VOLBA PREDSEDY
Dobrovolne zalozeni svj- 4 vlastnici-volba predsedy-muze vlastnik hlasovat sam pro sebe( aby se stal predsedou)???
proč řešíte SVJ. Ve vašem případu bych dělal vše proto , abych SVJ nemusel zakládat. Jsou to zbytečné starosti navíc.
Pro VN: No právě toto řeším.. Já vstupovat nechci, ale ostatní na mne vyvíjí nátlak… Hledám odpovědi na své otázky a zvažuji pro a proti, ať se rozhodnu správně. Jaký je Váš pohled na věc a argumenty? Zajímalo by mne to. děkuji..
musíte :
- vést podvojné účetnictví (bude vás to něco stát)
- řešit zápisy , výmazy všech údajů v OR. (bude vás to něco stát)
- přijmout stanovy (vypracování stanov vás bude něco stát)
- v těchto stanovách systémově vyřešit všechny záležitosti fungování vašeho domu ( budete mít výbor anebo předsedu , jaké bude mít předseda kompetence , jak budete řešit platby za energie , jak budete spořit na opravy/údržbu domu atd.)
- jako SVJ byste měli mít svůj účet (kdo bude mít přístup ?)
- jak budete kontrolovat pohyby peněz na společném účtu ?
a to je jen pár bodů , které mne zrovna nyní napadly. Pokud se nad tím zamyslíte , vyjde vám , že řešení bez SVJ je mnohem jednodušší .
Moc Vám děkuji. Ale nějaká správa asi musí být i bez svj… prý. Tzn. vyúčtování vody, společných prostor, revize, atd. Mohl byste mi prosím poradit, jak to funguje? třeba u vás.. nebo jen teoreticky.. Jak „správu“ zajistit bez založení svj… Aby bylo v domě vše v pořádku, ale bez svj. Kdo tohle může zajistit, na koho se obrátit? děkuji..
Nebo by to měl být někdo z domu? Jaké má tom případě pravomoce – v čem se liší od pravomocí předsedy SVj??? děkuji MOC!!!
To, co napsal VN, se na první pohled hezky čte. Samozřejmě mít SVJ znamená povinnost obsluhovat tento „aparát“, což stojí úsilí i peníze.
Ale uvědomte si, že i při správě bez SVJ (a bez jiné právnické osoby),
- stejně potřebujete nějaká, nejlépe psaná pravidla
- správu je třeba dělat i tak profesionálně (víte třeba v jakých termínech se dělá která revize?)
- společenství je právnickou osobou, vystupuje navenek ve věci správy domu, uzavírá smlouvy, odebírá služby, vymáhá povinnosti a má svůj účet v bance.
Pokud není SVJ, tak na koho budou napsané smlouvy s dodavateli a objednávky ? (teplo, voda, úklid, spol. elektřina, odečty/vyúčtování, jakékoliv jednorázové zásahy a opravy ) ? Bude to jeden z vás? Vlastníci budou platit vám na účet, vy dodavatelům? A když vám pak nebudou platit vlastníci, co uděláte ?
Tj. je jednoduché říci, že něco (SVJ) nechcete, ale řekněte, co chcete.
abyste se v počtu čtyř vlastníků sešli a domluvili se, co kdo z vás bude pro společné blaho co dělat ? Textů ohledně revizí a správy domu existuje na netu spousta. Myslím , že nebude ani nijak složité požádat o konzultaci příp. spolupráci nějakou místní firmu, která se zabývá správou nemovitostí..
Luxie, správu bez vzniku SVJ jsem vám už podrobně popsal v příspěvku zde:
http://www.portalsvj.cz/…ym-prostorem#…
Uvedl jsem vám tam všechny §§ NOZ, kterými se správa bez vzniku SVJ řídí. Dokonce jsem vám tam uvedl u všech citovaných §§ odkazy, po jejichž otevření se vám zobrazí paragrafofaný text uvedených §§, aniž byste je musela sama vyhledávat. Kdybyste se obtěžovala si uvedené ustanovení přečíst, nemusela byste se opakovaně ptát na totéž v dalších diskusích.
Máte tam jasně popsané, že správu v případě správy bez vzniku SVJ zajišťuje správce. Máte tam jasně uvedené, že kdo se stane správcem a co může správce samostatně činit je popsáno v § 1192. Máte tam uvedené, že pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění tzn., že o se rozhoduje na shromáždění vlastníků, které svolává správce. Co patří do působnosti rozhodování shromáždění je uvedeno v § 1208.
Správu zajišťuje správce. Podbrobnosti o činnostech týkajících se správy domu a pozemku najdete ve vyhlášce č. 366/2013 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366
Vše o službách a jejich vyúčtování najdete v zákoně o službách č. 67/2013 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67 a vyhlášce č. 269/2015 Sb. o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-269
Vyúčtování vody, společných prostor, revize, atd. tedy zajišťuje samozřejmě správce.
Takže stačí, když se sejdete na shromáždění vlastníků a podle výše uvedených ustanovení stanovíte nebo zvolíte správce. Nikam jinam se obracet nemusíte. O vše ostatní by sem měl postarat správce, který bude svolávat shromáždění, na kterém budete rozhodovat o všem, co je v působnosti shromáždění (kde najdete, co je v působnosti shromáždění jsem už uvedl výše). Pokud nebudete mít profesionálního správce, který by zvládl veškerou správu sám, tak na shromáždění vlastníků rozhodnete o uzavření smlouvy s osobou/osobami, které budou zajišťovat některé činnosti správy domu.
A proč by při volbě statutárního zástupce měl být právě volený člen vyloučen z hlasování? Naopak. Tím, že právě volený člen bude hlasovat pro sebe, dá tím najevo, že si (snad?) uvědomuje svou odpovědnost podle § 159 NOZ. Tady není žádný prostor pro falešnou skromnost!
Poslední komentáře