spoluvlastnictví zahrady - nájemník
Dobrý den, dům o 3 bytových jednotkách a spoluvlastnictví společných částí – zahrada, půda. Vlastník jedné bytové jednotky tuto jednotku pronajímá. Má nájemník právo užívat rovněž zahradu a půdu nebo pouze části domu přímo náležící k bytu – chodby, sklep apod.? Mohou ostatní spoluvlastníci s užíváním zahrady nájemníkem nesouhlasit? Pokud ano, lze tento nesouhlas většinou přehlasovat? Můj podíl je třetinový, čili by přehlasovat šel. Děkuji. Pavel
„Má nájemník právo užívat rovněž zahradu a půdu nebo pouze části domu přímo náležící k bytu – chodby, sklep apod.?“ (Vložil Anonymous, 15. Květen 2021 – 15:48)
Nájemce může užívat věc, kterou má v nájmu, za podmínek uvedených v nájemní smlouvě a v platné právní úpravě. Z dotazu ovšem není zřejmé, zda nájemce má platně v nájmu zahradu a půdu, tj. zda platně uzavřel nájemní smlouvu s vlastníkem zahrady a půdy, ani zda zahrada a půda je součástí jednotky. Pokud ano, pak tyto věci může užívat.
Zahrada součástí jednotky není. Je to společný prostor ve spoluvlastnictví majitelů. V nájemní smlouvě nemá, ale majitel by to tam nájemníkům dal. Otázka zní, zda s tím musí souhlasit všichni spoluvlastníci zahrady. Nebo tedy aspoň většina, dle prohlášení vlastníka rozhoduje většina.
Představa nájemníka o zahradě – kuřárna, venčení psů, párty. Naše představa – malé děti na trávě, čisto a klid, drobné pěstování.
můžu mít dotaz? proč by byl zájem bránit v užívání půdy a zahrady? zahradu užíváte všichni celou, nebo jste domluveni a každý si obhospodařuje odpovídající část? kdo zahradu udržuje? to budou vlastníci bránit nájemníkovi zahradu užívat, a udržovat ji bude jezdit vlastník? nějak mě ty žabomyší války nejsou jasný. pokud nájemník řádně užívá to, co by užíval pronajímatel, proč ty obstrukce?
Pozor! Varování! Radka2222 zde napsala naprostý nesmysl. Plete si byt se společnou částí domu. Co napsala o nájemní smlouvě je taky nesprávné. Zmiňuje jakési neurčité „soudy“, ale vůbec netuší o jaký spor šlo. Bláboly nebrat!
Práva ke společné věci náležejí spoluvlastníkům. Spoluvlastníci rozhodují většinou, počítanou podle podílů.
- Vlastník bytové jednotky může sám pronajmout svou jednotku, protože je jejím jediným vlastníkem.
- Nemůže však pronajmout společnou zahradu, na které má pouze podíl jako jeden z více spoluvlastníků. S pronájmem by museli souhlasit ostatní spoluvlastníci, a to většinou počítanou podle jejich podílů. Ostatně šlo by o jinou smlouvu, odlišnou od nájemní smlouvy k bytu.
Totéž by platilo, kdyby se mělo jednat o bezúplatné užívání zahrady jinou osobou než spoluvlastníkem. Nájemce má oprávnění, které se odvozuje pouze z nájemní smlouvy k bytu. Byt se skládá z místností. Zahrada však není ani místnost, ani součást bytu.
Pro úplnost dodávám, že jinak by se věc posuzovala, pokud by šlo o společnou věc vyčleněnou jednomu ze spoluvlastníků k výlučnému užívání (v prohlášení). Mohlo by se jednat např. o vyhrazené stání ve společné garáži, nebo konkrétní sklepní kóje přináležející k bytu, sklepní místnost, případně část parcely (zaměřená a v terénu vyznačená) kterou (podle dohody) výlučně užívá jeden konkrétní spoluvlastník. V takových případech může spoluvlastník přenechat své výlučné užívací právo jiné osobě i bez souhlasu ostatních spoluvlastníků.
Justitianus
si vlastník ve smlouvě nevymíní zákaz užívání zahrady a půdy, může je nájemník samozřejmě užívat v rozsahu, v jakém je oprávněn vlastník. každý má právo svůj majetek pronajmout, takže nelze zakázat, bylo by to protiprávní. (už to jedno svj zkoušelo s parkovacími místy a narazilo u soudů).
Poslední komentáře