Vrácení FONDU OPRAV
Dobrý den, více jak dva roky sme platily neoprávněně fond oprav majiteli. Přišlo se na to že při vyřizování rodičovského příspěvku nám na úřadě při předložení výpisu poplatků co každý měsíc hradime z družstva nám paní řekla že fond oprav se tam nezapočítá protože to má platit majitel. Ve smlouvě máme nájemné cca 9000 a služby 6500 Při požádání družstva o výpis služeb které platíme v hodnotě 6500 nám byl předložen výpis kde bylo rozepsany 6500 tisic do položek jako je fond oprav, studená voda, teplá voda, a elektrika společných prostoru. Vzniká mi tedy nárok na vrácení fondu oprav? Podle výše uvedených informací dokážete říct zdali jsem teď v právu či ne? Díky
co přesně máte v té smlouvě? pokud jen služby a že jsou paušálem a nevyúčtovávají se, tak je to v pořádku. pokud máte jen služby a vyúčtovávají se, tak prostě od záloh odečte pronajímatel služby, tj. osvětlení, elektřinu, vodné, ohřev, teplo, výtah, prostě to, co konzumujete za služby. nebo tam máte přímo napsáno fond oprav?
Podle toho co píšete, nejsou v nájemní smlouvě vyjmenovány jednotlivé služby, ani neplatíte zálohy. Hradíte tedy služby jednou souhrnnou paušální částkou.
Hradil jste 6500 Kč měsíčně, dodatečně Vám podnajímatel sdělil, že částka 1400 nemá s paušálem na služby nic společného. Paušál na služby je tedy 5100 Kč a zbytek je bezdůvodným obohacením podnajímatele.
Požadujte vrácení částky 1400 Kč za každý měsíc, to jest 16800 Kč za každý rok, kdy jste byl uveden v omyl a platil jste více než jste měl. Jde ze strany podnajímatele o trestný čin podvoduu.
Justitianus
Uvedl jste:
„Hradil jste 6500 Kč měsíčně, dodatečně Vám podnajímatel sdělil, že částka 1400 nemá s paušálem na služby nic společného.“
Tazatel nikde neuvádí, že by mu pronajímatel sdělil, že částka 1400 nemá s paušálem nic společného. To mu sdělilo družstvo. Pokud ovšem jde o paušál, tak částky uvedené družstvem nemusí souhlasit s paušálem uvedeným ve smlouvě mezi pronajímatel a nájemcem. Pokud by smlouva platila déle než jeden rok, ani souhlasit nemohou, protože se samozřejmě částky sdělené družstvem budou každý rok měnit a paušál měnit nemusí.
- Hrubý: „To mu sdělilo družstvo.“
Ano, problém tazatele. Měl vyzvat poskytovatele služeb k poskytnutí rozpisu služeb. To však do dneška neudělal. Podle § 9/3 zákona č. 67/2013 platí, že na žádost příjemce služeb má poskytovatel služeb povinnost vystavit pro účely sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení podrobný rozpis paušální platby s vyčíslením jednotlivých položek za zúčtovatelné služby.
- Hrubý: „Pokud ovšem jde o paušál, tak částky uvedené družstvem nemusí souhlasit s paušálem uvedeným ve smlouvě mezi pronajímatel a nájemcem.“
Ten rozdíl je v tomto případě nemravný. Tazatel napsal jasně, že v nájemní smlouvě má uvedenu částku 6500 za služby. Jisto je, že poskytovatel služeb do paušálu za služby vpašoval částku, která nemá se službami žádnou souvislost.
Justitianus
Nepsal jste náhodou na jiném místě, že platbu za služby je možno sjednat paušálně? Pronajímatel sjednal paušální platbu a teď se ta výše podnájemníkovi nelíbí. Proč by měla být výše sjednané paušální platby nemravná? To, že rozdíl mezi tím co platí pronajímatel a tím co sjednal s nájemníkem je roven platbě do FO může být náhoda. Jirka
Počítejte z výpovědí z pronájmu. Stačí aby pronajímatel uvedl, že potřebuje byt pro svého příbuzného.
No jo, čerpači dávek mají dost peněz na soudní spory. Přitom jim částka celkem za nájem a služby vyhovovala. Ale nyní při touze po maximalizaci státních dávek se budou soudit. Signifikantní. U soudu v ČR není jistota výhry i když je člověk v právu.
příspěvky na bydlení vadí mnoha lidem, protože na ty přispíváme všichni ostatní a jsou nastaveny tak, že na ně dosáhne mnohdy někdo, kdo si pronajme nadstandardní byt, a potřebný člověk (nemocní, důchodci…) kolikrát ne. tak se nedivte. a pak se hrdlíte o pár stovek, který pronajímatel napsal do špatné kolonky. mimochodem pokud nebydlíte v nějaké vyloučené lokalitě nebo vybydleném bytě, tak cenu pronájmu vám dal velmi příznivou.
Příspěvky na bydlení se poskytují, aniž by se testoval majetek žadatele. Stačí doložit momentálně nižší příjmy.
Předpokládám, že byt má skutečně vlastníka, který je zapsaný v katestru jako vlastník. Tak proč tedy komunikujete s nějakým družstvem. Vlastník vám pronajal byt, co s tím má společného nějaké družstvo. Jo běžte se soudit, pokud máte hodně peněz.
Michale nezkoušejte ani uvažovat o nějakých pokutách, ne každá rada je dobrá. zák.67/2013 Sb. § 13 Pokuta za prodlení s nepeněžitým plněním (1) Jestliže poskytovatel služeb nebo příjemce služeb nesplní svoji povinnost stanovenou tímto zákonem, zejména nesplní-li příjemce služeb povinnost oznámit změnu počtu osob, nebo nedoručí-li poskytovatel služeb včas vyúčtování nebo nesplní povinnosti spojené s právem příjemce služeb nahlížet do podkladů k vyúčtování a POVINNOSTI SPOJENÉ S VYPOŘÁDÁNÍM NÁMITEK, je povinen zaplatit druhé straně pokutu, ledaže by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé požadovat nebo k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé strany.
Předpokládám, že jste nájemcem bytu, který je ve vlastnictví majitele bytu. Majitel zřejmě platí správci domu družstvu za náklady za správu.
Majitel bytu neměl do služeb zahrnout fond oprav (součást nákladů na správu). Náklady na správu především na opravy domu si měl majitel zahrnout do nájemného.
Zjistěte si, jaká je obvyklá výše nájemného bytu o stejné velikosti v místě vašeho bydliště. Pak můžete srovnat, zda platíte majiteli obvyklé nájemné, nebo nájemné snížené právě o „tzv. fond oprav“.
V případě placení sníženého nájemného měl majitel bytu správně požadovat nájemné vyšší o „tzv fond oprav“ a za služby požadovat naopak nižší částku právě o „tzv. fond oprav. Tj. neuvádět v nájemném žádný "fond oprav“, ale přímo zahrnout tyto náklady do nájemného.
nemá žádný význam u nespojených osob. cena je dohodou dvou stran, a je jedno, jestli je nízká nebo vysoká.
- Napsal jste: „… více jak dva roky sme platily neoprávněně fond oprav majiteli … Ve smlouvě máme nájemné cca 9000 a služby 6500“.
Michale, máte to nějak nesmyslně pomotané. Kdo je ten majitel? Družstvo?
- Pokud jste nájemcem družstevního bytu, hradíte pouze nájemné a služby spojené s užíváním bytu. Majitelem bytu je družstvo. To nemá právo požadovat jakýsi fond oprav.
- Pokud jste podnájemcem družstevního bytu, hradíte pouze podnájemné a služby spojené s užíváním bytu. Majitelem bytu je družstvo. Nájemce je členem družstva. Ten nemá právo požadovat jakýsi fond oprav.
- Pokud jste nájemcem jednotky nebo bytu v jednotce, hradíte pouze nájemné a služby spojené s užíváním bytu. Majitelem bytu je vlastník jednotky. Ten nemá právo požadovat jakýsi fond oprav.
- Napsal jste: „Při požádání družstva o výpis služeb které platíme v hodnotě 6500 nám byl předložen výpis kde bylo rozepsany 6500 tisic do položek jako je fond oprav, studená voda, teplá voda, a elektrika společných prostoru.“
Mezi služby spojené s užíváním bytu nepatří jakýsi fond oprav. Prosím napište jak hradíte služby. Existují tři možnosti:
- Hradíte měsíčně zálohy, dostanete vyúčtování služeb, následuje vrácení přeplatku nebo úhrada nedoplatku vyplývajícího z vyúčtování.
- Nehradíte zálohy na služby, hradíte měsíčně paušální částku za služby.
- Nehradíte zálohy na služby, dostanete vyúčtování služeb, následuje úhrada nedoplatku vyplývajícího z vyúčtování.
Jestliže jste v zálohách na služby hradil položku, která nemá žádnou spojitost se službami, pak jde o Váš přeplatek. Ten Vám měl být každoročně vrácen nejpozději po ročním vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů. Nechápu ovšem proč jste vůbec takovou nesouvisející položku záloh začal hradit.
Pokud vyúčtování služeb bylo vadné (neobsahovalo správné částky zaplacených záloh nebo neobsahovalo správné částky skutečně vynaložených nákladů), pak bylo Vaší povinností podat námitku do 30 dnů od doručení vyúčtování, případně od doložení podkladů. Máte vůči poskytovateli služeb nárok na pokutu za každý den prodlení (§ 13 zákona 67/2013 Sb.).
Justitianus
Tohle je náš případ → Pokud jste podnájemcem družstevního bytu, hradíte pouze podnájemné a služby spojené s užíváním bytu. Majitelem bytu je družstvo. Nájemce je členem družstva. Ten nemá právo požadovat jakýsi fond oprav. ..... Hradíte měsíčně zálohy, dostanete vyúčtování služeb, následuje vrácení přeplatku nebo úhrada nedoplatku vyplývajícího z vyúčtování
Dále pronajímatele nám žádné měsíční výpisy za služby nedavali, pouze jednou za rok sme řešili přeplatek nebo doplatek na vodě nebo tak ale že část peněz z položky služby v nájmu jde na fond oprav sme se dozvěděli až ve chvíli kdy se vyřizoval rodičovský příspěvek společně s příspěvkem na dítě kde bylo potřeba mít rozpis všech poplatků za služby které hradime. Poprsili sme tedy družstvo aby nám tento rozspis dali.
- Zemanmichal tady napsal: „Dále pronajímatele nám žádné měsíční výpisy za služby nedavali …“
Nebyl žádný důvod dávat nějaké měsíční výpisy. Nikdy se nic takového nikomu nedává.
- Zemanmichal tady napsal: „… pouze jednou za rok sme řešili přeplatek nebo doplatek na vodě …“
To si tedy protiřečíte. Nedá se určit co jste měl hradit paušálem a
co je služba na kterou se vybírají zálohy. Podepsal jste neurčitou
nájemní smlouvu a po celou dobu jste bez protestů platil jako oslík.
Má konečná rada: Nejste schopen prokázat jaký byl obsah nájemní
smlouvy, zapomeňte na nějakou žalobu.
Justitianus
Ve smlouvě jsou služby nespecifikované je tam pouze měsíčně částka 6500kc. Při dotazani na družstvo kam jde onych 6500 nám bylo předložen rozpis na co se peníze používají z čeho vyplývalo že 1400 z těch 6500 jde na fond oprav družstvu se dával celá částka za služby kterou sme hradili pronajímateli. Mě to v tom pride dost jasné tedy
- Zemanmichal: „Při dotazani na družstvo kam jde onych 6500 nám bylo předložen rozpis …“
Pro Vás není jakési družstvo žádným partnerem.
Vaším partnerem je pouze poskytovatel služeb (označujete ho „majitel“). S ním máte sjednanou nájemní nebo snad podnájemní smlouvu. Ta smlouva je neurčitá, nesrozumitelná a nejednoznačná.
Původně jsem myslel, že platba za všechny služby byla sloučena do jediné paušální částky. Pak jste ale napsal, že „za vodu“ jste hradil zálohy s vyúčtováním po skončení zúčtovacího obobí. Takže ani tohle není jasné.
Justitianus
může mít rozpis služeb jaký chce, to vás jako podnájemce zajímat nemusí a družstvo vám nemělo co předávat. relevantní je vaše podnájemní smlouva a pokud ve smlouvě máte, že se zálohy vyúčtovávají, tak pak vyúčtování od pronajímatele. pokud se nevyúčtovávají a jsou paušálem, nemá vám co vracet a vy mu co doplácet. nikde ve smlouvě nemáte, že platíte fond oprav.
Nájemce hradí nájemné a služby.
Už se zde řešilo.
(O fondy družstva se nemusíte zajímat.)
Poslední komentáře