Smíšené vlastnictví bytových jednotek v domě bez SVJ a správa domu družstvem
Zakoupil jsem byt v panelovém domě v osobním vlastnictví, jsem uvedený jakožto vlastník na katastrálním úřadu této jednotky a podílu na společných prostorech. Zjistil jsem, že v domě neexistuje SVJ, přestože je tvořen většinou jednotek v osobním vlastnictví jednotlivých vlastníků, zároveň však několik bytů je ve vlastnictví družstva. V době minulé byl dům tvořen družstevními byty a ty byly převedeny do osobních vlastnictví, já jsem však již kupoval od přímého majitele. Družstvo nadále vykonává úlohu správce objektu a tím pádem je pro mě partnerem pro účtování výdajů souvisejících s užívání bytu. Byl jsem se tudíž přihlásit u správce (družstva)a byl mi představen poplatek za změnu evidence vlastníka ve výši 2100, dále jsem byl informován, že mi jakžto nečlenovi družstva bude měsíčně účtován poplatek za správu ve výši přes 300 Kč, což je téměř 3× více, než ostatním vlastníkům byt. jednotek v osobním vlastnictví, ti jsou však prý členy družstva. Vzhledem k neexistenci SVJ prosím o zpřesnění mé právní pozice a situace ve vztahu k družstvu, které je zároveň správcovskou a účetní organizací. Proč vlastně družstvo neiniciuje vznik SVJ, v němž by mělo podíl? Děkuji za názor. Bedřich Zitko
Dobrý den, nejdříve bych zažádala příslušný katastr nemovitostí o písemnou informaci, zda v domě, kde jste koupil byt do osobního vlastnictví (OV), nevzniklo svj. Podle dřívějšího ZoVB (zákona o vlastnictví bytů) svj vzniklo teprve tehdy, až byly převedeny do OV byty, jejichž součet ploch bytů činil více jak 75% plochy všech bytů domě. Následně došlo ke změně-dodatku ZoVB, kde automaticky vzniklo svj ze zákona tehdy, když v domě byli zapsání tři různí vlastníci, t.j. zápisem třetího vlastníka bytu (nebo nebytové jednotky) v domě. JInak je to ale v případě, kdy byty v domě jsou převáděny dle NOZ. Proto nejdříve doporučuji dojít pro informaci na katastr-podat písemnou žádost (tiskopis je k dispozici na katastru), zda v domě již dle katastru nemovitostí nevzniklo svj ze zákona. To, že svj event. není zapsáno v rejstříku, je věc jiná. Musíte proto zjistit, zda svj nevzniklo již ze zákona. Jinak opravdu Vaší povinností je oznámit správci (pokud vzniklo svj, tak správcem je svj), že jste nabyl bytovou nebo nebytovou jednotku do vlastnictví a oznámit počet osob, které budou bytovou jednotku užívat. Ohlášení správci o vlastnictví jednotky nemůže být zpoplatněno – ohlášení je jen Vaše povinnost ze zákona. Také nedoporučuji, abyste event. přistoupil na to, že budete nejen vlastník jednotky ale i člen družstva, t.j. morálně Vás dotlačí, abyste si podal přihlášku do družstva – to potom budete platit každoroční příspěvky družstvu a ručit svým majetkem za hospodaření družstva – tak to opravdu nedělejte. Hezký den B.
Osobní vlastnictví neexistuje čtvrt století.
Pletete si § 9/3 a § 9/4 ZoVB.
Za hospodaření družstva se neručí, pouze eventuálně existuje uhrazovací povinnost podle § 587 a násl. ZOK, ale to je spíše rarita. Ručí se za veškeré závazky SVJ. To je nebetyčný rozdíl.
Vážený pane, nic si nepletu a je vidět, že jste mimo mísu a raritou jste Vy. Byl jste někdy platným statutárem v bytovém družstu? Znáte ZoVB a souvislosti s NOZ? Podílel, jste se na převodech bytu z družstva do osobního vlastnictví apod? Zřejmě ne, jinak byste takto neblábolil.
Paní Božko,
1)na mé argumenty podpořené paragrafy jste nedokázala odpovědět, takže mám pravdu
2)jsem statutárem v bytovém družstvu
3)snažím se pochopit souvislosti ZoVB a NOZ, zejména z literatury a judikatury. Nejsem tak ješitný abych tvrdil, že souvislosti ZoVB a NOZ ZNÁM, ale stále studuji
4)na převodech bytu z družstva do osobního vlastnictví jsem se nepodílel, protože OSOBNÍ vlastnictví již čtvrt století neexistuje. Můžete citovat platný zákon, který obsahuje pojem OSOBNÍ vlastnictví?
5)neblábolím, uvádím paragrafy. Jsou tu jiní, co bez znalosti základních ustanovení zákonů blábolí.
Opravdu se Vás nechci dotknout ale nemáte pravdu a píšete zde naprosto zavádějící informace. Pokud si myslíte, že uvedením paragrafů dokazujete svou pravdu, tak se opět mýlíte. Byty před rokem 2014, před platností NOZ byly převáděny podle jiných pravidel (nechci už Vám uvádět ZoVB, protože to působí jak červená barva na krocana) a to jsem se pokoušela na konkrétní dotaz odpovědět a navést dotazujícího ke způsobu, jak se dobrat základních informací o jeho bytové jednotce, kterou, jak uvádí, dostal-koupil do osobního vlastnictví. Mnoho družstevních záložen zkrachovalo (přišly o své úspory družstevníci) a stejným způsobem může zkrachovat bytové družstvo (špatnými smlouvami apod.) a družstevníci potom mohou přijít o družstevní byty (byty vlastní družstvo a ne jednotliví vlastníci), což se u svj takřka nemůže stát, protože tam každý vlastník jednotky je samostatně zapsán v katastru nemovitostí.
Jinak další vysvětlování považuji za zbytečné, protože jako statutár začínáte se ve své problematice bytového družstva teprve orientovat.
Dodatečné řešení vyžaduje osobní iniciativu a čas. Na katastrálním úřadu je třeba podat formalizovanou žádost o sdělení data vzniku SVJ (jakmile byl převeden byt třetímu odlišnému vlastníku). Dále svolat vlastníky, zvolit si předsedu nebo výbor a změnit stanovy podle platného občanského zákoníku a tyto skutečnosti oznámit krajskému soudu se žádostí o zápis do rejstříku společenství. Pokud dokážete SBD přehlasovat můžete si změnit správce nebo uzavřít se stávajícím novou mandátní smlouvu o správě domu. SVJ je m.j. povinno vést účetnictví a zodpovídá za jeho kvalitu i když ho samo neprovádí. Je velmi žádoucí mít svůj účet a všechny dlouhodobé zálohy na opravy si držet pod vlastní kontrolou a externě platit jen služby. Váš osobní vztah vůči správci je nulový. Povinoost oznámit změnu vlastníka máte jen k SVJ. Ovšem laxní přístup vlastníků, dnes včetně Vašeho, kdy jste nebyli schopni zvolit si statutára a stanovy (platí pro Vás sice vzorové, ale ty měly být k 1.1.2017 aktualizovány) způsobuje samovládu správce bez kontroly. Buď to vezmete do svých rukou nebo plaťte co Vám jiní předloží.
Doporučuji Vám nejprve pročíst všechny příspěvky,které jsou o vzniku SVJ dle( z.č.72/1994 Sb.,) nebo založení (z.č. 89/2012 Sb.,)na tomto webu uvedeny.Je jich zde spousta.Pak budete určitě vědět,jaký postup zvolit pro Vaše další kroky.
Např.: http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#…
http://www.portalsvj.cz/…o-vyvoji-svj#…
JaVa
Podle zákona nový vlastník bytu má povinnost oznámit nabytí jednotky svj. SVJ neexistuje, oznamte nabytí jednotky správci, družstvu. Družstvo má povinnost nového vlastníka zaregistrovat. Nemusíte tedy za registraci nic platit, protože jsou správcem domu a tuto povinnost mají ze zákona. Bude to boj, závisí od vás jak to zvládnete, družstvo bude chtít peníze, peníze. Komunikujte s družstvem pouze dopisy s dodejkou, vám radím.
Staňte se tahounem a dotáhněte všechny náležitosti se vznikem a zapsání SVJ do OR do konce. Ostatním vlastníkům se líbí , že platí poplatek za správu 300 Kč/ jednotku ? Toto je dle mého názoru v rozporu s legislativou.. z každé jednotky se má platit stejně. Ještě byste měl napsat , jaký podíl na společných prostorách vlastní vlastníci (nedružstevníci) a jaký podíl vlastní družstvo a jestli před platností do 31.12.2013 již ve vašem domě vzniklo SVJ ze zákona…tudíž , zda před tímto datem byly v domě minimálně 3 vlastníci… Jiná situace řešení bude , pokud vlastníci vlastní min 3/4 podíl , družstvo zbytek a SVJ vzniklo již dávno ze zákona a jiná situace , pokud SVJ ze zákona nevzniklo a podíl družstva je 49,5%..
Toto všechno jste si měl zjistit dříve, než jste tam „vlezl“. Družstvo neiniciuje založení svj, protože z toho všeho má nadstandardní brebendu a vy budete platit. Pochybuji, že najdete pochopení u ostatních stejně „postižených“ vlastníků bytů v domě, protože své družstvo milují a budou mu platit cokoliv, co si družstvo usmyslí.
Pokud došlo k převodům v loňském roce. Katastr by měl pokud poklesne podíl družstva pod 50 % zablokovat další převody do založení SVJ. Byt v osobním vlastnictví neexistuje.
Na to, že v domě neexistuje SVJ, nelze usuzovat jen z toho, že žádné SVJ „pro dům“ není zapsáno v příslušném veřejném rejstříku. V mnoha domech totiž SVJ vzniklo (před 1.1. 2014; počínaje tímto dnem se již SVJ zakládá, předtím však vznikalo po splnění zákonných podmínek bez dalšího), ale dosud nebyly zvoleny jeho orgány, nebyly schváleny jeho stanovy a nebylo zapsáno do příslušného rejstříku.
Poslední komentáře