společné prostory SVJ
Dobrý den všem, před časem jsem se stal předsedou SVJ a teď se začínám prokousávat Prohlášením vlastníka jednotek našeho SVJ. Objevil jsem pár nejasností.
- několik vlastníků si zazdilo své balkony, tzn teď z toho mají další místnost svých bytů. Prostor je v prohlášení uváděn jako společný prostor (balkony), z kterého neplatíme do FO. Mělo by se kvůli této změně přistoupit ke změně prohlášení vlastníka jednotek (je to povinnost nebo záleží na našem rozhodnutí)? Nechci, aby mne pak někdo žaloval, že jsem nezařadil zazděné balkony do plochy bytu a tak se vyhýbal platbám do FO
- Před x lety se 2 byty dělily o společnou chodbičku (dle Prohlášení společná pro tyto 2 byty) a záchod. Poté, co si každý z nich zřídil vlastní WC, společná část byla zbytečností a tak si 1 byt tuto chodbičku připojil ke svému bytu. Menší část této chodby ale nadále slouží jako společná chodba pro vstup do těchto 2 bytů. Měla by se zahrnout do plochy bytu, který si ji připojil, jen skutečně připojená část chodby a zbylá menší část sloužící ke vstupu (taková předsíň pro oba byty) by měla zůstat jako společný prostor (ptám se kvůli platbám za plochu do FO)?
- 2 byty si balkony ponechaly, tyto balkony jsou i nadále společným prostorem a tudíž se z toho nebude platit do FO. Lze z FO hradit renovaci těchto balkonů? (zábradlí, podlahová krytina, trámek nesoucí střechu?
- Několik bytů mají do podlahové plochy počítané i plochy vlastních (osobní vlastnictví) sklepů a tudíž platí do FO. Ostatní mají jen právo k užívání vyčleněných sklepních kojí, které jsou vedeny jako společné prostory, tudíž neplatí do FO. Sklepní koje ale v našem případě jsou normální zděné místnosti s dveřmi, tudíž sklepy, jen je nemají tyto byty v osobním vlastnictví, ale jde o společné prostory. Vlastníci sklepů platí i za plochu sklepu do FO, z kterého se bude hradit oprava zbylých částí společných sklepních prostor? A sklepní prostory v osobním vlastnictví si musí opravit vlastník na své náklady? Přijde mi nelogické, aby někdo vlastnil sklep a platil tak do FO a opravoval si za své a ostatní neplatili za sklep nic a nechali si hradit opravu z FO. Jak se toto řeší?
Děkuji za informace
Nabber
Jedná se o stav, ke kterému jste přišel jako slepý k houslím. Nebyl jste to Vy kdo jim povolil tyto úpravy ani se neuskutečnily v době Vaší funkce. Tedy tato skutečnost by se měla objevit v zápise nejbližšího shromáždění s tím, že vlastníci mohou hlasovat zda něco na tomto stavu chtějí změnit s tím, že je to bude stát nemalé peníze na právních službách a poplatcích státním institucím. Můžete ovšem vyzvat usurpátory společného prostoru aby Vám předložili doklad, že se jedná o schválenou věc. Ne stavební povolení, ale smlouvu o výstavbě podepsanou všemi vlastníky. A pokud tak neučiní můžete je prokazatelným způsobem vyzvat aby neoprávněné zásahy uvedli do původního stavu. Samozřejmě se nebude nic dít a Vy na dalším shromážděním vyzvete ostatní vlastníky aby Vám schválili finanční rámec pro soudní vymožení a na advokáty. Věřím, že snad všichni pochopí a budou akceptovat současný pokojný stav.
„několik vlastníků si zazdilo své balkony“, co získali zazděním balkonů? Nepletete si to s lodžií?
Dobrý den, nevím, zda je v tomto případě podstatné rozlišit, zda jde o balkon či lodžii. Zazděním balkonů (lodžií) získali uzavřenou místnost navíc k původním bytům. Jinak pokud si představíte při pohledu zvenku budovu s vnitřním rohem, tak v tomto rohu je vystrčená (lodžie, balkon, terasa) mimo obvodové stěny. Tím, že v nižších patrech si je zazdili, posunuly se obvodové stěny domu.
Lodžii chápu, že je ve tvaru U zapuštěna do domu. Tohle je ale vysunuto z domu mimo obvodovou stěnu. Jen to není na rovné stěně, ale ve vnitřním rohu písmena L, kdy obvodové stěny a okraj (lodžie, balkonu) tvoří čtverec, kde obvodové stěny dělají 2 úsečky a okraj (lodžie, balkonu) dělají také 2 úsečky. Jinak to má nad sebou stříšku, aby nepršelo přímo na podlahu.
Je to srozumitelné?
§ 1168
Odstranění vady prohlášení
(1) Vymezuje-li prohlášení jednotku neurčitým nebo nesprávným způsobem a neodstraní-li je původce prohlášení bez zbytečného odkladu poté, co ho na vadu upozornila osoba, která na tom má právní zájem, mohou vadu odstranit vlastníci dotčených jednotek společným prohlášením. Nedojde-li k tomu, rozhodne o odstranění vady soud na návrh osoby, která na tom má právní zájem.
§ 159
(1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
Dobrý den, JaVo, když se budu držet litery zákona, měla by tato změna být provedena v prohlášení vlastníků, čímž se zvětší plocha bytů, takže i změna v katastru nemovitostí a dotkne se to i fondu oprav. A dávám Vám za pravdu.
Mimo literu zákona, jen úvaha. Pokud se rozhodnu, že svůj balkon (lodžii – kdy ji mohu používat pouze já, protože vstup je z mého bytu) zazdím a změním si ji na svoji vnitřní místnost, tak je to jen moje rozhodnutí o využití dané plochy patřící k bytu. Takže pokud si ji někdo takto zazdí, je to jeho věc. (vyjmu otázku vzhledu fasády, kdy to je asi důvod, proč je vedena jako společný prostor ve výlučném užívání konkrétního vlastníka).
Další úvaha – uvažujme, že ostatní vlastníci souhlasili s touto změnou, že si dotyčný může tento prostor obezdít a vytvořit tak novou uzavřenou místnost bytu a je to všemi akceptováno. Jak potom přistupovat k placení do FO z této plochy? Dříve se neplatilo z této plochy do FO, ale opravovalo se ze společných. Po zazdění se v našem případě stále neplatí do FO, avšak již se neopravuje za společné (krom fasády).
Díky za Vaši úvahu(y) Nabber
Já osobně, se vždy snažím řídit tím ,co je uvedeno v příslušném zákoně.Na tzv.„lidovou tvořivost“, některých statutárních orgánů, jich už dost dojelo.A tím,že noví statutáři,strpí a neodstraní prohřešky „bývalého“ výboru SVJ,přejímají veškerou právní odpovědnost za tyto nedostatky na sebe.
Co si vyberete,je Vaše věc.
Přeji Vám hezký zbytek dne. JaVa
Načtěte si prohlášení vlastníka a co je na katastru. Některé stav.
úřady chtějí při zasklení lodžie žádost i souhlas ostatních
vlastníků (stavební úprava, vzhled domu, to si zjistěte). Pokud se
zazdívají, tak místo zábradlí. I když jsem viděl lodžii s běžným
dřevěným oknem. Lodžie pořád zůstává lodžií. Pokud si vlastníci
něco upravovali jak popisujete, měl být souhlas SÚ. Máme do plochy
i klasickou kóji, i když nemá být, sklep je společný.
Buď to tak necháte, nebo to budete řešit. Nejlépe vám poradí váš!
SÚ.
V OZ máte Odstranění vady prohlášení a Změnu.
zasklení balkonu je na stavební povolení, takze jste o tom museli vedet jako ucastnici rizeni.
Nejsou zaskleny ale zazdeny, jako dalsi mistnost bytů. Probehlo to nez jsem tam koupil byt, prohlaseni ale zminuje u vsech bytu balkony, ktere tam jiz nejsou, jsou zazdeny. Tzn jen na papire toho prohlaseni.
Žalobou k soudu, protože to odporuje jak projektové dokumentaci, tak Prohlášení vlastníka.
Začne-li nový soused žalobou u soudu, postaví proti sobě velkou část sousedů a co tím získá? Vše se dá řešit podle § 1180, kde opravy společné části domu ve výlučném užívání vlastníka hradí výlučná uživatel. Vše v domě bych se snažil řešit rozumnou dohodou a jednáním tak, aby se zamezilo střetům v domě. Současný stav zavinil předchozí výbor a Vy budete v domě ten špatný, pokud to poženete k soudu s nejasným výsledkem sporu.
Poslední komentáře