Úklid domu v SVJ s OBZP, jaká smlouva?
Dobrý den,
o úklid v domě má zájem jeden z vlastníků, jedná se o OBZP (osoba
bez zdanitelných příjmů). Měsíčně jsme mu jako SVJ ochotni zaplatit
maximálně 2600,–Kč. 2000,–Kč za samotný úklid
600,–Kč za ohřev teplé vody, čistící prostředky apod. Ročně, včetně
všech odvodů, daní pak náklad na úklid může být maximálně
35 000,–Kč.
Jakou formu smlouvy s ním bude nejlepší uzavřít, aby nemusel měnit status OBZP, tedy si zvyšovat odvody na ZP (zdravotní pojištění) a nemusel začít platit sociální pojištění?
Děkuji. Petr
Děkuji za odpovědi.
Náklad za ohřev teplé vody, čistící prostředky apod., jsme jako SVJ v minulosti propláceli uklízejícímu ve výši cca. 400,–Kč měsíčně po dobu asi 11 let, o těch 400,–Kč si vlastně snížil reálný příjem za úklid. Uklízející nás o takové rozdělení tehdy požádal, zdůvodňoval to tím, že nechtěl vysokým příjmem za úklid překročit hranici pro nějaký sociální příspěvek apod.
Jedna z odpovědí: „kolik máte BJ, že měsíčně na ohřev a čistící prostředky 600?“ naznačila, že je výdaj za ohřev a čistící prostředky vysoký. Za celou dobu naše SVJ, ale žádný státní úřad (např. FÚ apod.) kvůli nákladu na ohřev teplé vody, čistící prostředky atd. nekontaktoval, nepředvolával.
Existuje na výdaj za čistící prostředky apod. a ohřev vody nějaký limit, zákonný předpis?
Případně prosím o odkaz na zákon a paragraf.
dokud vás někdo neudá, tak vás ani nebude žádný úřad kontaktovat. nejde o to, že je vysoký (pokud nemáte 200 a více BJ tak je), ale že se nejedná o prokázaný výdaj, tudíž to nemá jít z pokladny svj ale kapsy chytráka, který na to přistoupil.
já jako vlastník bych chtěla vidět, na základě čeho proplácíte 600 měsíčně nějaké prostředky. protože k tomu jste oprávněni jedině po předložení dokladu za koupi těchto prostředků. KAŽDÝ výdaj musíte doložit „lejstrem“. nejde o limit, ale o PROKÁZANÝ výdaj. a ten prostě neprokážete. tak si spočtěte, kolik to za těch 11 let dělalo – přes 50 000. a představte si, že si někdo vyžádá audit a vy nemáte žádný doklad, za co to bylo. kdo ty prachy vrátí do svj? nehledě na to, že fakticky krátíte daně, neboť část mzdy kamuflujete jako jakési proplácení nákladů.
Děkuji za komentář. „já jako vlastník bych chtěla vidět, na základě čeho proplácíte 600 měsíčně nějaké prostředky. protože k tomu jste oprávněni jedině po předložení dokladu za koupi těchto prostředků.“
Předchozí úklízející dostával 400,–Kč měsíčně za čistící prostředky a ohřev a nikdo z vlastníků – sousedů, nikdy nechtěl vidět žádné doklady. Vlastníky zajímala (a zajímá) konečná cena za úklid a kvalita provedeného úklidu. Viděli, že uklízí pravidelně, dobře a levněji než konkurence a byli spokojení. Pro úklid čistící prostředek uklízející používal a vodu ohřívat musel u sebe v bytě. Pro vlastníka, který by chtěl vidět doklady na čistící prostředky, by jsme je dokázali obstarat a doložit.
„(pokud nemáte 200 a více BJ tak je),“
Spotřeba čistících prostředků, (tedy cena za ně) se v praxi neodvíjí jen od počtu bytových jednotek. Odvíjí se zejména od rozlohy prostorů k čištění, jejich dostupnosti. charakteru povrchů plochy, míry znečištění povrchů plochy, četnosti úklidu určených ploch a celkového obsahu pracovní náplně uklízejícího. Např. na dům s poškozenou (hrubou – většinou starou) dlažbou, dům s nevhodnými povrchy stěn se může spotřebovat mnohem až násobně více čistícího prostředku a teplé vody než na dům s hladkou dlažbou, hladkými stěnami, kde jsou povrchy skoro ideální. V některých domech jsou intenzivní „špiniči“ např. ti co si neoklepou boty od bláta, stavebních směsí, afaltu, ti co neočistí pneumatiky kol, nečistí kočárky apod. před vstupem do společných prostor a tam je úklid náročnější.
Domy o stejném množství bytových jednotek mohou platit a platí za čistící prostředky až násobně rozdílné částky právě dle výše uvedených okolností a dalších aspektů. Přeji pěkný den.
Máte pravdu, ale prekluze (promlčení), takže jen 3 roky.
Pokud nechcou navyšovat obraty OBZP (klidně by kvůli tomu mohla spadnout do DPH, když by byla na hraně), tak jednoduše se OBZP jednou ročně proplatí všechny paragony co nashromáždí, a vodu ať si ohřeje rychlovarkou ve společných prostorách. Když se chce, není problém.
Nevím nakolik může OBZP těžit z DPP/DPČ? Do 10 tis. je stále OBZP?
OBZP že by bez příjmů byla kvůli pár tisícům na hraně obratu pro plátcovství DPH??
promlčení sice ano, ale nechtěla bych být v kůži výboru a potkávat se denně se sousedama, kteří by mě obvinili z neoprávněného vyplacení pár desítek tisíc. nehledě na to, kdyby FÚ doměřil daň z fiktivního proplácení ničeho včetně penále tak další peníze…
jenže on nechce nic proplatit, neb toho moc asi nekupuje. on chce černý prachy nezdaněný nezapočítaný do podpor na ruku.
Děkuji za reakci.
Vlastníky – sousedy jsme potkávali a nikdo si nestěžoval. Protože uklízející uklízel levněji oproti nabídnutým cenám externích úklidových firem. Vlastníci porovnávali konečnou cenu za úklid oproti konkurenci a ne kolik tvoří z ceny částka za čistící protředky a ohřev.
Navíc tím, že bydlel v domě, byla jeho motivace dobře uklidit vyšší. Také byl na místě i v případě mimořádného úklidu, žádné příplatky za dojezd apod. Kvalita byla dobrá, většina vlastníků spokojená.
V případě nutnosti prokazování se nějaké doklady za čistící prostředky „najdou“. Lze prokázat (i svědecky), že pro úklid čistící prostředek uklízející používal a vodu ohřívat musel u sebe v bytě.
to si jako myslíte, že berňák vám uzná „svědecky“ prokázané výdaje? ne, ten to posoudí tak, jak to ve skutečnosti je, a to že se jedná o vyplacenou odměnu bez odvodů. ale to je váš problém. změní se vlastníci, budou chtít kouknout do účetnictví, a problém je na světě.
V případě nutnosti prokazování se nějaké doklady za čistící prostředky „najdou“. – taky dost naivní představa, že zpětně seženete paragony na čistící prostředky v přesně zaúčtované částce a datu.
“seženete paragony na čistící prostředky v přesně zaúčtované částce a datu“
Nene, stačí posbírat doklady ve vyšší než zaúčtované částce a datum nehraje roli, rozhoduje jen kalendářní (účetní) rok.
můžete si totiž uplatnit do nákladů i jakoukoliv menší, než vynaloženou částku…
A když neseženete tolik dokladu, tak aspoň podstatně snížit této, co vám berní může doměřit… jo jasně oni budou řešit nějaké 100 Kč :-))
Ps: prosím příklad s masem za 150.000 Kč z makra (který si podnikatelka NEdala do nákladů) už sem netahejte, protože tam šlo spíše o to, že si ho nedala do příjmů (maso takového objemu prý nemohla sníst :-)
Vložila: Vložil radka2222 (bez ověření), 2. Červenec 2021 – 12:28 „to si jako myslíte, že berňák vám uzná „svědecky“ prokázané výdaje?“
odpověd:FÚ uzná na základě svědectví, že pro: „úklid čistící prostředek uklízející používal a vodu ohřívat musel u sebe v bytě“. Rozumíme si?
Vložila: Vložil radka2222 (bez ověření), 2. Červenec 2021 – 12:28 taky dost naivní představa, že zpětně seženete paragony na čistící prostředky v přesně zaúčtované částce a datu.
odpověd: Proč by museli být doklady na čistící prostředky v přesně zaúčtováné částce a datu? Myslíte vždy pro daný měsíc úklidu na přesně 400,–Kč? Můžou být předloženy (vystaveny) klidně za pololetí nebo jednou ročně a výdajová částka za čistící prostředky může být stejná či vyšší. Přeji pěkný den.
Anebo klidně nižší A pak můžou berní darmojedi doměřit jenom ten rozdíl co bude chybět…
Tak to malých částkách by ani žádné penále či úroky nevyšlo…
Vidím, že tazateli na jednoduchou otázku nikdo neporadil. Takže se pokusím já.
Pojem OBZP není definován v žádnem celostátně účinném právním předpisu. Nejčastěji se za OBZP označuje osoba podle § 5 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb. o zdravotním pojištění. Ze zákona citovat nebudu, protože by to byla naprosto nepřehledná směsice podmínek, pravidel a výjimek z těchto pravidel. Prase aby se v tom vyznalo.
Všeobecná zdravotní pojišťovna k tomu uvádí na svých stránkách „lidsky srozumitelnou“ informaci o pojmu OBZP:
Kdo je OBZP Osobou bez zdanitelných příjmů, která je povinna si platit sama zdravotní pojištění v zákonem stanovené výši, se stává ten, kdo po celý kalendářní měsíc nemá příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti a není za něj plátcem pojistného stát. Do kategorie OBZP se zařadí např.:
|
Justitianus
Vážená „Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Červen 2021 – 12:25“. Tazatel se neptá jestli je částka 600,–Kč za ohřev vody, čistící prostředky apod. adekvátní k počtu bytových jednotek v jejich domě. Tazatel se ptá na to jakou uzavřít smlouvu. Mimochodem v našem domě máme také v nákladech za úklid částku za ohřev, čistící prostředky apod. rozlišenu. Takové rozdělení příjmu za úklid se může hodit jak uklízejícímu tak v rozlišení výdajů pro SVJ. Pěkný den.
1/ wikipedia.org
Osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), je osoba, která není zaměstnancem, nemá příjmy ze samostatné výdělečné činnosti (t.j. není OSVČ) ani za ni neplatí pojištění stát (student, důchodce, rodiče na mateřské nebo rodičovské, nezaměstnaný na ÚP apod.).
Nejčastěji jsou OBZP:
- žena v domácnosti, která celodenně nepečuje o …, nepobírá důchod … ani není v evidenci ÚP apod.,
- osoba studující i po dovršení 26 let,
- nezaměstnaná osoba neevidovaná ÚP,
- osoba na DoPP, s výdělkem < 10.001 Kč / měs (t.j. bez účasti na nemocenském pojištění)
- osoba s příjmy z nájmů svých nemovitostí
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
2/ POKUD JDE O PRACOVNÍ SMLOUVY TAK DLE MNE PŘIPADÁ V ÚVAHU JEN DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE A DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI. SMLOUVA O DÍLO ASI NIKOLI
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
3/ www.finance.cz/…edeni-prace/
Pro odvod sociálního a zdravotního pojištění platí v případě DoPP pravidlo, do výdělku 10 000 Kč / měsíc neodvádí odvody zaměstnanec ani zaměstnavatel.
Pokud výdělek u DoPP nepřesáhne 10 000 Kč, tak sociální a zdravotní pojištění neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel. To jest při hrubé mzdě 10 001 Kč / měs se již sociální i zdravotní pojištění platí.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
4/ muj-pravnik.cz/dohoda-o-pracovni-cinnosti/
Zdravotní a sociální pojištění u DoPČ
V případě, že hrubá odměna z DoPČ je < 3.500 Kč, neodvádí se z ní zdravotní pojištění.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
5/ www.pracomat.cz/…innosti.html
Dohoda o pracovní činnosti (DoPČ) a odvody
Pokud jde odvody na sociální a zdrav. pojištění, … v případě, že je příjem nižší než 3 500 Kč, sociální ani zdravotní pojištění se neplatí.
Podmínky pracovněprávního vztahu a uzavírání dohod upravuje zákoník práce. V případě, že zaměstnavatel má zaměstnance pouze na DPP (nepřekročí VZ 10 000 Kč), hradí minimální čtvrtletní pojistné ve výši 100 Kč (neomezený počet DPP). Pokud zaměstnanec na DPP vstoupí do odvodu sociálního pojištění, musí být prováděn výpočet zákonného pojištění shodně s postupem dle §12 odst. 2 vyhlášky č. 125/1993 Sb., v platném znění.
Poslední komentáře