Věcná břemena
Je SVJ oprávněno, resp. pověřený vlastník, pokud ještě SVJ nevzniklo, uzavírat se třetí osobou, jako oprávněnou, smlouvu o zřízení věcného břemene (např. právo průjezdu a průchodu průjezdem domu) k tíži domu?
A druhá otázka, může si takto pověřený vlastník (uvažujeme, že není jediný vlastník jednotek v domě), zřídit věcné břemeno ve prospěch sousedního pozemku (in rem), jehož je 100% vlastníkem.
Někde jsem četl názory, že VB takto nelze zřídit, nicméně, pokud nebude oprávněný z VB 100% vlastníkem povinné nemovitosti, ale např. jen 99%, pak to lze.
Děkuji za názory
MN
Za prvé: pokud SVJ nevzniklo, neexistuje ani pověřený vlastník. Věcná břemena zřízená a zapsaná do katastru (např. původním vlastníkem) přecházejí i na nabyvatele jednotek (§ 20 odst. 3 ZoVB). Mělo by to být uvedeno i v kupních smlouvách.
Za druhé: Pokud SVJ vzniklo, nemá se zřízením věcného břemene nic společného, jelikož není vlastníkem domu, ani jeho společných částí, ani pozemku pod domem, ani pozemku či stavbě věcně příslušné k domu.
lake
Věcné břemeno zde také již diskutováno. pane Lake, pokud tvrdíte, že „SVJ vzniklo, nemá se zřízením věcného břemene nic společného“, tak kdop tedy něco společného má ? Co vyplývá z Vašho tvrzení ?
Vlastníci zastupovaní společenstvím vlastníků, potažmo výborem kde několik z nich „úřaduje“. Nejvyšším orgánem společenství vlastníků je shromáždění, kde se problematika prodiskutuje. Jiné je, když společenství není (4 a méně bytů). K zastupování před úřady (mající břemeno v referátu) je pověřena správa (záleží na smlouvě s ní). To mají všichni běhat na úřady a ptát se, co a jak a kterak s břemenem ?
Pane Petře,
společenství vlastníků NENÍ pytel plný vlastníků, jak se zřejmě domníváte. SVJ je právnickou osobou, která má vlastní vůli a přijímá vlastní rozhodnutí (hlasováním shromáždění). Jak jste došel k tomu, že vlastníci jsou zastupováni společenstvím? Neplatí to ani při stavebním řízení, ani při řízení ve věcech katastru.
SVJ tedy nemá nic společného se zřízením věcného břemene k nemovitosti, není-li samo jedním z vlastníků. O tom, že k jednání o svém majetku je oprávněn jeho vlastník, není snad pochyb. Viz např. § 27 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb. (správní řád).
lake
Rozhodně netvrdím (neodvozuji), že SVJ je pytel vlastníků. Pokud chci jako (asi tazatel) udělat něco s břemenem, a ostatní třeba netuší o co jde, musím pro to něco udělat. To samé se týkalo založení SVJ, když bylo třeba ponouknout ostatní aby nabídku přijali (zvláště když šlo o slevu 10 procent při 100 procent prodeji) a došli sami (!!!) na katastr (aby byl počet vlastníků odpovídající aspoň vzniku SVJ). Když se jedná o hypotéce, také si ji každý vyřizuje sám, ale něco je třeba někomu poradit a třeba i s plnou mocí vyřídit (nebo že by to nešlo?). Nedávno v Černých ovcích „byl“ případ, kdy iniciativní vlastník sehnal a vyřídil (i za ostatní !!!) podpis dalšího vlastníka, který rajzuje někde po moři. „A vo tom to je“. Takže o co se (přesně dle litery zákona) stará společenství u vás ?
Pane Petře,
Váš příspěvek se nijak netýká faktu, že o svém vlastnictví rozhoduje každý vlastník sám. Máte s tímto konstatováním nějaký problém?
Z úvodního dotazu plyne pouze to, že jedna osoba má zájem o zřízení věcného břemene týkajícího se pozemku, který on sám vlastní (100%). Nechť se tedy stará a shání podpisy. Vám na tom připadá něco divného?
lake
Tak jak byl dotaz položen, máte zřejmě pravdu. Myslel jsem, že jde o případ, kdy věcné břemeno průchod přes pozemek není v katastru, oprávněný ho využívá (pravda je že jinou možnost nemá), a povinný to musí trpět. Oprávněný se povinných neptá a břemeno užívá, a jeho nic nenutí za břemeno platit..
No jo, už to tak bude. Je škoda, že věcné břemeno nebylo smluvně ošetřeno před převodem do vlastnictví s původním vlastníkem. Jana1 Na shromáždění můžete vlastníkům věc vysvětlit. Ale smlouvu o zřízení VB obdrží od oprávněného kažký vlastník svojí.
díky za odpověď a jakým způsobem tedy zřídím VB ke společným prostorám domu který je rozdělen na bytové jednotky? musí smlouvu podepsat všichni nebo postačí většina?
Poslední komentáře