Vadné vyúčtování, nefunkční výbor, kontrola účetnictví SVJ
Dobrý den, pročetla jsem zde už předchozí dotazy a moc děkuji za pomoc, kterou zde poskytujete. Mám dotaz. Malé SVJ, 2 nebytové jednotky (vietnamci) v nájmu od majitelů jednotek, dále 4 byty, z toho 2 v prodeji a 2 obydlené. Členové výboru jsou 2 z těch 2 v prodeji (důchodci) a 1 je předsedkyně 79 let. Protože členové výboru mají nadpoloviční podíl hlasů, vyloučili mne jako jedinou majitelku ze všech bytů z veškerého rozhodování a řeší si vše sami. Teda když řeší, a to je právě můj dotaz: schůze SVJ 1×rok se nekonají, každé 2 roky by se měl volit výbor – což proběhlo naposledy v r.2016 (dle volně přístupných informacích ve Veřejném rejstříku). Paní předsedkyně to nedává (vzhledem ke svému věku) a navíc je na to sama, protože zbývajícím 2 členům výboru je vcelku ukradené co se zde děje (prasklá voda ve sklepě, zatékající střecha atd.). S péčí řádného hospodáře nemá jejich činnost nic společného. A bojím se, že by mohlo být ještě hůře (ztracené peníze nebo peníze vyhozené „oknem“ za kraviny, rozpadající se dům atd.)
A teď vrcholem bylo vyúčtování za rok 2021. Kromě toho, že teda nemá ani FORMÁLNÍ náležitosti (např. chybí kdo vystavil, komu je účtováno, chybí bankovní spojení, splatnost vyúčtování 15 dní od doručení vyúčtování, chybí u spol. el. energie kolik bylo spotřebováno a za jakou hodnotu, početní chyby ve výpočtech – s přihlédnutím k věku předsedkyně, která to vyúčtování tvořila atd.), tak jsem také zjistila např. že se spotřeba vody účtuje dle měření na 15 let prošlých vodoměrech !! – mám cenovou nabídku na pořízení vodoměrů nových vč. toho ve sklepě (pěkná cena, ale čekám že to důchodci z výboru dají zase to radši „kamarádovi“ zde ve městě za větší peníz), že ve spol. prostorách sklepa udělali v 11/2021 vývod vody bez vodoměru, že „srážkovné“ rozpočítávají na všechny jednotky – tedy 4 byty a 2 nebyt.jednotky, že ze 6 jednotek hradí zálohy na spol. el. energii pouze 3 jednotky atd.
K vyúčtování jsem ve lhůtě vznesla námitku, požádala o doložení dokladů. Čekám ale, že reakce bude stejná jako na vše – tedy žádná.
Mám 3 dotazy:
- pokud se námitka nevyřídí, nechci být neplatičem a mít s nimi vzájemné zápočty – které nebudou respektovat, lze řešit jinak?
- jak odvolat výbor? Nadpoloviční většinou to asi nepůjde. Chtěla bych, aby se správy domu vč. údržby a účetnictví ujmula kompetentní a ověřená firma. Pokud bude třeba se podílet, ráda se toho ujmu.
- vím, že může SVJ vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, ale tohle vyúčtování za r.2021 mne spíš vede k tomu, zda vůbec nějaké účetnictví máme. Nerozumím všemu, ráda bych audit účetnictví. Klidně i na své náklady. Lze toho docílit?
Omlouvám se za dlouhý dotaz, a děkuji moc předem za Vaši ochotu mi poradit ☺
Heleno, k Vašim dotazům:
(1) Pokud vyúčtování služeb za rok 2021 je vadné, nemáte povinnost nic podle něj hradit. Máte právo a zároveň povinnost podat námitku k neřádnému vyúčtování.
(2) Odvolání výboru: Děláte si z nás legraci? Nelze odvolat výbor – není to osoba. Je možné odvolat člena výboru. K tomu si přečtěte § 1208 písm. b) zákona č. 89/2012 Sb. a vaše stanovy. Pokud jste to zatím neudělala, pak nemá smysl Vám radit. Tu radu byste neuměla použít.
(3) Je zjevné že netušíte o čem píšete. Existuje audit účetních výkazů (finanční audit), nebo audit účetní závěrky. Neexistuje nic co by se nazývalo „audit účetnictví“. Mám dojem že netušíte co chcete, ani proč to chcete. Hodně štěstí.
Justitianus
snažíte se z tázajících dělat blbce, ale jen potvrzujete svoji hloupost. jistě víte, že existují i pojmy, které nejsou zmiňovány nebo dokonce definovány v právních předpisech. takže existuje i audit účetnictví, jak vám potvrdí každý schopný auditor. Takže vaše „Neexistuje nic co by se nazývalo „audit účetnictví“.“ je jen další z vašich blábolů. Účetní závěrka představuje soubor finančních výkazů, které účetní jednotka sestavuje za účetní období k rozvahovému dni na základě ÚČETNICTVÍ, jako jeho jakýsi výstup. Takže když účetní závěrka je soubor všech účetních výkazů, tak audit účetních výkazů = audit účetní závěrky, žádné vaše „nebo“. no a aby byl proveden audit závěrky, je třeba samozřejmě provést audit účetnictví.
Radko – blbko,
citujte tedy celostátně účinný právní předpis, který definuje „audit
účetnictví“. Co to je? Jak se to provádí? Co je předmětem tohoto
auditu? Co je účetní jednotka povinna předložit auditorovi, aby mohl
provést „audit účetnictví“?
Seznamte se s metodickými pomůckami, které schválila a vydala Komora auditorů České republiky (https://www.kacr.cz/…icke-pomucky). Žádný „audit účetnictví“ tam nenaleznete, protože neexistuje.
Justitianus
takže pro dementa naposledy: i když žádný celostátně účinný právní předpis něco nedefinuje, neznamená to, že to neexistuje. ale to asi nikdy nepochopíte. co se týká minimálně oblasti daní a účetnictví, jste tupý teoretik, který plácá nesmysly.
o „auditu účetnictví“ se zmiňoval např. z.č. 395/2009 Sb. – o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potrav. produktů Společnosti, jejichž roční účetnictví podléhá auditu, zveřejní informace o lhůtách splatnosti svých dodavatelů.
Ve sbírce mezinárodních smluv je běžné užití spojení „audit účetnictví“
111/2009 Sb.m.s. – o sjednání Lisabonské smlouvy pozměňující Smlouvu o Evropské unii: …
- finanční pravidla stanovící zejména podrobnosti týkající se sestavování a plnění rozpočtu a předkládání účetnictví a jeho auditu;
…prověřuje, zda činnosti banky odpovídají nejlepší bankovní praxi, a odpovídá za audit jejího účetnictví"; …
109/2004 Sb.m.s. – o přístupu ČR k Mezinárodní úmluvě na ochranu nových odrůd rostlin – ) (Audit účetnictví) Audit účtů Unie je prováděn členským státem Unie, jak je uvedeno v administrativních a finančních předpisech. Tento členský stát Unie bude jmenován s jeho souhlasem Radou.
další si najděte sám.
jako auditor požaduji samozřejmě „účetnictví“, tj. nejen VZZ a R, ale i hlavní knihu atd., prostě ÚČETNICTVÍ. metodické pomůcky znám, spolupracovala jsem na některých z nich:-)
Takže, blbko Radko, když to shrnu:
- V českém právním řádu není nikde definovaný žádný „audit účetnictví“ pro účetní jednotky. Nejste schopna takovou definici najít a citovat. Nejste schopna ani vysvětlit co si Vy sama představujete pod tímto neurčitým pojmem.
- V metodických pomůckách Komory auditorů České republiky není ani slovo o jakémsi „auditu účetnictví“.
- U bankovních institucí existuje bankovní audit (https://www.ncontracts.com/…g/bank-audit), například compliance audit. SVJ není banka, blbko.
- Všechny další příklady, které jste upoceně odněkud vyhrabala, se týkají auditování Evropské unie. Evropská unie ovšem není účetní jednotkou podle právních předpisů České republiky. SVJ není Evropská unie, blbko.
Napsala jste: „jako auditor požaduji samozřejmě „účetnictví“…“
Z toho je vidět, že vůbec netušíte co je účetnictví! Jako auditorka můžete požadovat k auditu jedině účetní záznamy, nikoli „účetnictví“. Vy blbko, vy ani toto nevíte? Vy jste opravdu auditorka? To teda potěš koště …
A tahle blbka zkouší se dohadovat o účetnictví a o auditu???
Podle § 4 odst. 10 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, platí, že účetním záznamem se rozumí data, která jsou záznamem veškerých skutečností týkajících se vedení účetnictví. Každou skutečnost týkající se vedení účetnictví jsou účetní jednotky povinny zaznamenávat výhradně jen účetními záznamy. |
Justitianus
Dobrý den pane Justitianus, omlouvám se za špatné vyjádření zopakuji své dotazy znova:
- vím že nemusím nic hradit pokud je vyúčtování neplatné, jde mi o to pokud budu mít příští r.2022 přeplatek a a výbor SVJ se rozhodne mi zápočtem z přeplatku za r.2022 odečíst nedoplatek za r.2021, na který nemají oficiálně právo, tak tomu chci předejít tím, že bych celou situaci řešila hned nyní po 30-ti denní lhůtě na nové vyúčtování, pokud výbor tento rok nebude reagovat na mojí námitku vyúčtování…
- špatně jsem se vyjádřila, omlouvám se, samozřejmě nelze odvolat výbor, ale i JEDNOTLIVÉ členy výboru, tak jsem to myslela… Děkuji za uvedení odkazu na paragraf, myslím že ho pochopím, není třeba mě urážet… Stanovy které jsou poslední aktualizované r.2016 jsem si samozřejmě pečlivě přečetla, bohužel stanovy mají formální vadu, a nic v nich v tomto ohledu uvedeno NENÍ
- pokud se špatně vyjádřim a špatně pojmenuji formu kontroly účetnictví SVJ, neznamená to, že nevím co chci, právě proto se zde ptám jaké bych měla možnosti a čekala jsem slušnou odpověď … Pokud jí nejste ochoten tak prosím nereagujte, děkuji
Reaguji:
(1) Vašemu dodatečnému dotazu bohužel nerozumím. K vzájemnému započtení jsou způsobilé pouze částky, u kterých není mezi stranami sporu ohledně jejich výše.
(2) Jsem rád, že víte jakým způsobem je možné odvolat člena výboru.
(3) Ohledně „auditu účetnictví“ musím zopakovat: Netušíte co chcete, ani proč to chcete. Bylo by ztrátou času cokoli Vám radit. A bylo by ztrátou peněz kdybyste se případně do něčeho takového pustila. Chráním Vás před Vaší vlastní pošetilostí.
Justitianus
Pane Justitianus,
Děkuji za Vaše nic neříkající odpovědi, bohužel odpovídáte na věci na které se vás neptám. Nebyl jste ochoten si ani důkladně přečíst můj dotaz, natož se pokusit najít nějaké řešení. Paragraf 1208 odstavec b) zmiňuje pouze co patří do působnosti shromáždění, psala jsem v úvodu, že vždy bude mít výbor nadpoloviční většinu hlasů, je tudíž je totiž logické, že členové shromáždění SVJ budou mít TAKÉ VŽDY nadoloviční většinu hlasů. Nemáte zájem řešit můj problém, máte zájem se pouze konfrontovat, tento zájem není vzájemný, již na vaše odpovědi nebudu reagovat,děkuji.
Pokud nejste schopna na shromáždění přesvědčit většinu hlasů, členy výboru neodvoláte. Tak to (bohužel?) v SVJ funguje.
Dobrý den pane p123, děkuji moc za reakci, právě to mě trápí, že nadpoloviční většina hlasů členů výboru SVJ a zároveň nadpoloviční počet hlasů na shromáždění SVJ
Teoreticky… vždyť mi žádný výbor už nemáme ☺, pokud členství ve výboru (dle našich stanov) zaniká uplynutím funkčního období, což u nás dle stanov jsou 2 roky a poslední volba výboru proběhla dle dostupných zdrojů v r.2016, tak od 11/2018 jsme bez výboru. Možná by šlo požádat soud o určení opatrovníka? Prakticky tedy ale všechna rozhodnutí, která jsou od té doby činěná „nevoleným výborem“ by měla být neplatná. Např. v 11/2021 se „nevolený výbor“ rozhodl pro rekonstrukci společných prostor v hodnotě 300 tis.Kč, což už nebylo v jejich kompetenci… Docela průšvih bych řekla.
Že výboru vypršel mandát je víceméně interní problém SVJ a nikoho to příliš zajímat nebude. Pokud byste požádala soud o určení opatrovníka, nejen, že jeho činnost vlastníci budou muset zaplatit, ale jeho jediným cílem bude organizace shromáždění a volba nového výboru a ten bude většinou hlasů zvolen. Budete následně ve stejné situaci, ve které jste teď.
Očekáváte nějaké zázračné řešení, ale takové neexistuje. Pokud nemáte na své straně většinu hlasů, nemáte žádnou šanci nic změnit. Bohužel je to tak.
Samozřejmě že lze leccos změnit. Začal bych tím nejjednodušším. Pokud tazatelka podala námitku proti vadnému rozúčtování, na kterou SVJ nereagovalo, vyúčtoval bych SVJ pokutu za prodlení s nepeněžitým plněním dle § 13 zákon o službách 311/2013 Sb.
*§ 13 Pokuta za prodlení s nepeněžitým plněním
(1) Jestliže poskytovatel služeb nebo příjemce služeb nesplní svoji povinnost stanovenou tímto zákonem, zejména nesplní-li příjemce služeb povinnost oznámit změnu počtu osob, nebo nedoručí-li poskytovatel služeb včas vyúčtování nebo nesplní povinnosti spojené s právem příjemce služeb nahlížet do podkladů k vyúčtování a povinnosti spojené s vypořádáním námitek, je povinen zaplatit druhé straně pokutu, ledaže by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé požadovat nebo k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé strany.
(2) Výši pokuty poskytovatel služeb ujedná alespoň s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o ní rozhodne družstvo, anebo společenství. Ujednaná výše pokuty nesmí přesáhnout 50 Kč za každý započatý den prodlení. Nedojde-li k ujednání s nájemci nebo rozhodnutí družstva anebo společenství, činí výše pokuty 50 Kč za každý započatý den prodlení."
Pokud by SVJ opět nereagovalo, upozornil bych SVJ, že budu pokutu vymáhat soudně. Předsedkyni bych také upozornil na její odpovědnost za škodu způsobenou SVJ její nečinností dle § 159 NOZ (za soudní výlohy a úhrada případných pokut).
Možná by to pro začátek stačilo alespoň k tomu, aby 79letá předsedkyně zvážila setrvání ve své funkci. Pokud by odstoupila, mohli by členové výboru ztratit většinu.
„Pokud nemáte na své straně většinu hlasů“ (Vložil p123 (bez ověření), 5. Květen 2022 – 19:12)
Kolik hlasů je na Vaší straně? Stačí většina z přítomných. Toho byste mohla využít.
Poslední komentáře