schválení účetní uzávěrky, hospodářského výsledku

Vložil Anonymous, 1. Září 2008 - 11:47 ::

Dobrý den,

musí SVJ na shromáždění schvalovat hospodářský výsledek za uplynulý rok? Ze ZoVB to podle mě nevyplývá…

J. Kučera

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Filip (bez ověření), 1. Září 2008 - 13:24

    Takovou povinnost zákon nevyžaduje.

    Filip

    Vložil Pavel, 7. Září 2008 - 21:23

    Bohužel v současné době ZoVB schvalování účetní závěrky skutečně nevyžaduje.

    Pokud by snad někdo, z neznalosti základů práva, takovou povinnost dovozoval ze vzorových stanov (dále jen VS), možná by bylo vhodné se seznámit s literaturou­. Např.

    1)Dvořák, T., Vlastnictví bytů a nebytových prostor, Praha, ASPI, 2007, na str. 299: „Pokud by došlo k soudnímu sporu, v němž by soud jako otázku předběžnou nebo dokonce meritorní měl řešit právní závaznost VS, lze soudit, že je povinnost soudu jednak odmítnout postupovat a rozhodovat podle VS, neboť soud je vázán pouze zákonem, nikoliv zjevně neústavním podzákonným právním předpisem (čl. 95 Ústavy ČR), jednak podat Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení ust. § 9 odst. 10 věty prvé ZoVB a nařízení vlády č 371/2004 Sb.“

    2)K obdobnému závěru dochází autoři Fiala,J., Novotný, M., Oehm, J., Horák,T. Zákon o vlastnictví bytů. Komentář. 3. vydání, Praha, C.H.Beck, 2005, na str. 109.

    Zatímco první autor je JUDr. PhD. působící na plzeňské právnické fakultě, autoři druhé publikace jsou mj. profesoři a docenti působící na pražské a brněnské právnické fakultě.

    Je na soudném čtenáři, zda dá přednost právnímu názoru renomovaných právníků nebo některým příspěvkům od neprávníků na tomto portále publikovaným.

    A uzavřel bych sentencí Celsovou „znát zákony, to neznamená poznat jejich slova, nýbrž pochopit jejich obsah a působení“ (Cels. D 1, 1, 17).

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 1. Září 2008 - 17:24

    Vážený p.Filipe,

    zkuste prosím načíst ZoVB: § 3, odst.2.: „Právní vztahy k jednotkám se řídí, pokud tento zákon nestanoví jinak, ustanoveními občanského zákoníku a dalších právních předpisů,které se týkají nemovitostí.“ a §9, odst.14., písm.f.

    Dále prosím načtěte zákon o účetnictví č.563/1991 Sb. ve znění posledních úprav a jeho prováděcí vyhlášku č.504/2002 Sb., 476/2003 Sb., 548/2004 Sb., 400/2005 Sb. v platném znění. Možná pochopíte, co zákon vyžaduje.

    Matějka

    Vložil Filip (bez ověření), 2. Září 2008 - 21:25

    Vážený pane Matějko,

    než se pustím do studia Vámi doporučovaných zákonů a vyhlášek, dovolil bych si napsat, že předpisy o účetnictví nejsou právními předpisy týkajícími se nemovitostí, takže z § 3 odstavec 2 ZoVB pro účetnictví nic neplyne.

    Možná by rovněž diskutujícím pomohlo, kdybyste upřesnil, přesně v kterém § je podle Vás daná povinnost zakotvena. Děkuji.

    Filip

    Vložil Pavel, 1. Září 2008 - 22:14

    Vážený pane Matějko,

    z Vámi citovaných předpisů nelze dovodit, že by zákon přímo ukládal povinnost schvalovat účetní závěrku.

    Proto souhlasím s panem Filipem, i když bych mu raději oponoval jasným ustanovením zákona. :-))

    Více se mi líbí opakované odpovědi paní Klainové, že je v zájmu členů, a konec konců i výboru, aby účetní závěrky byly schvalovány na shromáždění, i když to zákon přímo neukládá (zatím).

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 1. Září 2008 - 13:02

    Pane Kučero, zkuste si najít v hledáčku vpravo nahoře téma Schvalování účetní závěrky. Je tam docela dost diskusních příspěvků. Ve stručnosti jen tohle: Neschvaluje se výše hospodářského výsledku, ale celá účetní závěrka, tj. rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha. Dále se schvaluje použití výsledku hospodaření.

    Povinnost výboru předložit shromáždění účetní závěrku ke schválení předepisují zatím jen stanovy. Nemyslím si, že jste při opisování vzorových stanov do vlastních stanov tuto povinnost výboru vynechali.

    V novém zákoně o vlastnictví bytů už bude povinnost schvalování účetní závěrky zcela určitě, vzorové stanovy budou zrušeny.

    N. Klainová

    Vložil Vlasta SVJ (bez ověření), 20. Září 2008 - 23:27

    Můžete mi poradit co dělat, když schůze, která má schválit účetní závěrku není usnášeníschopná (všechny procesní záležitosti vyplývající ze stanov kolem svolání schůze byly udělány) a v účetní závěrce se vyskytuje zásadní „účetní fakt“o kterém je nutné čeny rozhodnout na schůzi jak jej řešit? Děkuji

    Vložil Pavel, 21. Září 2008 - 1:09

    Můžete sdělit o jaký zásadní „účetní fakt“ se jedná?

    Nejspíš asi budete muset shromáždění opakovat a před ním zapracovat na usnášeníschopnosti.

    Usnášeníschopnost shromáždění mne také trápí a tak se snažíme, aby členové alespoň dávali plné moci (spolu s pozvánkou dostanou formulář plné moci), materiály jsou k dispozici před shromážděním a tak kdo má zájem, ale nemůže se účastnit, má možnost se s materiály a návrhem usnesení seznámit předem a pak může v klidu plnou moc udělit.

    Do stanov jsme dali možnost korespondenčního hlasování, ať si o tom myslí kdo chce, co chce. Když mi někdo podepíše jasně formulované usnesením, nevidím důvod aby takový projev nebyl brán jako platný hlas. Pochopilo to i MMR a v návrhu ZoVB je tato možnost výslovně uvedena.

    Hezký den! Pavel

    Vložil J. Kucera (bez ověření), 8. Září 2008 - 10:45

    Ano, ze stanov jsme ji vynechali. Přijde mi nesmyslné schvalovat něco, co se stejně nedá změnit. Schvaluje se, že dnes je pondělí?

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 8. Září 2008 - 11:10

    Pane Kučero, přečetla jsem si Vaši odpověď a nemohu uvěřit, že to myslíte vážně.

    Až do schválení účetní závěrky odpovídá za správnost účetnictví výbor SVJ. Potom už odpovídají za vykazované údaje všichni členové SVJ.

    V účetních jednotkách, ve kterých hospodaří s majetkem vlastníků někdo cizí, byl zaveden institut schvalování účetní závěrky na podporu práva vlastníků zkontrolovat si, jak je s jejich majetkem zacházeno, jestli hospodárně nebo ne, jestli náhodou nedochází k vědomému tunelování apod.

    Účetní závěrka obsahuje souhrnné údaje, aby nemuseli vlastníci procházet celé účetnictví. Na výboru je, aby účetní závěrku vlastníkům vysvětlil tak, aby věděli, co schvalují. Podrobnosti si můžete přečíst na www.klaiex.webnode.cz v rubrice Základy účetnictví.

    Současný ZoVB tohle právo vlastníků a povinnost výboru neobsahuje. To je chyba autorů zákona, kterou se snažili napravit tím, že povinnost výboru předkládat závěrku ke schválení dali alespoň do vzorových stanov.

    Tím, že jste ji do svých stanov nepřevzali, jste vlastníky jednotek o právo schvalování ošidili. Výbor na vašem postupu rovněž nic nevydělal. V případě sankcionování ze strany kontrolních orgánů by pokutu platil výbor, ne SVJ.

    Máte-li ve smlouvě o vedení účetnictví ustanovení o tom, že předepsané sankce hradí zpracovatel účetnictví, budiž, ale pořád se mi nezdá, že se vlastníci jednotek nechali ošidit o právo na informace týkající se hospodaření s jejich majetkem.

    N. Klainová

    Vložil Kučera (bez ověření), 16. Září 2008 - 13:16

    Ano, právo na informaci mají. Tu jim nikdo nebere. Váš druhý odstavec je nesmyslný, pokud není zákonná povinnost schvalování a nejsou přijaty VS.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 16. Září 2008 - 14:33

    Pane Kučero, mohl byste mi vysvětlit, komu prospěje, že jste ve stanovách vynechali povinnost výboru předkládat vlastníkům jednotek ke schválení účetní závěrku?

    Nějak mi uniká smysl a ráda bych se od Vás poučila. Děkuji.

    N. Klainová

    Vložil Kučera (bez ověření), 18. Září 2008 - 8:01

    Děkuji za uznání, rád Vás poučím. Začněme tím, že si přečtete tuto diskutaci ještě jednou. Nemám čas na to opakovat se.

    Vložil EvaK (bez ověření), 18. Září 2008 - 9:10

    Ještě více času by jste získal, kdyby jste sem nepsal ty Vaše výmysly.

    Vložil Kučera (bez ověření), 20. Září 2008 - 13:53

    Výmysly? Vymyslel jsem snad ZoVB? Nikoli. Pouze mu rozumím. Na rozdíl od zdejších byrokratek.

    Vložil Pavel, 8. Září 2008 - 11:23

    Silně nesouhlasím s názorem, že závěrku nelze změnit. Mezi schvalováním ÚZ a schvalováním „pondělí“ je rozdíl.

    Výbor jako statutární a výkonný orgán činí celý rok určité právní kroky.

    Např. může (ale nemusí) odepsat pohledávku za členem SVJ. Shromáždění to může změnit.

    Ale hlavní smysl ve schvalování účetní závěrky, i když schvalování nevyplývá ze ZoVB, vidím v tom, že se lidé mohou dozvědět, jak je s jejich prostředky nakládáno.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 1. Září 2008 - 17:48

    Vážený p.Filipe,

    paní N.Kleinová má pravdu, a pokud náhodou vaše stanovy neobsahují některá ujednání stanovená dle 371/2004 Sb. ve znění pozdějších úprav – „Vzorové stanovy“, platí v dané záležitosti vždy ustanovení „Vzorových stanov“!

    Matějka

    Vložil Pavel, 1. Září 2008 - 22:18

    Vážený pane Matějko,

    na obecnou závaznost Vzorových stanov mám jiný názor.

    Vzorové stanovy jsou nevalné úrovně a obsahují chyby, ale to ponechme stranou.

    Vaše tvrzení: „Pokud náhodou vaše stanovy neobsahují některá ujednání stanovená dle 371/2004 Sb. ve znění pozdějších úprav – „Vzorové stanovy“, platí v dané záležitosti vždy ustanovení „Vzorových stanov“!“ nemůže obecně obstát.

    V některých případech by možná šlo použít analogii legis, ale zejména ne v případech pokud Vzorové stanovy ukládají povinnosti nad rámec ZoVB. Potom by došlo k porušení Ústavy a LZPS, protože povinnosti mohou být ukládány pouze na základě zákona, nikoliv pouhým nařízením vlády.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 2. Září 2008 - 7:20

    Vážený pane Pavle a ostatní diskutující,

    v souladu s právním výkladem je Nařízení vlády č.371/2004 Sb. je závazné, jelikož vychází a odvolává se na zákon č. 72/1994 Sb. Nařízení vlády je tedy závazný prováděcí předpis.

    „Vláda nařizuje podle § 9 odst. 10 zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), …“

    §1, odst.2., Nařízení vlády: „Neobsahují-li stanovy společenství, schválené jeho shromážděním, některou z náležitostí uvedených v § 9 odst. 14 zákona o vlastnictví bytů, řídí se právní poměry společenství v těchto věcech příslušnými ustanoveními vzorových stanov uvedených v příloze k tomuto nařízení.“

    Tedy Čl.VII, odst.3, písm.e) Vzorových stanov je rozpracované ustanovení §9, odstavce 14 ZoVB. (Pozn.: většina společenství má Vzorové stanovy.)

    Kladu otázky pane Pavle a ostatním k výše uvedenému:

    • Jak máte ve stanovách společenství rozpracované ustanovení §9, odst.14 ZoVB?
    • Jak například prokáže společenství vlastníků jednotek „schválení účetní závěrky“ v souladu s §17, odst.4, zákona č.563/1991 Sb. v platném znění?

    Děkuji za odpovědi.

    Matějka

    Vložil G.X, 16. Září 2008 - 20:16

    Vidím, že diskuze se rozproudila do velké epické šíře. Přesto

    " pokud náhodou vaše stanovy neobsahují některá ujednání stanovená dle 371/2004 Sb. ve znění pozdějších úprav – „Vzorové stanovy“, platí v dané záležitosti vždy ustanovení „Vzorových stanov"

    je naprosto jiné tvrzení, než


    "Neobsahují-li stanovy společenství, schválené jeho shromážděním, některou z náležitostí uvedených v § 9 odst. 14 zákona o vlastnictví bytů, řídí se právní poměry společenství v těchto věcech příslušnými ustanoveními vzorových stanov uvedených v příloze k tomuto nařízení.“ 

    K prvnímu tvrzení nevidím oporu v zákoně ani v Nařízení vlády.

    G.X.

    Vložil Pavel, 2. Září 2008 - 11:05

    Vážený pane Matějko, k Vašim otázkám odpovídám:

    a)„Jak máte ve stanovách společenství rozpracované ustanovení §9, odst.14 ZoVB?“

    Doufám, že dobře, ale otázku považuji za irelevantní, protože neřeší původní dotaz, který zněl, zda je povinnost ze zákona schvalovat účetní závěrku. Odpověď na tento dotaz nelze najít v našich stanovách. :-))

    b)„Jak například prokáže společenství vlastníků jednotek „schválení účetní závěrky“ v souladu s §17, odst.4, zákona č.563/1991 Sb. v platném znění?“

    SVJ nemá povinnost uloženou zákonem někomu prokazovat, že účetní závěrka byla schválena. Ustanovení ZoÚ pouze říká, že od nějaké doby nelze účtovat do starého roku. Vůbec ale neřeší kdo (účetní, výbor, shromáždění?), jakým kvorem a kdy schvaluje účetní závěrku. Takže toto ustanovení také nepovažuji za povinnost schvalovat účetní závěrku v SVJ. V jiných právních subjektech je povinnost schvalování řešena speciálními zákony, které určitou právnickou osobu definují např. v ObchZ. To v ZoVB není, je to chyba a má to být napraveno novým ZoVB.

    A nyní obecně k právní závaznosti podzákonných norem jako jsou různé vyhlášky a nařízení vlády.

    Podle Ústavy, čl. 2/4 každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

    Podle LZPS, čl. 2/3 každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

    Z ústavního pořádku tedy vyplývá, že pokud není povinnost stanovená přímo zákonem není povinností. Podrobněji např. Boguszak, Čapek Teorie práva, Codex Bohemia, Praha 1997, str. 48 a násl.

    Jiná věc je, že v NV, kterým se vydávají Vzorové stanovy, je něco napsáno. Je tam spousta slov a spousta chyb, např. Pražák uvádí na 11 stránkách jen věcné chyby zmíněných Vzorových stanov. Jedná se pouze o vzor, jak by stanovy mohly vypadat.

    Ale abych byl správně pochopen, v našich stanovách máme schvalování účetní závěrky v kompetenci shromáždění. Ale máme to tam proto, že to považujeme za důležité a nikoliv proto, že nám to „nařizuje“ nějaké nařízení vlády.

    Nicméně nadále tvrdím, že pokud Vzorové stanovy ukládají povinnosti nad rámec ZoVB je to v rozporu s Ústavou a LZPS. Snad budou tyto nekvalitní vzorové stanovy brzo zrušeny a jednotlivé povinnosti budou přímo v novém ZoVB.

    Hezký den! Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 2. Září 2008 - 17:04

    Vážený pane Pavle, nechci s vámi diskutovat, ale Vám a čtenářům odpovědět:

    Ústava i LZPS používá výraz „zákon“, pod který padají veškeré zákony, vyhlášky, nařízení vlády a mezinárodní smlouvy, tedy zákonné normy, které vyjdou-jsou zveřejněny dříve v Úředním listě, dnes ve Sbírce zákonů.

    K uvedenému podotýkám, že je-li ve výše uvedeném odkaz na normu, např.ČSN, stává se ustanovení této normy závazné v souladu s Ústavou a LZPS.

    Příklad pro správu domu: provoz výtahů, domovní plynovod, rozvod el.energie, atd.

    Matějka

    Vložil Pavel, 4. Září 2008 - 16:22

    Vážený pane Matějko, nechci s vámi diskutovat, ale pouze Vám odpovědět:

    Pokud tvrdíte: „Ústava i LZPS používá výraz „zákon“, pod který padají veškeré zákony, vyhlášky, nařízení vlády a mezinárodní smlouvy, tedy zákonné normy, které vyjdou-jsou zveřejněny dříve v Úředním listě, dnes ve Sbírce zákonů.“ tak jste Ústavu a LZPS četl asi jen velmi zběžně.

    Zákonem je myšlen pouze zákon (včetně ústavního zákona).

    Svědčí o tom v Ústavě např.

    čl. 15/1 Zákonodárná moc náleží Parlamentu. (Parlament nevydává nařízení vlády, vyhlášky a vůbec ne nějaké ČSN)

    čl. čl. 44 Vláda má právo se vyjádřit ke všem návrhům zákonů (Vláda se však nevyjadřuje k vyhláškám).

    čl. 46/1 Senát projedná návrh zákona do 30 dnů (Senát neprojednává NV a vyhlášky).

    čl. 78 K provedení zákona je vláda oprávněna vydávat nařízení (K NV vláda již NV nevydává).

    Těch příkladů, že zákonem se myslí jen zákon, je samozřejmě víc přímo v Ústavě a LZPS. Mimo to existuje mnoho literatury o základech práva, které je vhodné „načíst“. :-))

    Hezký den! Pavel

    Vložil Pavel, 4. Září 2008 - 13:49

    Vážený pane Matějko,

    ČSN nejsou závazné již 14 let. Stačí si něco k této problematice „načíst“ jak často uvádíte.

    Např. http://www.tlakinfo.cz/t.py…

    Hezký den! Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Září 2008 - 17:02

    Vážený pane Pavle a ostatní,

    zákon má prováděcí vyhlášky, vyhláška se odkazuje na zákon. Je-li v zákoně či vyhlášce odkaz na normu, ať ČSN nebo EN, je tato ČSN nebo EN závazná, odkaz na normu nahrazuje její celé „OPSÁNÍ“ v zákoně nebo vyhlášce.

    Poraďte se s právníky prosím p.Pavle, než budete něco tvrdit.

    Poznámka na okraj pro p.Pavla:

    1. Proč tedy rozúčtováváte teplo dle č.372/2001 Sb., jedná se o vyhlášku a pro Vás nezávaznou!, jelikož to není zákon.
    2. Proč tedy čistíte komíny dle č.111/1981 Sb., jedná se o vyhlášku a pro Vás nezávaznou!, jelikož to není zákon, a tato vyhláška se ve svých ustanoveních odvolává na ustanovení ČSN.
    3. Proč vedete účetnictví dle vyhlášky č.504, když se nejedná o zákon.
    4. Zákony a (prováděcí) vyhlášky o rozvodech elektřiny a plynu, o provozu výtahu, včetně vyhlášek „o bezpečnosti práce“ se odkazují právě na ČSN a EN, které jsou právně závazné a společenství vlastníků je musí naplňovat při správě společných částí domu.

    Atd, atd.

    Matějka

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Září 2008 - 16:58

    Vážený pane Pavle a ostatní,

    zákon má prováděcí vyhlášky, vyhláška se odkazuje na zákon. Je-li v zákoně či vyhlášce odkaz na normu, ať ČSN nebo EN, je tato ČSN nebo EN závazná, odkaz na normu nahrazuje její celé „OPSÁNÍ“ v zákoně nebo vyhlášce.

    Poraďte se s právníky prosím p.Pavle, než budete něco tvrdit.

    Poznámka na okraj pro p.Pavla:

    1. Proč tedy rozúčtováváte teplo dle č.372/2001 Sb., jedná se o vyhlášku a pro Vás nezávaznou!, jelikož to není zákon.
    2. Proč tedy čistíte komíny dle č.111/1981 Sb., jedná se o vyhlášku a pro Vás nezávaznou!, jelikož to není zákon, a tato vyhláška se ve svých ustanoveních odvolává na ustanovení ČSN.
    3. Proč vedete účetnictví dle vyhlášky č.504, když se nejedná o zákon. Atd, atd.

    Matějka

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Září 2008 - 16:55

    Vážený pane Pavle a ostatní,

    zákon má prováděcí vyhlášky, vyhláška se odkazuje na zákon. Je-li v zákoně či vyhlášce odkaz na normu, ať ČSN nebo EN, je tato ČSN nebo EN závazná, odkaz na normu nahrazuje její celé „OPSÁNÍ“ v zákoně nebo vyhlášce.

    Poraďte se s právníky prosím p.Pavle, než budete něco tvrdit.

    Poznámka na okraj pro p.Pavla:

    1. Proč tedy rozúčtováváte teplo dle č.372/2001 Sb., jedná se o vyhlášku a pro Vás nezávaznou!, jelikož to není zákon.
    2. Proč tedy čistíte komíny dle č.111/1981 Sb., jedná se o vyhlášku a pro Vás nezávaznou!, jelikož to není zákon, a tato vyhláška se ve svých ustanoveních odvolává na ustanovení ČSN.
    3. Proč vedete účetnictví dle vyhlášky č.504, když se nejedná o zákon. Atd, atd.

    Matějka

    Vložil Petr F. (bez ověření), 4. Září 2008 - 14:05

    Pokud načtete Vámi uvedený odkaz, zjistíže, že normy jsou závazné, jestliže zákon říká, že výrobek nebo činnost jím musí odpovídat.

    Petr F.

    Vložil Posrané slipy, 4. Září 2008 - 14:47

    Ještě krátká reakce – obecně samozřejmě platí, že technické normy nejsou obecně závazné. Nicméně – závaznost technické normy může být stanovena právním předpisem, nebo dohodnuta v rámci závazkového vztahu.

    Vložil Pavel, 4. Září 2008 - 14:39

    Závaznost ČSN byla zrušena k 31.12.1994. Sou­časně byly zrušeny oborové normy (ON,OEG). U některých norem v době od 1.1.1995 do 1.9.1997 byla vyhlášena závaznost celých norem nebo článků orgány státní správy např. ČÚBP , MD atd. Jejich závaznost však končila dle zákona č.22/1997 Sb. k 31.12.1999 a všechny normy jsou nezávazné.

    Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky stanoví, že české technické normy (ČSN) nejsou obecně závazné. Obecnou závazností se rozumí povinnost dodržovat ČSN obecně, bez jakéhokoliv omezení, tj. všemi právnickými nebo fyzickými osobami. Povinnost postupovat při určité činnosti v souladu s českými technickými normami však může vzniknout, a to různými způsoby, především pak na základě ustanovení právního předpisu, který stanoví, že ve vztazích upravených tímto právním předpisem je nutno dodržovat české technické normy.

    Hezký den! Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 1. Září 2008 - 22:28

    Naprosto souhlasím s panem Pavlem. N. Klainová

    Vložil Anonymous, 2. Září 2008 - 7:02

    Paní Klainová, moc si Vás vážím a obdivuji, jak se angažujete na těchto stránkách a radíte a předáváte zkušenosti. Ale píšete:Schvaluje se rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha. Dále se schvaluje použití výsledku hospodaření. A teď mi poraďte jak laicky vysvětlit na schůzi, co znamená rozvaha,výsledovka… Některým je 75 a výše, někteří jsou mladší, ale taky jim to nic neříká. Tak jak mají schvalovat něco, čemu nerozumí?? Zdeňka

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 2. Září 2008 - 12:04

    Paní Zdeňko, děkuji za pochvalu, potěšila mne. Než jsem si stačila přečíst Váš dotaz, dostala jste plno odpovědí. Já jsem se tu už ke schvalování účetní závěrky vyjadřovala docela podrobně a nerada bych se opakovala.

    Jestli chcete, zadejte si do hledáčku Schvalování účetní závěrky. Můj příspěvek i s vysvětlením rozvahy, výkazu zisku a ztráty a přílohy najdete s datem 27. března 2008. Začíná slovy Nastal čas schvalování účetní závěrky. Následují různé komentáře. …

    Ke schvalování účetní závěrky jsem něco napsala i na www.klaiex.webnode.cz v rubrice „Základy účetnictví“. Tato rubrika je určena členům výboru SVJ. Připravena byla s cílem lehce je v účetnictví zorientovat mimo jiné i proto, aby mohli účetní závěrku vysvětlit.

    V „Poradně pro mini SVJ“ řešíme souvislý příklad. Vždy po týdnu po zaúčtování několika účetních případů se díváme do předvahy, rozvahy i výkazu zisku a ztráty a vysvětlujeme každou položku.

    N. Klainová

    Vložil Bobikx (bez ověření), 2. Září 2008 - 7:26

    Zdeňko, pokud se kdokoliv stane (spolu)vlastníkem, měl by dostávat (a schvalovat) jednou ročně hospodaření se společnými penězi (jde přeci i o jeho peníze). Na druhou stranu chápu, že se někdo nechce učit nové věci.

    Účetnictví má nějaká pravidla, takže díky těmto pravidlům se každý, kdo má trochu zkušenosti z Ú, velmi rychle zorientuje v kterémkoli SVJ (ale i podnikatelké jednotce). Je dobré, pokud členové důveřují výboru a pak je také dobré, aby lidé dostaly všechny papíry včas, aby se s nimi stihli seznámit a případně si to nechat vysvětlit (pokud mají zájem).

    Jednou větou: Příloha: Je v podstatě „jenom“ takové základní povídání o účetní jednotce. (Ostatní výkazy jsou už jenom formuláře, takže zde se píše o různých specifikách jednotky)

    Zisk/ztráty: tam jsou sepsány podle určitých skupin náklady a výnosy, které SVJ mělo.

    Rozvaha: Tam se píše, v čem jsou peníze, které SVJ dostalo uloženy (aktiva) a z čeho je získalo/případně komu dluží (pasiva)

    Co s výsledkem hospodaření: neboli co se udělá se ziskem nebo ztrátou…

    Toto je velmi zjednodušené a prosím pí. Klainovou, aby mě za to příliš neroztrhala :),

    Já jsem se snažil napsat „zprávu o hospodaření“, kde jsem uváděl jednotlivé položky, a psal k nim vysvětlení (jednalo se tenkrát asi o 15 částek), takže všem pak bylo jasné, co ta čísla znamenají.

    Vložil Anonymous, 2. Září 2008 - 7:37

    Děkuji za odpověď.To víte, ze začátku to bylo těžké, protože většina lidí nechtěla nic měnit, proč si máme kupovat byty, vždyť to muže být jak to bylo atd atd. Je pravda, že za 8 let od koupě bytů, máme novou střechu, zateplení, okna, novou elektřinu. Už i ty nejskalnější odpůrci a „štěkálisti“ uznali, že něco do sebe má, když se staráme sami. Ale ještě jeden pán, 78 let požaduje ne sestavy z počítače, ale proč to není na papíře, kde budou příjmy,výdaje , zůstatek. Víte, ono se potom těžko tohle vyvrací a vysvětluje. Přidá se k němu ta starší generace a pak to je hrůza. Je ale pravda, že jako výbor důvěru máme a už nám i věří. Zdeňka

    Vložil Bobikx (bez ověření), 2. Září 2008 - 8:11

    To, jestli koupit či nekoupit je každého věc. To že se pak každý o „svůj“ majetek lépe stará je skoro samozřejmé (ale ne vždy)

    Pánovi bych vytiskl sestavy pohybů na účtech (Pokladna, běžný účet, případně další) – tam ty „příjmy, výdaje, zůstatek“ najde :) Bobik

    Vložil Pavel, 2. Září 2008 - 11:14

    Já bych mimo účetní závěrku doporučoval i přehled, na který jsou tito příjemci informací naučeni např. z ROH. Tj. Počáteční zůstatek + příjmy – výdaje = zůstatek s popsáním největších položek v příjmech a výdajích.

    Ony sjetiny často vypadají různě a orientovat se v nich není pro některé příjemce informací snadné.

    A zejména bych doporučoval dopředu oznámit, kde se mohou s informacemi seznámit před shromážděním. Na shromáždění by se měly řešit zásadní věci a ne dotazy na zanedbatelné částky, ve kterých se někteří členové vyžívají.

    Hezký den! Pavel

    Vložil karelh, 2. Září 2008 - 19:07

    Dobrý den, pan Pavel má pravdu, že výstupy z účetních programů nemusí být každému jasné, kdežto tabulka z Excelu ve formě počáteční zůstatek, pohyb a konečný zůstatek je každému (skoro) jasné. Naše SVJ má 18 bytů, takže při schvalování závěrky projdu v podstatě každou výdajovou položku, vysvětlím. Bohužel spoluvlastníky často zajímají položky 500,– Kč nazvané drobné výdaje výbor (zahrnuje to co hradíme jako výbor hotově a jednou za čas se to proplatí, tak 1000 Kč za rok) podstatné částky za opravy a údržbu. Příjmy jsou jednoduché tam není co vysvětlovat. karelh, svjka­rel@seznam.cz

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".