Rozdělení společenství
Přeji všem dobrý den. Chtěl bych poprosit Vás zkušenější o následující radu. Jsme společenství, které se skládá ze tří vchodů, každý vchod má své číslo popisné. Máme ve společenství jisté neshody ohledně rekonstrukce našeho domu a našemu vchodu již došla trpělivost a chtěli bychom se od zbývajících dvou vchodů oddělit a založit si své vlastní společenství. Poradíte mi někdo prosím, jak máme postupovat? Myslím tím po právnické stránce, stavebně víme co a jak. Moc děkuji za Vaše rady a přeji hezký den. Václav Kozel
Jste si jisti, že je situace 1 SVJ = 3 č.p. v souladu s právem? Pokud ne, pak bych viděl řešení právní cestou.
Vážený Právníku,
původní vlastník v souladu se ZoVB určuje/vymezuje budovu a nezáleží na počtu přidělených čísel popisných nebo orientačních. Každá sekce budovy = samostatný vchod může mít přiděleno své vlastní číslo popisné i orientační a tvoří jedno SVJ.
Jednotlivé vchody mouhou mít spoustu společných náležitostí: fakturační vodoměr, elektroměr, jedno patní měření tepla – jedna domovní předávací stanice či bojlerovna, jedna prádelna či sušárna pro celý dům, sklepy vlastníků z jednoho vchodu jsou pod jednotkama druhých vchodů, jedna společná hromosvodová soustava, atd.
Pozn.: běžně máme ve správě domy 1SVJ = 4 č.p. – bez provozně technických znalostí domu těžko radit.
Matějka
To si právě nejsem jistý, že (původní) vlastník vymezuje budovu.
Podle ZoVB (původní) vlastník vymezuje jednotky v budově (a to do značné míry libovolně), nikoliv budovu/dům. Kde je ta vymezena je otázkou.
Vážený Právníku,
budova je právě vymezena/určena jedním nebo více čísly popisnými pro potřeby ZoVB.
Pro stavební předpisy vždy číslem popisným. Dnes se většinou přiděluje jedno číslo popisné pro budovu s několika vchody a každý vchod dostává číslo orientační jiné nebo rozlišené písmeny (záleží na příslušné vyhlášce dané obce či města).
Matějka
Není to vůbec jednoduché,protože je třeba počítat se zápisem do katastru nemovitostí.Chtěli jsme to též udělat,ale po poradě na Katastrálním úřadě jsme to vzdali./tam je totiž podstatná změna spoluvlastnických podílů na společných částech domu a vyhotovení nových smluv,které musí být vloženy do KN /.Nakonec je lepší si rozdělit učetnictví po jednotlivých vchodech pokud máte dohady o využití pěněz z fondu oprav.
Dobrý den, děkuji Vám za Vaši odpověď. Problém není s penězi, ty máme každý vchod zvlášť. Problém je v tom, že náš vchod chce rekonstrukci a zbývající dva vchody stále ve všem vidí problémy a nic se neděje.
Jestli jste privatizovali dům koupí od města, tak by bylo vhodné zajít na správu majetku města,případně na realitní kancelář která převod bytú zařizovala.Poradit se co máte v plánu za opravy,rekonstrukce v čem jsou druhé vchody nevstřícné.Domnívám se, že fungujete jako jedno SVJ.Nejvhodnějí by bylo,aby osobními kontakty/každý z vašeho vchodu zná někoho více,někoho méně z druhých vchodů a připravit se na souhlasné stanovisko s plánovanou rekonstrukcí. Tím byste nemuseli nic měnit, vše by bylo pod hlavičkou SVJ.Stačí vám zajistit podporu od 75% vlastníků.
Poslední komentáře