„Snění“ o příspěvku

Vložil Poznamka (bez ověření), 14. Březen 2016 - 3:24 ::

Vyhledal jsem slovo příspěvek v NOZ a zistil jsem, že v ekonomickém pojetí toto slovo ne vždy má stejný význam. V každém případě jde o to, že přispívatel poskyne finanční obnos příjemci s rozdílnou dispozicí jak může s příjmem naložit. 

  1. protiplnění nemá určenou hodnotu, tj. není specifikována velikost protiplnění, vymezuje se pouze účel vynaložení. Pořídí se za to něco, neví se za kolik a co (5 dkg štěstí pro děti z Afriky). 
  2. protiplnění má určenou předpokládanou hodnotu cenou příspěvku, tj. je specifikována velikost protiplnění, vymezuje se i přesně účel vynaložení. Pořídí se za to deklarované plnění, ale nestanoví se za kolik to bylo pořízeno (slib jedna koza, dodána jedna slepice pro děti z Afriky). 
  3. protiplnění má určenou předpokládanou hodnotu cenou příspěvku, tj. je specifikována velikost protiplnění, vymezuje se i přesně účel vynaložení. Pořídí se za to deklarované plnění a případ se vyútuje jako DOV obchodní případ a výsledek se vypořádá, tj. řeší se stav přeplatku nebo nedoplatku. (případ slib jedna koza, dodána jedna slepice pro děti z Afriky se řeší vratkou přeplatku nebo dohodou o jiném použití). 

Jsem toho názoru, že v případech a) b) kdy cena příspěvku je i zroveň měřítkem výkonu plnění je na místě účtovat příspěvek jako výnos, neboť příjemce jiné měřítko ani doklad o vlastním prospěchu pro poskytovatele nemá.
V třetím případě pro podobnost s DOV stavem by se mělo účtovat i podobně o případu, tj. o výnosu účtovat při vyměření výkonu dodávky a o příspěvku jako o finančním ekvivalentu této dodávky.
A co z toho pro SVJ. Vzhledem k tomu, že dle NOZ:
„§ 1180
(1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech.“

Problém je v tom, zda je definováno někde co naplňuje „správu domu“. Zda může být za příspěvek 5dkg štěstí pro blaho domu, nebo slepice místo kozy nebo je třeba spočítat vše přesně. Ale to je už otázka pro právníka.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 14. Březen 2016 - 14:32

    Co píšete o příspěvcích je zmatečné. Nikoliv snad kvůli Vám. Zmatek do věci vnesli – jako obvykle – naši zákonodárci. Používají pojem „příspěvek“, aniž by znali jeho různé obsahy a aniž by tento pojem v NOZ srozumitelně definovali.

    SVJ je právnická osoba, která vede účetnictví a je při tom povinna dodržovat zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, a také jeho prováděcí vyhlášku č. 504/2002 Sb.. A protože jde o peníze, je třeba začít pátrání právě zde.

    V položkách výkazu zisku a ztráty jsou příspěvky zatříděny takto:

    B. Výnosy
    I. Provozní dotace
    1. Provozní dotace
    II. Přijaté příspěvky
    2. Přijaté příspěvky zúčtované mezi organizačními složkami
    3. Přijaté příspěvky (dary)
    4. Přijaté členské příspěvky

    Definice všech tří pojmů je ve vyhlášce uvedena, a to takto:

    504/2002 Sb. § 27 Výnosy
    (2) Přijaté příspěvky zahrnují tyto položky:
    a) položka „B.II.2. Přijaté příspěvky zúčtované mezi organizačními složkami“ obsahuje příspěvky na provoz účetní jednotky v rámci hlavní činnosti vymezené příslušnou zřizovací nebo zakladatelskou listinou od vlastních organizačních složek, pokud jsou účetními jednotkami,
    b) položka „B.II.3. Přijaté příspěvky (dary)“ obsahuje dary na provozní činnost účetní jednotky, hodnotu bezúplatně nabytého dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku, pokud bezúplatně nabytý majetek není určen k plnění hlavní činnosti účetní jednotky,
    c) položka „B.II.4. Přijaté členské příspěvky“ obsahuje členské příspěvky podle statutu, stanov nebo jiných zřizovacích listin; v položce se uvádějí i příspěvky členů registrovaných církví a náboženských společností; neuvádějí se zde výnosy z kostelních sbírek pořádaných v rámci obřadů příslušné registrované církve a náboženské společnosti.

    Z uvedeného je zjevné, že pro SVJ nepřichází účetně vůbec v úvahu možnost a), to jest příspěvek přijatý od organizační složky, která je účetní jednotkou.

    Přichází v úvahu možnost b), tedy přijatý dar. Ovšem dary se vyznačují tím, že na jejich poskytnutí není právní nárok. SVJ by tedy mohlo přijímat dary (příspěvky) a účtovat o nich v této položce jedině pokud se dárce dobrovolně rozhodne k věnování daru (příspěvku), např. svému SVJ věnuje nějakou částku peněz, starší počítač, či kancelářskou židli.

    Zůstává možnost podle c), tedy přijaté členské příspěvky předepsané členům právnické osoby na základě stanov. Z uvedeného je zřejmé, že tyto příspěvky mohou obsahovat pouze částky určené k vlastní správě samotné právnické osoby. Podle § 1414 NOZ totiž platí, že právnická osoba nesmí smísit vlastní majetek s majetkem pod svou správou. Přijatý členský příspěvek na základě stanov nesmí tedy být zneužit na opravy či zhodnocení cizího majetku, který není ve vlastnictví SVJ.
    -------------------------------------------------------------------------

    Problém české legislativy je v tom, že ani tvůrci zákona, ani zákonodárce si nejsou vědomi toho, že některé jimi použité pojmy už mají své pevně dané označení v určité oblasti práva. Výraz „příspěvek“ má ještě i jiný význam, který není totožný s významem v oblastni daňové a účetní:

    Pojem „příspěvek“ může (mimo oblast daňovou a účetní) označovat dílčí (částečnou) platbu na jakýkoliv účel.

    Nepleťme si to prosím se splátkami: to jsou dílčí platby, které hradí jediná osoba postupně ve více samostatných úhradách.

    Příspěvek je platba, která zpravidla pokrývá pouze určitý díl z celkové potřebné částky. Pojem „příspěvek“ tedy v oblastni bytového práva vyjadřuje, že jde o vícezdrojové přispívání více osob na jediný (společný) účel.

    Proto se u plateb vlastníků jednotek na správu domu píše v ZoVB o přispívání na správu a o příspěvcích na správu. Žádný z nich nehradí totiž plnou částku, nýbrž pouze přispívá dílčí částkou (svým příspěvkem) ve výši jeho spoluvlastnického podílu.

    Takto chápaný pojem „příspěvek“ není totožný s pojmem „přispěvek“, jak je použit pro daňové a účetní účely ve vyhlášce č. 504/2001 Sb.

    lake

    Vložil Účetník (bez ověření), 16. Březen 2016 - 14:18

    Pojem „příspěvek“ může (mimo oblast daňovou a účetní) označovat dílčí (částečnou) platbu na jakýkoliv účel. Příspěvek je platba, která zpravidla pokrývá pouze určitý díl z celkové potřebné částky. Pojem „příspěvek“ tedy v oblastni bytového práva vyjadřuje, že jde o vícezdrojové přispívání více osob na jediný (společný) účel.“

    Lake, hezký výplod přímo z vaší hlavy. Kde jste k tomu přišel ?

    Vložil roztomily, 14. Březen 2016 - 15:35

    Zajímavý pohled lakeho kam zařadit příspěvek do výsledovky. Přečíst si název oddílu výsledovky a pak v zákonech hledat definici daného názvu mi přijde jako neefektivní řešení. Účetní dohledají svůj účetní případ v knize účetních souvztažnosti, tam zjistí na který účet zaúčtování provedou a pak se jednoduše podívají do kterého oddílů výsledovky daný účet patří. Snažit se dle napisu oddílu výsledovky dohledávat v zákonech co tam patří mi přijde jako mrhání časem.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".