Vložil Justitianus, 30. Červen 2021 - 21:27

Vidím, že tazateli na jednoduchou otázku nikdo neporadil. Takže se pokusím já.

Pojem OBZP není definován v žádnem celostátně účinném právním předpisu. Nejčastěji se za OBZP označuje osoba podle § 5 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb. o zdravotním pojištění. Ze zákona citovat nebudu, protože by to byla naprosto nepřehledná směsice podmínek, pravidel a výjimek z těchto pravidel. Prase aby se v tom vyznalo.

Všeobecná zdravotní pojišťovna k tomu uvádí na svých stránkách „lidsky srozumitelnou“ informaci o pojmu OBZP:

Kdo je OBZP
Osobou bez zdanitelných příjmů, která je povinna si platit sama zdravotní pojištění v zákonem stanovené výši, se stává ten, kdo po celý kalendářní měsíc nemá příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti a není za něj plátcem pojistného stát. Do kategorie OBZP se zařadí např.:
  • pojištěnec, který má jen takové příjmy, které nepodléhají dani z příjmů (např. příjem na základě dohody o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně, nebo příjem z dohody o pracovní činnosti, který nedosáhne v kalendářním měsíci výše 3 500 Kč)
  • pojištěnec, který má jen takové příjmy, které jsou zdaňovány jen podle § 8 (příjmy z kapitálového majetku), § 9 (příjmy z nájmu) nebo § 10 (ostatní příjmy, např. z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, příjmy z převodu nemovité věci atd.) zákona o daních z příjmů
https://www.vzp.cz/…/kdo-je-obzp (navštíveno 2021–06–30)

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.