Různě velké příspěvky do "fondu oprav" pro fyzické a právnické osoby
Dobrý den,
je podle českých zákonů možné zavést různě velké příspěvky do fondu oprav SVJ pro fyzické a právnické osoby?
Majitelé bytů by platili 10 Kč/m2, firmy 1000 Kč/m2.
Jde o pomstu stavebnímu bytovému družstvu, které v našem domě vlastní poslední byt. Toto družstvo roky vybíralo velké příspěvky na správu domu. Po založení Společenství jsou peníze neznámo kde. Je pouze spravedlivé si je od družstva vybrat zpět. Navíc ono družstvo si zavedlo v roce 2004 jakési stanovy, kde se jim musí hlásit každá změna vlastníků bytů a i dalších změn, za což se jim musí platit poplatky.
Díky
Tomáš
• Tomáš: „… je podle českých zákonů možné zavést různě
velké příspěvky do fondu oprav?“
Je jisté, že nevíte o čem píšete. Fond oprav si vytváří družstvo na
opravy svého majetku. S tím nemáte jako vlastník jednotky vůbec nic
společného.
• Tomáš: „Jde o pomstu stavebnímu bytovému družstvu, které
v našem domě vlastní poslední byt.“
Český právní řád nezná slovo „pomsta“. Pokud se na Váš úkor někdo
bezdůvodně obohatil, máte právo vymáhat na něm částku z jeho
bezdůvodného obohacení.
• Tomáš: „Toto družstvo roky vybíralo velké příspěvky na
správu domu.“
A co má být? Je právem správce domu ze zákona vymáhat příspěvky na
správu domu, a to podle § 15 odst. 1 ZoVB. Pokud družstvo nevykonávalo
činnost správce před 1. červencem 2000, pak příjemcem částek byla osoba
uvedená v Prohlášení vlastníka jako „osoba pověřená správou domu“
podle § 4 odst. 2 ZoVB písm. h.
• Tomáš: „Po založení Společenství jsou peníze neznámo
kde.“
Sám jste napsal, že šlo o příspěvky na správu domu. Takže
nejpravděpodobnější je, že družstvo tyto peníze použilo na správu domu.
Zeptal jste se někdy na důvod požadovaných plateb? Rozporoval jste někdy
jejich účel či výši? Nechal jste si někdy předložit doklady
o hospodaření se společnými částmi domu?
• Tomáš: „Navíc ono družstvo si zavedlo v roce 2004 jakési
stanovy …“
Tak už to bývá. Stanovy má každé družstvo. Jakou to má spojitost
s Vámi? Nejste-li členem družstva, pak stanovy družstva se Vás netýkají.
Jste-li snad členem družstva, platí stanovy BD samozřejmě i pro Vás.
lake
Mám podobnou zkušenost se SBD jako Tomáš. Možný sled událostí je tento (popisuji náš případ):
Velké SBD (desítky domů, tisíce členů s minimální možností něco ovlivnit) začalo po roce 2000 převádět byty do vlastnictví členů. Převod podmiňovalo podpisem smlouvy o zajištění správy. SVJ vzniklo až poté, co podíl SBD klesl pod 25%, což bylo po cca 10 letech. Celých 10 let SBD vybíralo vysoké zálohy na správu domu. Vlastníci bytů nemohli ovlivnit vůbec nic. Po vzniku SVJ nespotřebované zálohy převedlo na účet SVJ. Celou tu dobu si ze záloh vyplácelo vysokou odměnu za zajištění správy. Oprav bylo minimálně. Těžko šlo něco rozporovat, správce (tj. SBD) nebylo možné změnit. Kde ty peníze skončily? Nejspíš byly z velké části vyplaceny jako mzdy a odměny zaměstancům a činitelům SBD, kteří se za 30 let nezměnili, a také na provoz a opravy sídla SBD, což je budova v majetku SBD (SBD část budovy pronajímá jako kanceláře).
Slovo „pomsta“ je zde třeba chápat tak, že když někdo využije svého dominantního postavení, pak druhá strana mu to vrátí ve chvíli, kdy se karta obrátí. To, co Tomáš vymyslel, je ovšem nepoužitelné. Jeden ze způsobů, jak se legálně „pomstít“, je vypovědět družstvu smlouvu o správě. Nic jiného mě nenapadá. Přece jen SVJ nemá takové možnosti jako mělo SBD, když bylo správcem ze zákona.
„Velké SBD (desítky domů, tisíce členů s minimální možností něco ovlivnit) začalo po roce 2000 převádět byty do vlastnictví členů.“
Obečně mají velká SBD rozumné stanovy, podle kterých nechávají rozhodování o běžné správě domu na obyvatelích tohoto domu (tzv. samosprávy).
„SVJ vzniklo až poté, co podíl SBD klesl pod 25%, což bylo po cca 10 letech. Celých 10 let SBD vybíralo vysoké zálohy na správu domu. Vlastníci bytů nemohli ovlivnit vůbec nic.“
Většinou velká SBD nevybírají vysoké záloly na správu domu (o výši záloh i opravách v domě rozhodují obyvatelé domu na tzv. samosprávách), správní režie se pohybuje kolem 200 Kč měsičně za byt. Bez uvedení konkrétní částky, kolik jste platili družstvu poplatek za správu nelze posoudit. Není pravda, že vlastníci domů nemohli ovlivnit vůbec nic. Jakmile vlastníci překročili nadpoloviční většinu mohli v řadě hlasování přehlasovat menšinového vlastníka družstvo na shromáždění vlastníků, které rozhoduje i u SVJ bez právní subjektivity tj. před vznikem SVJ po poklesu SBD pod 25 % (pokud správce shromáždění vlastníků nesvolával, měli jste vlastníci možnost svolávání si vymoci dle ZoVB).
" Těžko šlo něco rozporovat, správce (tj. SBD) nebylo možné změnit."
Ve smlouvě o zajišťování správy mezi správcem a vlastníky bývá standardně ustanovení o výpovědi. Po výpovědi jste si mohli po poklesu správe pod 50 % nadpoloviční většinou změnit správce.
Stanovy družstva vás nemusí zajmat. Týkají se pouze členů. Pokud vám dělají nadále správu, tak s nimi uzavřete smlouvu, kde bude jasně dáno, co smí a co naopak musí. Nebo od nich co nejrychleji odejděte. Odchylné poplatky od zákona musí schválit 100%, v tom máte smůlu. Jirka
Vaši situaci chápu, ale obávám se, že takto jednodušše to nejde. Platí se podle podílu, pokud není ujednáno jinak. K takovému rozhodnutí je ale potřeba 100% vlastníků.
Navrženou cestou to nejde, to je jasné. Jak tedy pumpnout SBD o peníze? Komu ty peníze vůbec připadnou, až SBD převede poslední byt?
Náš dům také vlastnilo SBD. Ono stále ještě existuje a vlastní v mnoha domech pár bytů. Z bývalých členů družstva, nyní vlastníků bytů, se o finance nynějšího (S)BD nejspíš už nikdo nezajímá. Hypotetická otázka: Co když zbudou na účtu SBD nějaké nezanedbatelné peníze, kdo je dostane? Budou mít někdejší členové nějaký nárok?
„Komu ty peníze vůbec připadnou, až SBD převede poslední byt?“ „Hypotetická otázka: Co když zbudou na účtu SBD nějaké nezanedbatelné peníze, kdo je dostane? Budou mít někdejší členové nějaký nárok?“ Podle mě při převodu bytu z Družstva do Vlastnictví může tento člověk zůstat nadále v družstvu a zároveň být členem SVJ. Řekl bych ale že při možnosti převodu většina lidí z družstva odejde a je pouze členy SVJ. Každopadně v jistý moment by měl nastat akt „likvidace družstva“ spojená s vypořádáním majetku a každý družstevník by měl dostat adekvátní podíl na zůstatku. Pokud někdo byt převedl do vlastnictví a družstvo opustil = má smůlu, není družstevník a nic nedostane.
Předpokládám, že k tomu, aby vlastník bytu byl členem nového SVJ i členem družstva, může dojít jen na základě smlouvy o převodu vlastnictví bytu z družstevního do osobního, nebo nějakou jinou speciální smlouvou. Implicitně se snad něco podobného stát nemůže. Já jsem se k členství v SBD nikde nezavázal. Tím se minimálně vyřeší problém poplatků, které si SBD stanovilo ve svých stanovách. Peníze, co po bývalých členech zůstaly v SBD, které SBD mělo převést na nové SVJ, a ty, které skutečně byly převedeny, byly řádově jinde. Odměny nejvrchnějších družstevníků byly asi drahé. Toto budeme muset dořešit na schůzi. Díky za názory.
Poslední komentáře