výbor

Vložil Anonymous, 26. Listopad 2009 - 19:59 ::

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Ve stanovách máme, že výbor je pětičlenný.Včera jsme měli shromáždění vlastníků a úplně na konci předali 4 členové výboru rezignaci na funkci od následujícího dne. Podle stanov usuzuji, že se dneškem stávají členy výboru náhradníci, kteří byli zvoleni už vloni. Další shromáždění bylo plánováno na duben. Co teď? Může se ten 3členný výbor teď zapsat do ob. rejstříku a fungovat do dubna, nebo musíme okamžitě svolat nové shromáždění? Co když se nesejdeme? Může ten 3členný výbor podepsat smlouvu s úklidovou službou?Může chvíli fungovat? Nebo se do zvolení 5 členů nedá dělat nic? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Evík, 28. Listopad 2009 - 19:48

    SVJ má stanovy staré téměř 8 let, ve kterých je velmi nešťastné ustanovení dle kterého ze shromáždění, na kterém jsou voleny orgány společenství, nebo měněny stanovy musí být pořízen notářský zápis, který má byt přiložen pro zápis změn do rejstříku vlastníků jednotek. Jaké právní důsledky může mít ta skutečnost když tak výbor neučinil a přesto byly SVJ všechny změny do rejstříku zapsány i bez notářského zápisu? Výbor takto působil celých 5 let ve funkci statutára, ačkoliv měl být podle platných stanov ve funkci jen 3 roky. Během svého působení totiž výbor změnil stanovy opět bez toho aniž by byl o této skutečnosti pořízen notářský záznam a změna stanov nahlášena na rejstříkový soud.Záznamy o tom, že by o změně stanov rozhodlo shromáždění a jak bylo hlasováno nejsou k dispozici. Prostě si jen předsedkyně SVJ ve stanovách tužkou 3 roky přeškrtla a napsala tam 5 let. Zajímají mě právní důsledky např. na uzavřené smlouvy?

    Vložil lake, 28. Listopad 2009 - 21:17

    Přesunuto sem

    Vložil Petr01 (bez ověření), 26. Listopad 2009 - 20:36

    No podle mě pokud ty náhradníky máte v zápisu ze schromáždění a doložíte písemnou rezignaci některých členů výboru můžete podat návrh na změnu v OR. No ale doporučuji se obrátit na správce..

    Vložil b (bez ověření), 27. Listopad 2009 - 9:47

    Děkuju, poptáme se u správce.

    Vložil lake, 27. Listopad 2009 - 12:04

    Inu, se správcem to nemá vůbec nic společného.

    Ve stanovách máte jistě uvedeno, že dnem následujícím po odstoupení člena výboru se novým členem automaticky stává dříve zvolený náhradník. Určitě máte definováno, v jakém pořadí náhradníci nastupují do uvolněných funkcí.

    Rejstříkovému soudu doložíte:
    - zápis a hlasovací listinu ze shromáždění, na kterém proběhla volba náhradníků,
    - písemnná prohlášení odstupujících členů výboru (ukončení funkce ke dni ...),
    - souhlasy nových členů s činností ve výboru.
    Pokud mezi odstupujícími byl i předseda, musí proběhnout nová volba na schůzi výboru (doložit soudu zápis + souhlas nového předsedy s výkonem funkce).

    P.S.
    Teď teprve jsem si všiml nejasné formulace ve vašem příspěvku: zvolili jste si pouze dva náhradníky, takže výbor není kompletní? To mění situaci! Soudím, že rejstříkový soud vám tříčlenný výbor nezapíše pro rozpor se stanovami. I když - kdo ví, zda to budou kontrolovat ...

    Můj názor pouze:
    Výbor může fungovat nadále i se třemi členy, protože další možnost v zákoně uvedená (jeden vlastník nebo trojice prvních vlastníků) zcela obchází existující zbytek výboru, který byl demokraticky zvolen. Zákon tedy neposkytuje lepší řešení. Výboru - i když pouze tříčlennému - bych tedy dal přednost až do dubna. Usnášejte se pro jistotu jednomyslně, což znamená nadpoloviční většinou pětičlenného výboru.

    Jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru (§9/13 ZoVB). Smlouvy tedy uzavírat můžete.

    lake

    Vložil b (bez ověření), 27. Listopad 2009 - 16:19

    Moc děkuju. Nevíte taky, co by se stalo, kdyby nám to soud vrátil? Nebo kdyby to jeden náhradník odmítl? Můžeme dělat až do dubna mrtvého brouka a nic nepodepisovat? Zbyl jen předseda.Děkuji ještě jednou.

    Vložil lake, 28. Listopad 2009 - 8:52

    kdyby nám to soud vrátil?
    Zápis v rejstříku má povahu deklaratorní (osvědčuje to, co již nastalo). Může být, že skutečný stav není v souladu se záznamem v rejstříku. Obchodní zákoník obsahuje podrobná pravidla pro takové případy.

    kdyby to jeden náhradník odmítl
    Záleží na vašich stanovách, zda dvoučlenný výbor může přijímat rozhodnutí.

    Můžeme dělat až do dubna mrtvého brouka
    Ano. Nebo svolejte shromáždění a nechte se zvolit pověřeným vlastníkem.

    lake

    Vložil b (bez ověření), 28. Listopad 2009 - 10:11

    Opravdu děkuju.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".