Proplácení neodhlasovaných částek a činností

Vložil Ladislaw, 13. Leden 2015 - 17:30 ::

Dobrý den, prosím o radu, jak se mám zachovat. Jsme SVJ 2000 s deseti BJ. Na shromáždění VJ jsme se usnesli na zhotovení zábradlí, cena ani vzhled zábradlí nebyly určeny a tudíž neodhlasovány. Po roce bylo nainstalováno, přesto, že jsme částku za zhotovení a instalaci zábradlí nevěděli. Může takto jednat předseda? Předsedou jsou propláceny faktury za činnosti osobě, která na našem domě provede práci, aniž by jsme o této práci a výši odměny za ní věděli, usnesli a hlasovali. Může tímto způsobem předseda jednat? Děkuji za vaše odpovědi a názory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil §§ (bez ověření), 14. Leden 2015 - 9:50

    Usnesli jste se na zhotovení zábradlí a neusnesli jste se na vzhledu ani ceně. Proč se tak stalo.

    Vložil Ladislaw, 14. Leden 2015 - 10:05

    Proč se tak stalo? Shromáždění, na kterém bylo toto usnesení přijato, jsem se nemohl zúčastnit. I přesto, že jsem žádal předsedu, aby nám byla oznámena částka za zhotovení a instalaci,se kterou budeme souhlasit, opět žádná reakce. Správce mi tuto částku sdělil na můj dotaz za domem a jedná sám ze své vlastní vůle, bez ohledu na mandátní smlouvu , kterou jsme s ním uzavřeli.

    Vložil §§ (bez ověření), 14. Leden 2015 - 12:03

    Správcem domu ze zákona je společenství. Žádný smluvní správce není oprávněný za společenství rozhodovat a jednat sám ze své vlastní vůle a už vůbec ne konat nad rámec podepsané smlouvy. Co tedy dělá váš statutární orgán.

    Vložil Ladislaw, 14. Leden 2015 - 12:15

    Naše SVJ má uzavřenou mandátní smlouvu se smluvním správcem. Statutární orgán mlčí a koná na základě požadavků tohoto správce, což se neslučuje s mandátní smlouvou.

    Vložil Anonymousas (bez ověření), 14. Leden 2015 - 13:31

    Pokud statutární orgán jedná v souladu se zákonem (nebyl ani naznačen rozpor se zákonem) a stanovami (nebylo ani naznačeno, že by předseda porušil stanovy), tak jedná v souladu s právem. Že se to nelíbí někomu, kdo nechodí na shromáždění, je věc jiná. Dotyčný má právo kverulovat, ale to je asi tak všechno.

    Vložil lake, 14. Leden 2015 - 5:21

    Předseda může jednat jakkoliv se mu zlíbí, dokud to strpíte. Podle § 167 NOZ právnickou osobu zavazuje dokonce i protiprávní čin, kterého se při plnění svých úkolů dopustil člen voleného orgánu.

    Vzhledem k tomu, že jste se po hlasování o zábradlí neobrátil na soud v zákonné lhůtě, schválil jste tím i Vy dodávku bez cenového limitu. Vaše dodatečné výhrady jsou již neúčinné.

    A pokud platíte měsíčně zálohy na neurčitý a tajemný účel, pak se nedivte, že SVJ z nich financuje něco neurčitého a tajemného. Tak jste to přece chtěl, jinak byste ty zálohy nezačal platit, že?

    lake

    Vložil svjvmt, 13. Leden 2015 - 18:38

    Výměnu jste si odhlasovali, zbytek jste nechali na předsedovi. Proč si to necháte líbit?? Dělá to, co mu dovolíte. Za SVJ odpovídáte všichni. Vizte své stanovy, OZ.

    Vložil Ladislaw, 13. Leden 2015 - 19:02

    Vtip je v tom, že ostatní vlastníci mlčí a já jsem černá ovce. I když jsem žádal předsedu, aby svolal shromáždění pro odhlasování, nic se nekonalo. Tak jak mohu tedy jednat sám.

    Vložil svjvmt, 14. Leden 2015 - 8:43

    Za SVJ jste odpovědni všichni. Načtěte si normy, přesvědčete potřebný počet vlastníků, svolejte shromáždění a nechte se zvolit předsedou. Jinak s ním asi nehnete. Ano, někteří jsou gubernátoři. Můžete k soudu, máte-li argumenty.

    Vložil lake, 14. Leden 2015 - 8:56

    Pane Ladislawe, ptáte se: „Tak jak mohu tedy jednat sám.“

    Na to Vám dává odpověď zákon. Proti řádně přijatému usnesení shromáždění neexistuje jiný opravný prostředek, nežli soud. Proti porušování povinností při správě cizího majetku neexistuje jiný opravný prostředek, nežli soud. A musíte se na soud obrátit v zákonné lhůtě. Tato skutečnost je součástí definice bytového spoluvlastnictví od samého počátku. NOZ změnil pouze délku lhůty.

    Mezi vlastníky jednotek jde v běžných záležitostech o většinové rozhodování. Mnozí si tuto jednoduchou pravdu nechtějí připustit, přestože už uplynulo 20 let od účinnosti zákona č.72/1994 Sb. o vlastnictví bytů.

    lake

    Vložil Ladislaw, 14. Leden 2015 - 9:35

    Dobrý den pane lake, děkuji za vaši radu. Rád bych se této funkce ujal, je těžké přesvědčovat ostatní vlastníky, když jsou jak ovce a nezajímá je , jak se hospodaří s našimi financemi. Vím, že máme mít plán budoucích výdajů a na tyto výdaje platit zálohy. Shromáždění vlastníků podle našich Stanov se má konat 4× do roka, předseda nereaguje.

    Vložil lake, 14. Leden 2015 - 10:42

    Píšete, že shromáždění se má podle stanov konat čtyřikrát do roka. To je čistě formalistický postoj: trvat na svolání shromáždění jen proto, že je to uvedeno ve stanovách, aniž by ke svolání byl faktický důvod.

    Nesvolal-li shromáždění statutární orgán, mohli je svolat vlastníci, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů. Děje se tak? Jste mezi těmito svolavateli pravidelně i Vy? A máte pokaždé v pozvánce uveden program s konkrétními neodkladnými záležitostmi, které má shromáždění schvalovat?

    Pokud se nenajdou vlastníci s čtvrtinou hlasů, mělo by Vám to napovědět, že s Vaším požadavkem nemůžete uspět.

    Můžete se pak (teoreticky) obrátit na soud a požadovat obecně, aby statutární orgán dodržoval platné stanovy a svolával shromáždění čtyřikrát ročně. Ovšem takový požadavek by byl nerozumný a zjevně bezdůvodný v případě, že není co projednat, ani co schválit.

    Je velmi pravděpodobné, že soud by Vaši žalobu vyhodnotil jako bezdůvodnou, neboť jste neprokázal právní zájem a navíc věc se dotýká pouze organizace vnitřní činnosti právnické osoby, což je v rozhodovací pravomoci členů.

    Případně by soud žalobu vyhodnotil jako šikanózní výkon práva, kterému neposkytne ochranu. Výkon práva je šikanózní tehdy, pokud cílem žalobce není bránit svá konkrétní práva a zájmy, nýbrž jeho jediným cílem je vyžadovat zbytečné úkony a tím znepříjemnit život jiným osobám.

    lake

    Vložil Ladislaw, 14. Leden 2015 - 10:46

    Rozhodně netrvám na svolání shromáždění, pokud není důvod. Ale mám za to, když je mi sděleno správcem, že se budou provádět určité činnosti na našem domě o kterých nevíme, trvám na svolání shromáždění. Je u nás pravidlem, že předseda proplatí každou fakturu za práce, o kterých nemáme ponětí. A to je v pořádku?

    Vložil lake, 14. Leden 2015 - 13:32

    Trvat můžete na čemkoliv chcete. O to se nezajímáme. Máte tedy tu čtvrtinu vlastníků potřebnou ke svolání shromáždění, nebo ji nemáte????

    Pokud tu čtvrtinu máte, už jste zde dostal radu jak postupovat. Napište pozvánku s programem zasedání, vstaňte od počítače a jděte svolat shromáždění.

    lake

    Vložil Ladislaw, 14. Leden 2015 - 13:38

    Pane lake, už jsem se zde zmiňoval, že ostatní vlastníci mlčí, tedy jak mám sehnat tu potřebnou čtvrtinu? Agitací? Kdybych ji měl, jednal bych.

    Vložil lake, 14. Leden 2015 - 14:09

    Neseženete ani čtvrtinu vlastníků? Pak je tedy zcela zbytečné, že trváte na svolání shromáždění. Je třeba přestat se touto myšlenkou zabývat a ztrácet kvůli ní Váš drahocenný čas.

    V úvodním příspěvku jste se ptal, zda předseda může takto jednat. Odpověď jste dostal. Může. Dále jste se ptal jak postupovat nesouhlasíte-li s přijatým usnesením. Odpověď jste také dostal. Obraťte se na soud.

    Je to velmi jednoduché. Je ještě něco, v čem bychom Vám mohli pomoci?

    lake

    Vložil Ladislaw, 14. Leden 2015 - 14:20

    Děkuji pane lake za vaše hodnotné odpovědi.

    Vložil levape, 14. Leden 2015 - 11:28

    Stále si stěžujete na předsedu. Vy nemáte výbor ? Jinak ta věc se zábradlím je celkem jasná, odhlasovalo to shromáždění a ponechalo na výboru aby provedl výběr firmy a schválil cenu zakázky. A pokud jde o další opravy tak pravděpodobně máte ve stanovách určenou částku, do které může o zakázce rozhodnout výbor bez projednání shromážděním.

    Vložil Ladislaw, 14. Leden 2015 - 11:34

    Kdyby jsme měli výbor, psal bych o výboru. Máme předsedu a ve Stanovách nemáme zaneseno, že o těchto činnostech rozhoduje pouze předseda. Shromáždění nedhlasovalo zábradlí, pouze se usneslo na jeho zhotovení s tím, že mu bude předložena návrhová cena. Tato realizace proběhla bez tohoto návrhu.

    Vložil levape, 14. Leden 2015 - 14:42

    Vy si z nás děláte legraci když tvrdíte, že máte jenom předsedu. Vážený pane, jak jistě víte tak shromáždění volí výbor a teprve potom se na schůzi výboru zvolí předseda. Takže pakliže nemáte výbor tak nemůžete mít ani předsedu. Myslím ale, že tomu tak není. Vy spíše řešíte něco o čem toho, vzhledem k vaší neúčasti na shromáždění, sám moc nevíte. Možná ani to usnesení o zhotovení zábradlí nezní tak, jak ho tady prezentujete. Můžete ho přesně opsat ze zápisu ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".