Rozhodné datum pro placení záloh a vyúčtování nákladů v souvislosti s převodem bytové jednotky

Vložil Jaroslav (bez ověření), 6. Červen 2019 - 10:08 ::

Dobrý den, v našem SVJ došlo k prodeji jedné bytové jednotky. Právní účinky převodu nastaly 12.2.2019 (převod v KN), nicméně bytová jednotka byla mezi kupujícím a prodávajícím formálně předána na základě předávacího protokolu až 15.5.2019. Na tomto předávacím protokolu byly zaznamenány i stavy měřičů (teplo, voda SV a TV).

Jaké datum je rozhodující pro nás SVJ, z pohledu placení záloh a následného vyúčtování služeb za rok 2019 a placení příspěvků do fondu oprav (dlouhodobá záloha)?

Do této doby jsme to dělali k datu předání, jelikož vždy datum převodu v KN a datum předání byly velmi blízké, a tedy i z praktického hlediska se jevilo to udělat k datu předání. Navíc to vždy takto obě strany akceptovali. V tomto případě je rozdíl uvedených dat cca 3 měsíce a navíc prodávající a kupující se nemohou dohodnout. Potřebujeme to tedy udělat dle práva. Je na to přímo nějaké ustanovení zákona nebo vyhlášky? Děkuji Jaroslav Dvořák

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Týna (bez ověření), 6. Červen 2019 - 20:49

    „Je na to přímo nějaké ustanovení zákona nebo vyhlášky?“

    Datum účetního převodu jednotky by Vám měli sdělit prodávající a kupující, na tomto datu by se měli vzájemně dohodnout. Typicky to nebude datum účinnosti převodu.

    Vložil Markéta Gr., 6. Červen 2019 - 10:48

    Pro SVJ je rozhodný den právních účinků vkladu.

    Samoodečty (stavy měřidel) neřešte kdy byly odepsány a ostatní měsíční platby jsou ke dni převodu s tím, že převodce a nabyvatel mají mít ve smlouvě ošetřeno, že si musí rozdíly mezi dnem převodu BJ a převzetí BJ vypořádat mezi sebou.

    Vyúčtování za celý rok 2019 předáváte jen novému vlastníkovi = nabyvateli, s tím, že je uvedena položka za jeden měsíc a spotřeba (voda, topení…) podle předávacího protokolu. Pokud je vyúčtování v souladu s předpisy a je možno z něj určit sazby za měsíc, pak si to nový vlastník rozpočítá a vyúčtuje původnímu sám.

    Vložil Jaroslav Dvořák (bez ověření), 7. Červen 2019 - 8:32

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Do této chvíle jsme dělali zvlášť vyúčtování pro starého a nového vlastníka. Uvidíme, jak se k tomu jako výbor postavíme nyní, ale rozumím, že rozhodný den jsou právní účinky vkladů. Ostatní ať si vyřeší vlastníci.

    Vložil Medard (bez ověření), 7. Červen 2019 - 14:27

    „rozhodný den jsou právní účinky vkladů“

    Jak to chcete prakticky provést? Řízení může trvat měsíce, roky, ani řízení trvající přes 10 let nejsou výjimkou. Teprve po ukončení řízení se dozvíte jméno vlastníka, se zpětnou účinností.

    Zpětná účinnost obecně není dovolena, způsobuje jehom problémy. I tady.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 7. Červen 2019 - 7:13

    Nevím, zda jsem správně pochopil, co jste napsala, ale myslím si, že pokud se v průběhu roku vystřídají v jednotce dva (případně více) vlastníci, je povinnost udělat vyúčtování oběma (každému za období, kdy byl vlastníkem).

    Vložil SVJ_Hr, 7. Červen 2019 - 13:49

    pokud někdo vlastní BJ ještě dva měsíce v tomto roce musíte mu udělat vyúčtování. Výše uvedená rada dát vyúčtování jen jednomu VJ je vadná.

    Vložil Markéta Gr., 7. Červen 2019 - 10:46

    že SVJ nemá povinnost vyúčtovat z důvodu převodu jednotky a rozhodné je vlastnictví k poslednímu datu účetního období =31.12. K tomu se vyuctuje a předá aktualnimu vlastníkovi. Ten s odkazem na kupní smlouvu se vypořádá s původním vlastníkem. Proto musí být vyúčtování v souladu s předpisy,aby bylo možné z nej vše vyčíst vyúčtovat si navzájem.

    Vložil Medard (bez ověření), 7. Červen 2019 - 14:18

    „Zákon rika, že SVJ nemá povinnost vyúčtovat z důvodu převodu jednotky“
    Vložil Markéta Gr., 7. Červen 2019 – 10:46

    Obdobná tvrzení, která nejsou v souladu se skutečností, šíří i náš předseda.

    Nejdříve číst (zákon), potom psát (sem). Někdo by Vám mohl uvěřit.

    Vložil Zdenka S. (bez ověření), 7. Červen 2019 - 11:22

    říká, že SVJ nemá povinnost vyúčtovat při převodu jednotky? Myslím, že ve vyhlášce 269/2015 o rozúčtování tepla je jasný postup vyúčtování při změně příjemce služeb.

    Vložil Nový člen (bez ověření), 7. Červen 2019 - 11:48

    269/2015

    (6) Dojde-li ke změně příjemce služeb v průběhu zúčtovacího období a jsou-li provedeny odečty měřidla podle zákona o metrologii, zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění nebo instalovaného vodoměru k termínu změny příjemce služeb, poskytovatel služeb rozdělí

    1. základní složku nákladů na vytápění v poměru počtu dnů vytápění bytu nebo nebytového prostoru před a po termínu změny příjemce služeb,
    2. spotřební složku nákladů na vytápění v poměru součtů zjištěných přepočtených náměrů instalovaných měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění,
    3. základní složku nákladů na teplo na poskytování teplé vody podle počtu dnů zúčtovacího období, které připadají na původního a nového příjemce služeb,
    4. spotřební složku nákladů na teplo na poskytování teplé vody a náklady na spotřebovanou vodu v poměru součtu náměrů bytových vodoměrů na teplou vodu, které připadají na původního a nového příjemce služeb.
    Vložil Petr123 (bez ověření), 7. Červen 2019 - 10:57

    Nemá povinnost neznamená, že nemůže. U nás v domě děláme vyúčtování dvě – jedno pro původního vlastníka a jeho období, a druhé pro nového.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".