Rozúčtování TUV kdo je konečný spotřebitel?
Dobrý den, o rozúčtování TUV zde bylo napsáno mnoho, přesto však prosím kdo víte poraďte: Ve společenství SVJ tvořím bytovou jednotku, která má vlastní ohřev vody, teplou vodu neodebírám (hlavním důvodem zřízení vlastního ohřevu bylo to, že k nám TUV jednoduše nedotekla teplá, ale studená).Náklady na vytápění – plyn je dělen na 60% náklady na vytápění a 40 % na ohřev vody. Přičemž podle vyhlášky 372/2001sb. je ohřev vody dále členěn na cituji: Viz vyhláška:§5 odst.
(2) Náklady na tepelnou energii spotřebovanou na ohřev užitkové vody rozdělí vlastník na složku základní a spotřební. Základní složka činí 30 % a spotřební složka 70 % nákladů.
(3) Základní složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce.
(4) Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele poměrně podle náměrů vodoměrů instalovaných u konečných spotřebitelů.
Jsem skutečně v takovém případě konečným spotřebitelem i když nespotřebovávám centrálně připravovanou TUV? Nesmějte se mi, ale opravdu nerozumím tomu, proč bych měla platit za něco, co neužívám. U vytápění rozdělení chápu, teplo může prostupovat stěnami atp., ale u teplé vody? Jestli přes vyhlášku nejede vlak, pak ano, nic s tím nenadělám, jestli však máte nekdo zkušenosti jak takovou situaci vykládat,sem s ní.
Velice děkuji, Pavla
Dobrý den,
řeším otázku z názvu tématu – kdo je „konečný spotřebitel“, ale nikde jsem zatím odpověď nenašel.
Máme pronajatý byt od vlastníka družstevního bytu a potřebovali bysme zjistit, kdo je z pohledu vyhlášky 372/2001 konečným spotřebitelem. Jestli je to vlastník (pronajímatel) družstevního bytu nebo my, nájemci.
Děkuji
Pavlo, nepotěším Vás. Pokud Váš byt byl zkolaudován s napojením na centrální zdroj teplé vody a vy jste jej dodatečně odpojila, skutečně musíte nést náklady na základní složku.
Vysvětluje se to tak, že k ohřevu vody a její recirkulaci jsou spotřebovány určité náklady bez ohledu na to, zda vodu odebíráte či nikoliv. Odpojením konečného spotřebitele se rovněž snižuje využití systému, který byl projektován na určitý odběr.
Vyhláška 372/2001 Sb. je celostátně platným předpisem, takže nepřichází v úvahu ani dohoda s ostatními o „odpuštění“ základní složky. Jedině neoficiálně. Rozvahu zda se odpojení vyplatí bylo třeba provést nejpozději před realizací akce :-).
lake
To LAKE: Moc děkuji za odpověď, rozumím. Dům má plynový kotel, který zároveň ohřívá vodu tedy nemáme žádné centrální připojení k dodavateli teplé vody. Platí vyhláška i v tomto případě?- A společný kotel je v tomto případě považován za centrální připojení? Ještě jednou moc děkuji, Pavla
Máte-li v domě jediný společný kotel, jde o dodávku centrálně připravované teplé užitkové vody. Centrální dodávkou by samozřejmě bylo i napojení na výtopnu mimo dům.
lake
Poslední komentáře