Štěnice a podíl na nákladech...

Vložil Karolina (bez ověření), 29. Leden 2021 - 6:46 ::

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat diskutujících na radu: v našem 3-vchodovém domě jsme měli minulý rok v krajním vchodu štěnice v několika konkrétních bytech a asociálními typy bydlících. Zda to jsou přímo vlastníci nebo nájemníci nevím. Když byla nákaza zjištěna, oznámil výbor, že kdo má štěnice ať otevře byt a bude provedeno zjištění a případná deratizace. Deratizace byla v bytech okolo bytů, kde se štěnice našly provedena preventivně také. Myslím ale, že byl z prevence deratizován celý vchod. Ve vedlejších vchodech nejen nikdo nic nehlásil – takže tam evidentně nebyly ani zjištěny ani deratizovány. To bylo v srpnu 2020.

Ptala jsem se výboru, jak bude náklad na štěnice hrazen. Výbor má za to, že není jiné cesty než ho zaplatit z příspěvků na správu domu.

Ptám se tedy, má se tedy deratizace provedená jen v některých bytech zaplatit z příspěvků na správu domu nebo jde o náklad na úklid dle zákona o službách? A v tomto případě zcela individuální – ano je možné, že někteří špinavci způsobili štěnicové zamoření a někteří jejich sousedé na to také doplatili. Je ale správné aby služba prováděná individuálně jen v bytech kde se ty štěnice odstraňovaly, byla placena z příspěvků na správu?

Jde o to, že takováto speciální služba by měla být vyúčtována individuálně pachatelům – to nejde, protože je obtížné je určit. Tak tedy postiženým – to jsou ti, u nichž se štěnice objevily bez ohledu na jejich zavinění (které nelze prokázat ani vyvrátit (snad jen v případě prokázané dlouhodobého neužívání bytu)).

Jde o to, že štěnicové zamoření se u nás opakuje každoročně – když už se ale platí z příspěvků na správu, měla by být na vyúčtování služeb a rozúčtována kritériem na rozúčtování úklidu. Rozúčtování podle podílů (zamoření je vždy v jednom a témž vchodu a v týchž 8–9 bytech) je zcela nespravedlivé, protože jsou to malé byty a problémy s čistotou tedy za tyto platí rozměrově velké byty ve vedlejších vchodech, které se na zamoření nijak nepodílely.

Shrnuto: zajímá mne tedy, zda příkladně „deratizace štěnic“, „sypání myškám“, „od-hnízdování rohů oken“, „odstranění grafiti z vnější stěny baráku“, „náklad na přistavení kontejneru na odpad ze společných prostorů“ … jsou nákladem, který musí být službou ÚKLIDU, která musí být bez rozúčtována dle zákona o službách (a musí být na vyúčtováních služeb ať již jakýmkoli kritériem rozúčtována), nebo má jít o náklad placený z příspěvků na správu? Když to zůstane i nadále hrazeno příspěvky na správu – málokdo bude chtít problém řešit, přitom problémem není hygiena sama, ale náklad ve výši 100–140.000 ročně nutný k sanaci a k pomoci některým vlastníkům / nájemníkům / podnájemníkům, kteří svým asociálním způsobem života způsobují. A to nemluvím a 3-bytech vlastněných městem, kdy se začíná jejich správce ozývat, že tyto náklady nebude město platit, protože v jiných domech kde vlastní celý dům problém řeší nejprve domluvou a poté neobnovením nájemní smlouvy, která je vždy na rok. To my v SVJ asi aplikovat nemůžeme.

Děkuji za názory

  • desinsekce

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 29. Leden 2021 - 9:15

Karolino, co jsou služby spojené s užíváním bytů určuje buď prohlášení, nebo stanovy SVJ, nebo usnesení shromáždění. Nic jiného není možné pod služby podřadit.

Justitianus

Vložil MartinII, 29. Leden 2021 - 13:58

Pane Justitiane, dávám vám plus (+). Chtěl jsem najít na webu znění toho co prý řekl jeden klasik-filosof o možnosti vyjádřit svobodně svůj názor (nejsme v totalitě, kde se odlišný názor tvrdě potíral, zda mínusuje až do zbělení).

Našel jsem ale na csfd.cz (či fdb.cz) komentář k filmu Hostinec u Kamenného mostu (nedávno v TV), kde paní Dynderová (v podání skvělé R. Šlemrové) říká „Vyslovil jste odvážnou myšlenku pane Kebrle. Nesouhlasím, ale budu s vámi diskutovat, jen co složím prádlo“).

Až na to, že já s vámi většinou souhlasím. To, že soudy mívají jiný názor (ponejvíce na otázku „fond oprav“ co zahrnuje a zda se vyúčtovává) je věc jiná.

Štvou mne a)vlastníci, kteří chtějí zázračnou radu a nepřečtou si NOZ, stanovy, prohlášení vlastníka, a na schůzi jsou zticha aby nebyli „za kverulanty“ a aby nezdržovali ty co spěchají domů (kdyby byli všichni furt zticha, tak je „17.11“ běžné datum), b)přispívatelé, kteří „mínusují“ a lepší radu nedají protože ji neznají

Vložil Vlastnice (bez ověření), 29. Leden 2021 - 10:34

„co jsou služby spojené s užíváním bytů určuje buď prohlášení, nebo stanovy SVJ, nebo usnesení shromáždění. Nic jiného není možné pod služby podřadit.“ (Vložil Justitianus, 29. Leden 2021 – 9:15)

Paní Karolino,

než se začnete řídit shora uvedenou radou pana Justitiana, přečtěte si raději zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.

Vložil Justitianus, 29. Leden 2021 - 12:23

Paní Karolino,

Vlastnice (bez ověření) nezná právní úpravu, a přesto se snaží zbytečně „radit“. Pokud byste si měla přečíst některý zákon, nebyl by to 67/2013, nýbrž zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Podle § 1208 tohoto zákona platí, že do působnosti shromáždění patří schválení druhu služeb a způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky.

Službu „desinsekce“ či „deratizace“ tedy můžete zařadit mezi služby spojené s užíváním bytů buď změnou prohlášení, nebo změnou stanov, nebo usnesením shromáždění.

Má předchozí odpověď byla tedy naprosto správná a souladná se zákonem. Vlastnici (bez ověření) můžete ignorovat; neví o čem píše.

Justitianus

Vložil MartinII, 29. Leden 2021 - 8:43

Dokáži sdělit svůj názor jen na část týkající se „Jde o to, že štěnicové zamoření se u nás opakuje každoročně –“

Na téma štěnic je zde (nejste první kdo zde tento problém např. od r. 2008 řeší, a není nutné zakládat další vlákno !!!) a na webu „háfo“ materiálu.

Štěnice by měly být zlikvidovány „dočista,“. Nevíme, zda byla provedena desinsekce všech prostor, i těch společných. Možná někde přežívají ve sklepě v odložených křeslech a pod.

www.jaksezbavitstenic.cz www.jaksezbavitstenic.cz/…h-zakazniku/

Jak Poznáte, že máte doma štěnice? Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, na matraci, pod prostěradlem, … Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci.

Nejčastější místa úkrytů štěnic v bytech záhyby povlečení matrace, čalounění – ve švech konstrukce postelí, sedacích souprav, křesel – štěrbiny, díry nábytek – štěrbiny, díry, zásuvky stolu zdivo – praskliny, štěrbiny, díry po hmoždinkách apod. obložení zdí a stropu, odchlípnuté tapety rámy obrazu a zrcadel, plakáty na zdech, poličky na zdech podlahové lišty, okraje koberců knihy, telefonní seznamy apod. – mezi stránkami, ve hřbetu průchody teplovodních a elektrických rozvodů, zásuvky, lišty el. rozvodů mezi prádlem a oblečením v pelíšcích domácích zvířat

Jak vás štěnice v bytě najde? Pro štěnice, které tráví většinu svého života v úkrytech, je životně důležitá lokalizace hostitele. Člověka dokáží lokalizovat na vzdálenost cca 1,5 m. Podnětem je teplota kůže, kairomony a CO2. Tepelné sensory umístěné na tykadlech rozeznají teplotní rozdíly 1 – 2°C. Krev sají v noci, ve dne jsou v úkrytech. Při velmi vysokém stupni zamoření jsou však i přes den na volně přístupných místech (stěny, nábytek, rámy oken apod.). Štěnice není světloplachá – nevadí jí běžné denní světlo, ani běžné umělé osvětlení. Bodají hlavně na odhalených (nepřikrytých) částech těla; pod peřinou nebo pod oděvem zpravidla ne. Při vpichu vstříkne do rány anestetikum, takže kousnutí nebolí; zánět (zarudnutí a svědivost) se objeví až později. Uvádí se, že pokud člověk nikdy dříve nepřišel se štěnicemi do kontaktu (nebyl pokousán), objeví se mu první reakce až po týdnu po pokousání. Poté se objevuje cca po osmi hodinách od pokousání. Některým lidem dokonce i po pokousání na kůži nevzniká žádné viditelné zarudnutí. Mylně se pak tyto lidé domnívají, že na ně „štěnice nejdou“. Opak je ale pravdou.

Jak se štěnic zbavit? Zbavit se štěnic není žádná legrace. Nejlepší je hubit štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle štěnici necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně. Štěnice je pouze 1–6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol.

www.portalsvj.cz/…-vam-nepatri Kolik stojí vyhubení štěnic, které Vám nepatří… Vložil Pub (bez ověření), 17. Září 2014 – 1:20

www.portalsvj.cz/…se/stenice-2 Štěnice Vložil Elinka, 16. Duben 2017 – 17:57 :: Ostatní Dobrý den, v našem domě (12 pater) se vyskytl výskyt štěnic. Deratizační služba zjistila ohnisko výskytu v jednom bytě v 10. patře. K množení štěnic docházelo již delší dobu, v bytě žijí staří manželé, mysleli si že to jsou jen broučci, které zabíjeli jen jako „komáry“.

www.portalsvj.cz/…se/stenice-0 Štěnice Vložil Anonymous, 15. Září 2008 – 23:18 :: Ostatní

http://www.portalsvj.cz/diskuse/stenice Štěnice Vložil Anonymous, 4. Září 2007 – 23:38 :: Ostatní zkušenosti s firmami

www.portalsvj.cz/…se/stenice-1 Štěnice Vložil Anonymous, 29. Červenec 2010 – 12:30

www.portalsvj.cz/…-naklady-svj Hubení stěnic v bytě vlastníka, na náklady SVJ. Vložil JaVa, 24. Únor 2018 – 16:37

www.portalsvj.cz/…-stanovy-svj Štěnice v domě a nové stanovy SVJ Vložil TuL (bez ověření), 14. Říjen 2015 – 11:33 :: Ostatní

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".