Vyčlenění SVJ

Vložil Kotr (bez ověření), 8. Duben 2014 - 12:37 ::

SVJ (2000) je dáno objektem o čtyřech samostatných vchodech (panelák). Chtěli bychom vytvořit nové SVJ, pouze z vlastníků b.j. příslušných jednomu našemu vchodu. Předpokládaný postup: schůze (notář ?), souhlas všech vlastníků, nové stanovy, výbor, návrh do rejstříku, . . . Je to možné ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 9. Duben 2014 - 8:22

    Pane Kotre, Váš plán není správný. Je zbytečné a neúčinné konat nějakou schůzi. Musel byste postupovat jinak.

    • Napřed musí všichni vlastníci jednotek podepsat dohodu o zrušení rozdělení domu na jednotky. Dále dohodu o vypořádání spoluvlastnictví k pozemku pod budovou. Tím zanikne SVJ jako právnická osoba a z domu se stane budova v podílovém spoluvlastnictví více osob.
    • Pak mohou noví spoluvlastníci požádat Stavební úřad o rozdělení budovy na čtyři samostatné stavby a přidělení čtyř čísel popisných. Otázkou je zda je to technicky možné.
    • K tomu uzavřete dohodu spoluvlastníků o rozdělení budovy na čtyři části. Bude také nutné rozdělení parcely pod domem na čtyři parcely pod čtyřmi budovami.
    • Do katastru budou vloženy čtyři listy vlastnictví k budovám a čtyři listy vlastnictví k parcelám pod nimi.
    • Pak mohou spoluvlastníci jedné z budov podepsat prohlášení, kterým se tato budova rozdělí na jednotky(2012). Součástí prohlášení bude uspořádání vlastnických vztahůk parcele. Dále bude prohlášení obsahovat náležitosti stanov SVJ. Zároveň spoluvlastníci budovy uzavřou smlouvu o vypořádání spoluvlastnických podílů k pozemku.
    • Prohlášení a smlouva budou vloženy do katastru.
    • Následně přijmou tyto osoby stanovy a statutární orgán požádá o zápis nově vzniklého SVJ do rejstříku.

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 8. Duben 2014 - 14:06

    popsaný postup samozřejmě nefunguje, aby jste mohli „vyčlenit“ SVJ musí původní SVJ zaniknout – a to podle zákona. Takže napřed musí všichni !!! majitelé vyměnu svůj byt za podíl na domě, tím zanikne SVJ, dům se může nově rozdělit (na 4 domy) a ty pak rozdělit na jednotky. Stačí jediná hypotéka v domě, a máte neřešitelný problém (i kdyby všichni majitelé souhlasili s touhle procedurou). Teoretický postup existuje, pakticky je to nerealizovatelné.

    Vložil Ferat, 8. Duben 2014 - 13:31

    Tohle dělení na „vchody“ mě docela irituje. Tyhle tendence byly i u nás. Pane Kotr, zde je důležité vědět, zda se jedná o samostatné jednotky nebo o JEDEN celek (dům) s více vchody. Tak to totiž bývá nejčastěji u paneláků řešeno. Objekt je to obvykle JEDEN i když „vchody“ mají svá popisná čísla, ale mají SPOLEČNÉ VYBAVENÍ A TECHNOLOGIE!!!
    U nás se od tohoto nesmyslného rozdělování upustilo poté, co lidé v tom „separatistickém vchodě“ zjistili, že věškeré vybavení jako je STA, hlavní el. přípojka, energomístnost, velká sušárna, prádelna (byť nepoužívaná)a další by připadly tomu druhému „vchodu.“ Mysleli si totiž, že by ušetřili za provoz a přitom by dále užívali služby nejen STA, ale hlavně energomístnost, přičemž by se nepodíleli na nákladech, protože topení přece zajišťuje dodavatel tepla, že? Byl by to stejný nesmysl, jako rozdělit panelák po patrech a přeúčtovávat si náklady mezi sebou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".