu práce.
„dělníci berou 2000/hodinu práce“
To by při obvyklé pracovní době dělalo 350 000 Kč měsíčně.
V kterém to je městě?
Vy si myslíte, že oni dělají 8 hodin denně nebo jak? :-)) To se ani fyzicky nedá :-)
Cena 2000 na hodinu je průměr mých posledních tří výdajů, co jsem si přepočítal náklady na časovou jednotku, co ten člověk se základkou inkasoval a to ještě ve dvou případech bez dokladu.
Pravda, nevhodně jsem užil výrazu dělník, myslel jsem živnostníka! Kaju se.
___
Wiki: Dělník je označení námezdně pracujícího člověka, vykonávajícího převážně fyzicky namáhavou práci. Od živnostníka jej odlišuje především závislost na zaměstnavateli a mentální pocit nesamostatnosti.[1]
V čem jsem mimo, že šikovný živnostník si vydělává 2000 za hodinu čisté práce?
A dokonce díky výdajovému paušálu 80% nemusí hradit ani korunu na dani až do příjmu cca 830.000 Kč? :-)
Právní řešení je následující:
Najmete si jiné bydlení srovnatelné kvality na dobu, po kterou je Vaše obydlí neobyvatelné. Veškeré s tím způsobené náklady nárokujete na škůdci (tyto náklady zahrnují náhradu za čas věnovaný hledání náhradního bydlení, náklady spojené s bydlením, náklady spojené se stěhováním tam a zpět, zvýšené náklady na dopravu, náklady související s vymožením náhrady škody ad.). Podstatná nevýhoda právního řešení spočívá v tom, že při nevstřícnosti škůdce může být nákladné a zdlouhavé.
Vy jste ovšem vyvinul jednostranně vlastní iniciativu za jiného, čímž jste si ztížil pozici. Na druhou stranu jste patrně snížil nutnou částku a čas, které byste musel vynaložit na právní řešení.
„Jak se nárokuje “náhrada za čas věnovaný hledání náhradního bydlení”?“
Záleží, na kolik si ceníte svůj čas. Pokud toto své ocenění nechcete zveřejňovat, můžete vyjít třeba z obvyklého hodinového výdělku. Uplatní se jako jakákoli jiná škoda.
Stejně jako u reklamace. Máte nárok nejenom na cenu zboží, ale i na náklady spojené s uplatněním reklamace. Alespoň v teorii.
Podívejte se na jakoukoli fakturu od advokáta:
e-mail klientovi … Kč
telefon na soud … Kč
cestovné … Kč
ztráta času … Kč
hotové výdaje … Kč
…
No právě! Advokát a exekutor případně notář na to mají monopol :-)
Ale zkuste uplatnit náhradu svého času u soudu, když se budete zastupovat sám, bez advokáta. Nedostanete nic :-)
Qwerty QQ7, je to velmi jednoduché, jestliže jste schopen prokázat každé Vaše tvrzení.
- Prokážete, že záchod ve Vašem bytě byl nefunkční od … do … Takže jste nemohli byt řádně užívat.
- Prokážete, že jste SVJ upozornil na hrozící škodu z důvodu opožděného uvedení WC do původního stavu. Nejlépe písemně s doručenkou.
- Prokážete jaké účelně vynaložené náklady vám a dalším osobám vznikly v souvislosti s neobyvatelností bytu na dobu přesahující původně schválený časový rozpis.
- Ty náklady pak můžete vymáhat na SVJ v plné výši.
Pokud jde o náklad, který jste vynaložil na opravu WC:
- Prokážete, že jste SVJ vyzval k odstranění překážky, která znemožňovala užívat byt. Nejlépe písemně s doručenkou.
- Prokážete, že jste k tomu poskytl SVJ přiměřenou lhůtu, a že SVJ v této lhůtě zůstalo nečinné.
- Pokud neprokážete dohodu se SVJ o odstranění závady svépomocí, jste povinen tvrdit a prokazovat důvod proč Vámi vynaložený náklad byl podstatně vyšší než náklad podle rozpočtu.
- Pokud neprokážete objektivní důvod vícenákladů, bude povinností SVJ uhradit Vám pouze účelně vynaložené náklady (to jest náklad který bylo možno očekávat pokud by práce prováděl zhotovitel nasmlouvaný právnickou osobou SVJ).
Jestliže neprokážete něco z toho, co jsem uvedl, pak máte smolíka.
Justitianus
Během měsíce a půl urgování předsedy – jak jste urgoval? písemně? jste schopen to prokázat?
to máte smůlu. pokud jste písemně nevyzval svj k nápravě, nebyl jste ani oprávněn „na náklady svj“ cokoli dělat. ve vaší situaci bych byla ráda, kdyby mi proplatili náklady, které měly být podle původní smlouvy. „zvýšené životní náklady“ vám taky nemusí proplatit, naopak já jako další z vlastníků bych silně protestovala abych někomu tohle hradila.
Sms je písemně a telefon lze nahrát, ale je otázkou, co přesně bylo předmětem Vaší komunikace a co bylo důvodem zdržení a jaká byla původní dohoda.
Píšete, že
“Přestože se však začalo bourat prvně u nás, dokončení samotného záchodu bylo bez mého vědomí, pravděpodobně proto, že jsme u toho nebyli, odsunuto až na konec”
a já si neumím představit, jak se v bytovém domě všem vlastníkům vybourají záchody bez předem smluveného harmonogramu?! Kam jako budou chodit mezitím na záchod?!
Že vy jste jako jeden z mála měl zazděnou stoupačku, takže problém se záchodem se řešil jen u vás?
Poslední komentáře