větrání ve společných prostorách
Zdravím. Rád bych se zeptal na to, zda má někdo zkušenost s tím, že soused v domě neustále otevírá okna na ventilačky. Ne že by tato činnost nějak vadila, nicméně se tak děje i v 10ti stupňových mrazech, co byly loňskou zimu. V celé chodbě o dvou patrech + přízemí jak pak kosa jako venku. Nehledě na to, že je tím ochlazován celý dům a náklady na vytápění jsou samozřejmě vyšší, než kdyby k tomu nedocházelo. Řešil někdo něco podobného?
Těch důvodů může být více
- Nepříjemný setrvalý zápach na chodbách
- Milovník nižších teplot
- I pouho pouhý potížista
- Obavy před zatuchnutím a plísněmi, obzvláště u nových eurooken s dvojitým nebo trojitým zasklením
- Obavy před COVIDem
Musím se sám přiznat že jednou dobou jsem také větral jak magor, protože jsem navyklý na nízké teploty (16 – 18 C), ale po dohodě se sousedy, kterým pak mrzlo v bytech, jsem větrání přes topnou sezónu omezil jen na rychlejší otevření dokořán + za 10–20 minut zavřít, takže oba tábory jsou spokojené :). Zkrátka občas stačí takovou osobu, pokud není kyselá a dá si říct, toto vysvětlit a najít nějaký kompromis než je potřeba vrtat do stanov domovního řádu ;)
Zdravím, už jsem taky v roli souseda řešil jak nadměrné, tak nedostatečné větrání na chodbách. Jednalo se o věžák se 13 patry, kde v přízemí je pouze malé sklopné okénko u schránek a pak každé další patro má 2× dveře na lodžii + jedno okenní křídlo. Poslední patro, jelikož je poloviční, má už jenom 1× dveře + okno.
Problém často býval a bohužel stále je, že někteří sousedé během vaření nemají zapnutou digestoř ani si nevětrají ve svém bytě a také mají starší dveře do z chodby do bytu, skrze které ty nepříjemné pachy podlézají na chodbu. Jako bonus se někdy skrze dveře takto dostane na chodbu i dým z cigaret, což pak při nevětrání je opravdu nepříjemná kombinace a jestli něco takového se vyskytuje i ve Vašem domě, tak motiv souseda stále větrat plně chápu. Pokud ten zápach bude přetrvávat, pak je celkem jasné, že větrá tak často i v zimě.
Stálo by za zvážení s tím sousedem si promluvit a důrazně mu doporučit místo neustálých ventilaček, aby třeba to tam na 10–20 minut otevřel okna nebo případné balkóny dokořán a pak to zavřel po této době. Prostor se vyvětrá mnohem lépe a na chodbách nevznikne „mrazák“. ;) Ovšem i ty zdroje zápachu bych prověřil, což po jejich eliminaci docela sníží choutky sousedů větrat. Po pravdě řečeno vlastníme byt i v jiném paneláku (typ G57 pražský, 7 pater), kde po instalaci těsnějších dveří do všech bytů je na chodbě tak příjemný vzduch, že větrat stačí jen lehce a v zimě stačí občas jen kratince otevřít balkón.
Dobrý den, my máme v domě stejné zkušenosti. Jen se nejedná pouze o ventilačky, ale kolikrát o celá okna ( čtyřdílná ) + dveře. Naštěstí jen do dvora a ne už do ulice, aby se pak jeden bál, kdo vám vleze do domu. Soused otevírá naschvál a když jej potkáte, nebo se s ním dáte do řeči … haní vás tím nejpodlejším způsobem. U sebe doma okno neotevře, jen na chodbě. Jako společenství vlastníků jsme to řešili s policií, přestupkovou komisí a nic. Nyní chceme dát zámky alespoň na vrchní díly oken, na které ne všichni dosáhneme. Nevím jestli to něco vyřeší, začne asi s úporností mu vlastní, otevírat spodní díly. Ale ony bohatě stačí ventilačky … Tady nezbývá než čekat, až žlučovitého pána sežere jeho vlastní vypěstovaná nenávist. Mimochodem znám pár lidí, kteři s ním bydleli v předchozím domě a … těm zase dělal jiné věci. Na druhou stranu si říkám, že bydlení s feťáky, hlučnými sousedy a prasaty by bylo horší.
Jak řekl Pavel II, nejjednodušší je, pokud dotyčný není přístupný a nemá důvod neustále větrat, odmontovat na čas kliky. U nás jsme k tomu jednu zimu takto přistoupili a problém se již neopakuje. Je to sice drakonické opatření, ale „komu není z hůry dáno, tomu není pomoci“ :)
Zkusili jste se souseda zeptat, proč větrá? Nemá problém s dýcháním v zakouřeném prostoru? Nebo v jinak špatném vzduchu? Pak by třeba pomohlo odstranit příčinu větrání domluvou tomu, kdo vzduch činí pro něj závadným. Musíte si uvědomit, že ne všichni lidé jsou zdraví, že jsou mezi námi také třeba alergici apod. a i ti mají nárok na život. Takže odstraňte příčinu toho, proč soused větrá, a třeba už budete mít všichni pokoj.
Můžete mi prosím Vás definovat „jinak špatný vzduch“ ? U nás se ve společných prostorách nikdy nekouřilo! Moje manželka a syn má alerii na co si jen vzpomenete a nikdy neotevřeli okno na schodišti. Myslím si, že vyjít pěšky pár pater nikoho nezabije a stráví cestou do práce/školy a zpět domů na schodišti jen pár minut. Zajímavé je,že zrovna lidi kteří otevírají okna ve společných prostorách mají celý den v bytě zavřené všechny okna. Tuto situaci řeším druhým rokem, byl jsem doma 8 měsíců, tak jsem měl možnost sledovat celou situaci. Kolikrát když větrám doma v bytě, tak jde zvenku takový „čistý“ vzduch, že se i mě co nevím co je alergie těžko dýchá a je mi na zvracení. V létě když kvete řepka, tak mám žluté parapety uvnitř bytu. Nejsem proti krátkodobému vyvětrání, ale větrat v topné sezóně celý den ventilačkama???
U nás vidím příčinu v osobě toho konkrétního človeka, který větrá proto, aby mohl vyvolávat konflikty, neuklízí atd. Co z toho, když porušuje domovní řád, na to není žádný postih. Vystěhovat ho nemůžeme, domluva nepomáhá! A takových lidí je všude po republice!!!
Dobrý den,u nás máme stejný problém. Domluva nepomáha, sankce neexistuje. Zvažovali jsme dát na okna ve společných prostorách kliky na zámek (sám je mám v bytě, kvůli dětem) a v topné sezóně prostě zamknout okna. Jiné řešení neexistuje! Rád si nechám poradit. Bohužel je v tom trochu háček a to, co v případě požáru-nepovažuje se i okno jako únikový východ??? Poradte, prosím.
My to máme v domě bohužel také , akorát s tím, že okna na zámek otvírá člen představenstva a otevře, zamkne a okna se nedají už zavřít. Je to i velkých mrazech nebo vedrech. Argumenty, že je barák plesnivy, ale myslím, že je to právě takovým vetravim. Nehledě na tom, že je všude průvan a lidé triskaji pak dveřmi. Asi na to žádný lék neni.
Základní požadavky na zajištění požární bezpečnosti bytových
domů, které musí v případě požáru stavební objekt splňovat: ●
Umožnit bezpečnou evakuaci osob z objektu
- úniková cesta musí mít zajištěno předepsané odvětrání – jedná
- na schodišti s okny musí být umožněno jejich otevírání
U nás jsme měli situaci, kterou popisuje VN (My jsme se podobné případy). Způsoboval ji předseda osobně a hrdě. Ve dne v noci, v létě v zimě hulil na chodbě. Nyní instaloval zamykací kliky a prosklené krabičky s klíčem. Kontrola HSZ prošla. Takže to lze.
pokoušeli v minulosti řešit domluvou. Někdy jsme byli úspěšní , někdy nikoliv… Nicméně , pokud někdo otevírá okna v mrazu, dochází k ochlazování domu a tím vyšším nákladům za teplo…je otázka pro nějakého odborníka, zda tyto náklady lze nějak odborně odhadnout. Dle mého názoru dotyčný působí všem škodu , kterou by měl uhradit…
Poslední komentáře