společné prostory
Jeden z vlastníků jednotky si uzamknul dílnu a nechce ji zpřístupnit ostatním, kteří ji také chtějí využívat.Co s tím může SVJ dělat?Děkuji
Další problém s tím spojený je, že takováto dílna ve spol. prost. dost často ukrývá zakázané hořlaviny, a to je potom pro SVJ problém. Když se něco stane, nese plnou odpovědnost za škodu. A kdo platí náklady na el.energii a teplo, pokud tam je i radiátor? S každým, kdo tatko spol.prostory užívá uzavřete písemnou smlouvu, kde je jasně vymezen způsob užívání a vyčíslen poplatek za užívání.
Pokud je dilna spolecna a je uvedena v prohlaseni pak
- pokusit se o smirci jednani (k tomu si vzit nejlepe dva svedky) pokud nepomuze
- sdelit ustne, na nastenku, doporucene at odstranmi zamek do 30dni jinakt o pujde na jeho naklady a nenesete za jeho veci ulozene v dilne odpovednost. pokud ani to ne pak
- po 30dnech odvrtat a vlozku vymenit. Nechat vystavit delnikem fakturu a tu zaslat na dotycneho s zadosti o zaplaceni do 14dni. pokud nezaplati
- pravnika a vymahat. Jinak porusite radnou spravu veci cizich.
Samotné výhradní užívání společné místnosti není při spoluvlastnickém vztahu neobvyklé a není samo o sobě důvodem k tomu, aby členové výboru SVJ, vyzbrojeni páčidlem, vzali zákon do vlastních rukou. Ani skutečnost, že někteří jednotlivci mají na využívání společných místností jiný názor, je neopravňuje k partyzánským akcím.
Pokud dotyčnému vlastníkovi svědčí užívací právo k této místnosti jako k příslušenství bytu, vyražení dveří by bylo posuzováno jako porušení práva k obydlí. Příslušenství bytu požívá totiž stejnou právní ochranu jako byt sám. Možné sankce viz zákon č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník, § 178 Porušování domovní svobody. Při neoprávněném „vyražení dveří“ je sazba šest měsíců až tři léta.
Radím postupovat opatrně. Dříve, než přistoupíte k silovému řešení, doporučuji napřed zjistit, zda v Prohlášení vlastníka budovy nebo v usnesení shromáždění není stanoveno, kdo a jak užívá jednotlivé společné místnosti v domě. Dále je vhodné prokazatelně rozhodnout na shromáždění o způsobu využívání oné místnosti. Je-li o tom něco uvedeno v Prohlášení, jeho změna je možná tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů (§ 11 odst. 4 ZoVB).
lake
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda smlouvu o pronájmu společných prostor může sepsat výbor aniž by se o tom mluvilo či rozhodovalo na schůzi a vyjádřili se k tomu vlastníci? Děkuji za odpověď.
Poslední komentáře