Společenství vlastníků jednotek

Vložil Millada, 22. Duben 2012 - 17:08 ::

Dobrý den,před 14 dny byl náš dům rozdělen na bytové jednotky – šesti vlastníků a zapsán do katastru nemovitostí.Us­tavující schůze za přítomnosti notáře se musí zůčastnit všichni vlastníci?Máme problém s jedním z nás,který je nechodící.Pokud by stačila plná moc,musí být podpis vlastníka ověřen? Poraďte prosím jak postupovat.Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil alen (bez ověření), 17. Květen 2012 - 14:51

    Družstvo prodalo poslední byt, který vlastnilo v domě se třemi bytovými jednotkami. Vlastníci se nás teď ptají, jak mají postupovat ve společných věcech(voda, el., opravy, pojištění), dosud bylo vedeno všechno na družstvo. Co byste mi prosím doporučili, že svj nevzniká vím, jen se chci zeptat, jak tuto problematiku řešíte. Děkuji za odpověď.

    Vložil Millada, 24. Duben 2012 - 10:58

    Millada

    Vážený pane Neználku,děkuji za vyčerpávající odpověď.Ještě kdyby jste se náááhodou nechtěl přestěhovat do maličké podkrkonošské vesničky aby jste nám pomohl v té šlamastice ve které ještě budeme dlouho plavat.Toliko žert…Už teď jste mi hodně pomohl,přeji vám hezký den!

    Vložil Millada, 23. Duben 2012 - 16:32

    Millada

    V roce 1996 dům jako celek koupilo šest nájemníků od Obecního úřadu.Bydlíme v obci s cca 420 obyvateli­.Zkusili jsme si šetřit na opravy dohodou,ale nefungovalo to,vlastníci části domu spláceli svůj podíl formou nájmu 10 roků,přispívat do FO 200,–Kč se jim zdálo hodně.A dům vesele chátral.Po dlouhých tahanicích,kdy už jsme měli všechno připraveno k zápisu na katastr,to znamená dům rozdělený na byty se ukázalo,že jeden z nás má na svou část uvalenu exekuci.A zase jsme volali,psali,dom­louvali se s čertem ďáblem až se nám začátkem tohoto měsíce podařilo dotáhnout záležitost ke zdárnému konci.Hurá!!! A teď začíná další fáze a já se omlouvám za třeba ne zrovna vhodnou formulaci.Nejsem právník,ale právě proto se chci dozvědět víc: 1.S tím,že vlastníci chtějí založit SVJ musí souhlasit všichni? 2.Povinnost SVJ rozúčtovávat spotřebu studené vody je automaticky dána,nebo se můžeme rozhodnout jestli ano,nebo ne?To není jen rozpočítat spotřebu vody,ale i hlídat repasi a výměnu vodoměrů. 3.Je nutné vést podvojné účetnictví,když nemáme žádné příjmy?Topíme si každý sám svým kotlem na pevná paliva. 4.V současné době měníme krytinu na domě,protože už nám na půdu prosakovala voda.Na úhradu pokrývačských prací jsme si pět roků platili stavební spoření.Jeden vlastník řekl,že novou střechu nepotřebuje,protože bydlí v přízemí.Na jeho podíl jsme se museli složit.Jak z něj jeho podíl 54 tisíc dostat,poraďte! To je zatím všechno na co jsem si vzpoměla,budu vděčná za každou radu.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 23. Duben 2012 - 20:11

    …S tím,že vlastníci chtějí založit SVJ musí souhlasit všichni…

    • nemusí. SVJ vzniká ex lege nezávisle na chtění viz.§9/3 ZoVB

    …Povinnost SVJ rozúčtovávat spotřebu studené vody je automaticky dána,nebo se můžeme rozhodnout jestli ano,nebo ne…

    • no pravidla pro rozpočet by se měla stanovit. Pakliže je nestanovíte ani nezavedete vodoměry – budete hradit náklady dle §13/7 ZoVB tj. podle podílů. To jistě seznáte, že není to „pravý ořechový“.
    • a ano, to znamená každých 5-let hlídat zda jsou měřidla stále ověřená a lze je k rozpočtu nákladů používat.

    …Je nutné vést podvojné účetnictví,když nemáme žádné příjmy…

    • povinnost vedení podvojného účetnictví nemá souvislost s tím zda máte nebo nemáte příjmy

    …Jeden vlastník řekl,že novou střechu nepotřebuje,protože bydlí v přízemí…

    • klidně může bydlet i na Marsu. Jak si zde můžete nahledat zdejší Portáloví „zákono-vykladači“ („anonn“ …) jsou toho názoru že mezi činnosti spadající pod správu SVJ patří i vzetí si úvěru na SVJ – tedy za, který ex lege ručí všichni vlastníci. Jaký je správný postup je zde již také uvedeno. Hledejte heslo „úvěr“

    …Na jeho podíl jsme se museli složit.Jak z něj jeho podíl 54 tisíc …

    • pokud jste se o investiční akci právně správně usnesli pak je Vlastník povinnen svůj podíl složit „ASAP“. Pokud tak neučiní – je třeba jej vymáhat soudně. To je prostě cena každého jednoho vlastníka BJ za luxus bydlet v SVJ – tedy platit za „většinovým hlasováním“ usnesené investiční akce.

    Neználek

    Vložil Antianon (bez ověření), 23. Duben 2012 - 5:52

    Vaše sdělení je nejasné a to:

    Dříve jste neměli bytové jednotky ?

    Dům byl v jakém vlastníctví ? ( SVJ, SBD a nyní bude rozdělen na SVBJ) ?

    Společenství bude v podílovém vlastnictví " vůči domu,nebo bytových jednotek domu".

    Změnu musí podepsat Všichni budoucí vlastníci domu.

    Míša

    Vložil Anonymous007 (bez ověření), 23. Duben 2012 - 7:51

    Míšo, když píšete takovéto zmatené příspěvky, tak se nedivte, že Vám na ně výbor neodpovídá. Možná budete překvapen, ale SVJ domy nevlastní, takže se na to ptát, svědčí o Vaší nulové znalosti problematiky SVJ. O jaké změně proboha mluvíte? Konzumace návykových látek hned po ránu dělá divy!!

    Vložil lake, 22. Duben 2012 - 17:55

    Paní Milado,
    neexistuje nic takového jako "ustavující schůze", neboť SVJ již vzniklo ze zákona, má stanovy, má osoby plnící funkci výboru, má povinnost vést účetnictví. Není tedy co ustavovat. Na prvním shromáždění SVJ budete nejspíše volit statutární orgán a schvalovat vaše stanovy.

    Neexistuje právní důvod proč odmítat plnou moc z důvodu že podpis není ověřený. Nejste úřad abyste si kladli zbytečné podmínky. Občanský zákoník (který upravuje náležitosti plné moci), nestanoví podmínku ověření podpisu.

    Ve stanovách si případně můžete takovou podmínku zavést - ale rovnou píšu, že je to nesmysl který pouze zkomplikuje život vlastníků jednotek. Praktický význam to nemá žádný.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".